Силите на НАТО може би са били подлъгани от талибаните да открият приятелски огън по пакистанския граничен пост в края на миналата седмица, сочи американски предварителен военен доклад, цитиран от АП.
При въздушния удар на НАТО бяха убити 24 пакистански войници, което разгневи Пакистан и Исламабад закри транспортните коридори за Афганистан, през които преминаваха камиони с доставки за силите на НАТО. Вчера пакистанският министър на вътрешните работи Рехман Малик заяви, че мярка е окончателна.
Записите от операцията сочат, че рано в събота смесен американско-афганистански патрул бил нападнат от талибани с миномет и леки оръжия
В хода на преследването на врага в зле маркирана гранична зона патрулът идентифицирал пакистански военен пост като вражески лагер и е поискал помощ от въздуха.
Долетелите атакуващи хеликоптери на НАТО открили огън по поста.
Представители на САЩ казват, че от оценката на ситуацията следва, че
талибаните може би умишлено са опитали да провокират престрелка
през границата, за да разклатят отново крехкото партньорство между силите на САЩ и НАТО и пакистанската армия в район, в който граничната линия е неясна.
Вчера американският вестник "Уолстрийт джърнъл" писа, че причина за натовския удар е огън, открит от пакистански военен пост. Изданието се позова на афганистански и западни представители.
"Тези твърденията не са верни. Това са просто изфабрикувани оправдания", заяви генерал Атар Абас, говорителят на пакистанската армия.
Според него натовската бомбардировка е продължила близо два часа и то дори след като местни командири са казали на коалиционните сили да прекратят нападението, предаде АП.
НАТО няма оправдания за нарушаването на суверенитета на Пакистан,
обяви вчера руското външно министерство, цитирано от Ройтерс.
Суверенитет на една държава трябва винаги да бъде уважаван, дори когато става дума за лов на терористи.
Китай също заяви, че "независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Пакистан трябва да бъдат уважавани и инцидентът трябва да бъде щателно и подобаващо разследван".
След нападението отношенията между НАТО, в частност САЩ, и Пакистан
се влошиха значително.
Освен че затвори транспортните коридори, Исламабад даде ултиматум на американските сили да напуснат военновъздушната база "Шамси", която беше предадена тайно на САЩ след атентатите от 11 септември 2001 г., пише британският вестник "Гардиън".
Тя беше използвана основно за началото на войната в Афганистан, а по-късно послужи за база за американската програма за нанасяне на удари с безпилотни самолети.
Според изданието
Вашингтон трябва да погледне на пакистанския гняв възможно най-сериозно,
защото ако не го направи, това може да стане още един етап от пътя на Пакистан към нестабилността.
А ако несигурността се възцари там, то съседен Афганистан би изглеждал като най-обикновена атракция в сравнение с един нестабилен Пакистан, отбелязва вестникът.
Изданието припомня, че
антиамериканските настроения вече засягат най-висшите правителствени сфери в Пакистан,
докато опозиционни лидери трупат рейтинг с атаки срещу Вашингтон. Като цяло пакистанската реакция на трагичния инцидент намалява надеждите на НАТО за подобряване на сътрудничеството с Пакистан и обърква тактиката на алианса, обобщава изданието.
Сега НАТО полага неимоверни усилия, за да възстанови отношенията в момент, когато нарастват страховете, че пакистанското военно разузнаване може да използва влиянието си върху бунтовнически групи, за да организира ответни удари, допълва вестникът.
Усилията на САЩ "да вербуват" пакистанците за мирни разговори с талибаните се объркаха заради въздушния удар от събота, обстоятелствата около който остават спорни, пише американският вестник "Вашингтон пост". Пакистан дори заплаши да бойкотира предстоящата международна конференция за бъдещето на Афганистан, допълва изданието.
Британският вестник "Дейли телеграф" отбелязва, че
въпреки изказаните от НАТО съжаления, извинение не е било поднесено.
Френският вестник "Монд" припомня, че при предишната подобна криза НАТО поднесе извиненията си 10 дни след като при негов въздушен удар бяха убити трима пакистански военни.
Това стана през есента на миналата година и тогава Исламабад наложи блокада на конвоите, превозващи товари за силите на алианса в Афганистан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!