Лидери от целия свят поздравиха Барак Обама с преизбирането му.
Кремъл се надява, че положителните начинания в двустранните отношения и в сътрудничеството между Русия и САЩ на световната сцена ще продължат да се развиват, съобщи говорителят на руския президент Дмитрий Песков, коментирайки преизбирането на Обама.
Руският президент Владимир Путин е изпратил поздравителна телеграма до Обама по случай неговата победа. Текстът на посланието ще бъде разпространен, след като то бъде получено от американската страна, уточни говорителят.
Като цяло в Кремъл възприемат много положително победата на Барак Обама, добави той.
Министър-председателят Дмитрий Медведев изрази задоволството си, че президент на една толкова влиятелна страна, каквато са САЩ, "няма да бъде човек, който смята Русия за геополитически враг номер едно".
Китай поздрави американския президент Барак Обама за преизбирането му, съобщи говорителят на китайското външно министерство. Той посочи, че президентът ХуДзинтао и премиерът Вън Дзябао са му изпратили общо поздравление.
Германският канцлер Ангела Меркел припомни доброто сътрудничество между Берлин и Вашингтон за преодоляване на икономическата криза.
Френският президент Франсоа Оланд определи преизбирането на Обама за президент като ясно изразен избор за по-отворена и солидарна Америка.
Британският премиер Дейвид Камерън коментира преизбирането на Обама по време на визита в сирийски бежански лагер в Йордания. Оттам той припомни, че един от приоритетите на президента на САЩ ще бъде сирийската криза и посочи, че ще разговаря с него за това как да се положат повече усилия за намирането на изход.
Италианският външен министър Джулио Терци подчерта, че Америка е по-силна след преизбирането на Обама.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху припомни, че стратегическото партньорство между Тел Авив и Вашингтон е по-силно откогато и да било.
Според израелски медии обаче може да се очаква напрежение в отношенията между двете страни заради това, че САЩ и Израел имат различия по начина на действие по иранския ядрен въпрос.
Израелски анализатори посочват, че Нетаняху е допускал в продължение на три години грешката да подкрепя партията на противника на Обама - Мит Ромни.
Японският премиер Йошихико Нода изрази увереност, че страната му и САЩ ще продължат да си сътрудничат през новия президентски мандат на Обама.
Тази позиция беше изразена в момент, когато Токио търси подкрепата на САЩ срещу териториалните претенции на Китай.
Европейският съюз поздрави Барак Обама за преизбирането му за втори мандат, като пожела ЕС и САЩ да "засилят двустранните си връзки" и "да се изправят заедно срещу глобалните предизвикателства, най-вече в областта на сигурността и икономиката".
Първата реакция дойде от президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой на страницата му в "Туитър". "Много съм щастлив от преизбирането на президента Обама", написа той на холандски.
По-късно Ван Ромпой и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу публикуваха съвместно комюнике, в което отправят "сърдечните си поздравления за преизбирането на президента Обама"."САЩ са ключов стратегически партньор на ЕС и искаме да продължим тясното сътрудничество, установено с президента Обама в последните четири години, за да засилим още повече двустранните ни връзки и да се изправим заедно пред глобалните предизвикателства, най-вече в областта на сигурността и икономиката", увериха те.
Българският президент Росен Плeвнелиев също изпрати поздравително писмо до американския си колега, в което го поздравява с успеха на изборите.
"За мен е огромна чест и удоволствие да Ви поздравя с успеха на изборите за президент на Съединените американски щати.
Позволете ми да изразя убеждението си, че през следващия мандат Вие ще продължите да бъдете решителен лидер и убедителен политически мениджър както при решаването на важните за Америка проблеми, така и по отношение на глобалните въпроси и международните отношения.
Радвам се, че ще имаме възможността да продължим и доразвием съвместната си работа по време на Вашия втори мандат. В последните две десетилетия отношенията между нашите две страни се превърнаха в трайно приятелство и придобиха характер на стратегическо партньорство.
България цени изключително високо двустранното политическото сътрудничество със САЩ и партньорството в областите на сигурността и отбраната, на борбата с тероризма и международната организирана престъпност и в сферата на икономиката и културата", заявява в писмото си българският държавен глава.
"Засилването на стабилността, сигурността, просперитетът и демокрацията на територията на Европа, особено на Балканите, е една от основните цели в рамките на нашата политика. Приоритет за нас е подпомагането на процеса на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.
С удовлетворение гледаме на подобряващите се перспективи за разширяване на търговско-икономическите отношения, сътрудничеството в областта на инвестициите в ключови сектори на българската икономика, обменът в областта на младежта, образованието, науката и културата.
Критично важно е съдържателното ни сътрудничество в областта на енергетиката и по ключови въпроси на енергийната сигурност и диверсификацията", се казва още в поздравлението.
В писмото си президентът Плевнелиев изразява надежда отношенията между двете страни да се задълбочат и чрез по-интензивно развитие на преките връзки между гражданите на двете страни, включително чрез разширяване на възможностите за свободно пътуване.
Министър-председателят Бойко Борисов също изпрати поздравителен адрес до Барак Обама.
"Вярвам, че ще продължите всеотдайно да работите за постигането на поставените от Вас цели за благоденствието и просперитета на американския народ, за укрепването на мира, сигурността и демокрацията в света.
През последните няколко години нашите правителства работиха по редица теми от двустранен интерес и с важно международно значение. Вярвам, че споделяте оценката, че отношенията ни непрекъснато се развиват и се надявам, че това успешно сътрудничество ще продължи да укрепва и през следващите години", пише в поздравлението си премиерът.
"Бих искал да използвам възможността да отбележа, че българското правителство и аз лично придаваме изключително значение и имаме пълна готовност да работим активно за задълбочаването на всестранното стратегическо партньорство със САЩ.
Наш приоритет е проектирането на двустранните отношения върху редица важни регионални въпроси, простиращи се от европейската и евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани до положението в Близкия изток и Северна Африка, както и операцията на Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан", заявява Борисов.
Министър-председателят подчертава, че в областта на търговско-икономическите отношения българската страна ще се фокусира върху сътрудничеството по инфраструктурни и икономически проекти със стратегическо значение.
Той изразява убеденост, че двустранният обмен в областта на културата, науката, образованието и социалната сфера ще се задълбочи и ще се развие в интерес на гражданите на двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!