П устеещи и рушащи се съоръжения, финансови загуби и нарастване на престъпността. Това са част от характеристиките на Рио Де Жанейро, 1 година след провеждането на Олимпийските игри в града.
В началото на този месец правителството разположи 8500 войницци по улиците на мегаполиса заради неспирните престрелки и обири, дело на престъпните банди.
ВИЖТЕ КАК ИЗГЛЕЖДАТ ИЗОСТАВЕНИТЕ ОЛИМПИЙСКИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ПАЗЕНИТЕ ОТ АРМИЯ УЛИЦИ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
"Напълно изгубихме контрол върху обществената сигурност в Рио", заяви говорителят на парламента Родриго Мая.
Това е показателно за провала на умиротворяването на нарковойните в Рио, което трябваше да се случи покрай Олимпиадата. Вместо това, в последните 4 години броят на загиналите при полицейски акции се е удвоил. Жители на много от фавелите - бедните квартали на града - твърдят, че през 2017г. няма ден, в който да не са чули престрелка.
Фонът на гангстерското насилие са рушащите се първокласни спортни съоръжения. След игрите много от тях трябваше да бъдат отворени за обществено ползване, което беше и оправдание за похарчването на 4 600 000 000 долара за организацията.
Само 15 от 27-те съоръжения са приели някакво спортно събитие след олимпиадата.
Другите са до голяма степен изоставени.
Особено показателно е състоянието на центъра за водни спортове, повсеместно рушащ се отвън и отвътре. Подобен е цялостния изглед над Олимпийския парк (виж в галерията).
Плановете басейнът на центъра и този на трасето за кану-каяк да бъдат отворени за обществено ползване така и не се реализират. Новият кмет на Рио Марсело Кривела прекратява и превръщането на залата за хандбал в училище.
The Rio Olympics were supposed to grow sport in Brazil. Instead, the opposite happened. A legacy of failed promises. https://t.co/YvMoV4mLEn
— Wayne Drehs (@espnWD) August 10, 2017
Същото се случва с 31 високи жилищни сгради в т.нар. Олимпийско село. Идеята да бъдат за продажба на апартаментите в тях като луксозни имоти търпи почти пълен провал и огромна част са незаети.
Упадъкът застигна дори и легендарния стадион "Маракана", символ на Рио от десетилетия насам. В началото на годината токът му бе спрян заради задължения за близо 1 милион щатски долара.
Последствията от игрите в Рио са очаквани, предвид политическия хаос, който беляза времената преди и след провеждането им.
Бившият президент Луис Инасио Лула Да Силва, който гордо обяви домакинството на игрите през 2009, беше осъден на 9 и половина години затвор заради 5 милиарда долара подкупи.
Да Силва е само едно от над двеста официални лица, част от мащабния корупционен скандал около операция "Автомивка" -
разследване на нередности около държавни поръчки в различни сектори, включително в строежите покрай олимпиадата.
Just 6 months after the Rio Olympics, the site where the games were played has been hit with vandalism and decay.>>https://t.co/H4mkOvFrSB pic.twitter.com/jKxysSFaJ1
— WMC Action News 5 (@WMCActionNews5) February 22, 2017
Наследничката на Да Силва Дилма Русеф бе отстранена от поста си в месеците преди игрите заради други обвинения. Политическият й противник Мишел Темер, който я замени като държавен глава, също е разследван, а всички помним и начина по който бразилците го освиркваха на самият спортен форум преди 1 година.
От началото на тази година корупционните скандали са причина за мащабни демонстрации, при които се стига и до сблъсъци в полицията, включително в Рио.
Престъпността, корупцията и дори появата на епидемията на вируса Зика през 2016г. сякаш предизвестяваха тъжният пейзаж след скъпата Олимпиада. Разрушаващите се съоръжения са буквалното му изражение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!