М еждународната общност трябва да се ангажира с дипломация и да се въздържа от резки изявления през идните месеци, за да постигне цялостно споразумение по спорната иранска ядрена програма, заяви президентът на САЩ Барак Обама.
"Все още има огромни предизвикателства. Не можем обаче да затворим вратата за дипломацията, не можем да изключваме постигането на мирни решения по световните проблеми", заяви Обама в Сан Франциско.
"Не можем да се обвържем с безкраен цикъл от конфликти. Резките изявления и заплахи може да се нещо лесно от политическа гледна точка, но не са правилното нещо за нашата сигурност", подчерта президентът.
Обама изрази задоволство, че съществуващите санкции са довели Иран до масата за преговори,
благодарение на което бе постигнато временно споразумение, предаде ДПА.
Споразумението бе критикувано от някои американски конгресмени, както и от Израел и други съюзници на САЩ, припомня Асошиейтед прес.
Сенатът на САЩ ще обсъди нов пакет санкции срещу Иран в началото на декември,
потвърди лидерът на демократическото мнозинство в горната камара на американския Конгрес Хари Рийд.
Сенатът ще възобнови работата си на 9 декември след ваканцията около Деня на благодарността.
"Те (законодателите- б.ред.) проучват пакета санкции, при необходимост ще проведат изслушвания. Ако пък намерим за нужно да се въведат по-строги санкции, сигурен съм, че ще го направим", каза Рийд.
По-рано Рийд подкрепяше законопроекта за въвеждане на нови санкции срещу Иран и дори обеща да не бави внасянето му за гласуване. Според анализатори обаче най-новите изказвания на лидера на демократите не са толкова категорични.
Законопроектът за засилване на икономическите санкции вече бе приет от Камарата на представителите, където мнозинство имат републиканците. Той предвижда въвеждане на нови ограничения за внос на ирански петрол и поставя за цел до 2015 г. продажбата на "черното злато" на Техеран да бъде напълно блокирана на световните пазари.
В законопроекта се споменава и
разширяване на "черния списък" на ирански компании
и ограничаване на достъпа на ирански представители до сметки в чужбина. Републиканската опозиция е против отлагане на гласуването в Сената, като тази позиция среща подкрепа и сред влиятелни демократи.
Реализирането на договореностите във връзка с Иран
ще премахне причината за създаване на система за противоракетна отбрана (ПРО) в Европа,
заяви днес в Рим руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Ако бъде осъществено споразумението за Иран, отпада причината, която се изтъква като основание за изграждането в Европа на система за ПРО, каза Лавров на руско-италиански медиен форум в италианската столица.
Световната преса и днес продължава да анализира споразумението за ядрената програма на Иран, постигнато в неделя в Женева.
Американската преса изобилства с похвали към администрацията на президента Обама, докато вестниците в Европа се стремят да предоставят по-балансиран анализ.
В коментарната рубрика на американския "Вашингтон пост" темата за Иран и днес е водеща.
Сделката с Иран е пример за дипломатически успех,
пише коментаторът на вестника Юджин Робинсън. Търсейки аргументи в защита на споразумението от Женева той разсъждава какво би се случило, ако то не беше постигнато.
"Президентът би могъл да реши да нападне ядрените съоръжения на Иран или би могъл да изчака, докато израелските военни действия го принудят да постъпи така. И в двата случая щяхме да бъдем въвлечени в нова война в Близкия изток и то такава, чиито икономически, политически и човешки последици биха ни стрували скъпо", пише Юджин Робъртсън.
Британският "Телеграф" се пита дали от гледна точка на Иран ядрената програма си е струвала.
"Днес Иран е горд притежател на две централи за обогатяване на уран, които произвеждат материал, от който никой няма полза, и на един наполовина построен плутониев реактор на едно място, наречено Арак, който няма да заработи, ако сделката се запази.
Заради тези придобивки иранската икономика беше разрушена, а животът на хората - погубен.
Ако аз бях ирански гласоподавател, щях да попитам: Защо минахме през всичко това?", пише в редакционния си коментар "Телеграф".
Близкият до лейбъристите "Гардиън" подчертава, че изграждането на доверието се нуждае от време.
Изданието предупреждава, че спазването на споразумението от Женева може да се окаже точно толкова трудно, колкото и постигането му и отбелязва, че рисковете произтичат както от американските съюзници в региона, така и от съпротивата на двете партии в американския конгрес срещу сделката.
В друг материал по темата "Гардиън" разсъждава за прилагането на Договора за неразпространение на ядреното оръжие като отбелязва, че ако държавите, които доведоха Иран до масата за преговори, са сериозни в намеренията си да прилагат договора, сключен още през 70-те години,
би трябвало самите те да намалят ядрения си капацитет.
Френският "Фигаро" се фокусира върху надеждите, свързани с развитието на гражданското общество в Иран след споразумението и посвещава материал във видеосекцията си на потенциалните печалби за френските компании от разхлабването на санкциите срещу Иран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!