Кристина Роумър, един от водещите икономически съветници на Барак Обама, обяви, че подава оставка, предаде Ройтерс.
Роумър се отказва от поста си на фона на борбата на Белия дом да запази темпа на възстановяване на икономиката и приближаващите частични избори за Конгреса през ноември.
Експертът посочи, че подава оставка (в сила от 3 септември), за да се върне към преподавателската си кариера в калифорнийския университет "Бъркли".
Като ръководител на екипа икономически съветници на Обама, Роумър помогна за контрола над мерките, взети в отговор на икономическата криза, и бе един от най-известните гласове, подкрепящи икономическата политиката на президента срещу обвиненията на републиканците, които твърдяха, че правителството се намесва твърде силно в икономиката.
С оставката на Роумър икономическият екип на Обама понася втора голяма промяна, след като неотдавна директорът на Административно-бюджетното управление към Белия дом Питър Орзаг също се оттегли от поста си, отбелязва Ройтерс.
Роумър напуска в критичен период, на фона на борбата на правителството с устойчиво високата безработица в страната и сигнали за забавяне на темпа на възстановяването на икономиката от най-тежката рецесия от десетилетия.
Опасенията на избирателите за буксуващата икономика могат да доведат до големи загуби за Демократическата партия на Обама в предстоящите избори.
"Кристина Роумър оказа на мен и на нашата страна изключителни услуги в периода на икономическата криза и при възстановяването на икономиката", посочва Обама.
Белият дом определя оставката като очаквана и основаваща се на семейни причини, допълва АП.
Сенатът на САЩ одобри единодушно номинирания от президента Обама директор на националното разузнаване Джеймс Клапър.
Обама номинира Клапър през юни, след като отстрани от този пост адмирал Денис Блеър. 16-месечният мандат на Блеър бе белязан от бюрократични битки с ЦРУ и Белия дом и от критики, че разузнаването не е могло да осуети неуспелия опит за взривяване на американски пътнически самолет навръх Коледа миналата година.
Конгресът на САЩ създаде поста директор на националното разузнаване през 2004 г., за да координира работата на 16-те американски разузнавателни агенции, включително ЦРУ, след пропуските в дейността им, свързани с атентатите на 11 септември 2001 г.
Сенатът одобри и генерал Джеймс Матис за главнокомандващ на Централното командване на въоръжените сили на САЩ, което ръководи операциите в Ирак и Афганистан.
Матис ще заеме мястото на генерал Дейвид Петреъс, който беше назначен за главнокомандващ на силите на САЩ и НАТО в Афганистан.
Матис участваше в ръководството на нахлуването в Ирак през 2003 г. Той ще поеме командването на операциите в отрязък от света, който включва 20 държави - от Египет, през Близкия изток, до Южна и Централна Азия, включително войните в Ирак и Афганистан, и специалните операции в Пакистан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!