Американският президент Барак Обама номинира бившия сенатор Чък Хейгъл за министър на отбраната, а съветника си по борбата с тероризма Джон Бренън - за директор на ЦРУ.
Обама направи съобщението при изявление в Белия дом в присъствието на двамата номинирани.
Ако бъде утвърден от Сената, Хейгъл ще замени Лион Панета като шеф на Пентагона. Номинирането на републиканец за министър на отбраната има донякъде символичен характер и показва желанието на Обама за конструктивно взаимодействие с Републиканската партия, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Бренън, чиято номинация също трябва да получи одобрението на Сената, би заменил начело на ЦРУ Майкъл Морел, който временно оглавява разузнавателното управление след оставката на Дейвид Петреъс.
Изборът на републиканеца Чък Хейгъл за министър на отбраната вкарва в екипа по проблемите на националната сигурност на Белия дом сериозен играч, който - като президента Обама - предпочита диалога, макар да не споделя политическите му предпочитания, предаде ДПА.
Диалог с враговете на САЩ и
използване на военна сила само като последно средство
са принципи, които 66-годишният Хейгъл, ветеран от войната във Виетнам, е поддържал през цялата си кариера във Вашингтон.
Бившият сенатор от щата Небраска не подкрепя възгледите във външната политика на мнозина от своите съпартийци, посочва ДПА. Той е критикувал Израел и произраелското лоби в САЩ. Той върви и срещу основния поток в средите на републиканската армия, като подкрепя идеята за съкращение на бюджета за отбрана.
Въпреки че Обама се пресегна към "другата страна на моста", за да привлече в екипа за втория си мандат личност от републиканските среди, Хейгъл не може да бъде смятан за човек, който ще гради мостове между двете партии, изтъква ДПА.
Той веднъж вече бе принуден да се извинява за свои думи по адрес на еднополовите бракове, с което доста ядоса някои от "най-левите демократи". Но изборът на Обама подсказва, че той възприема Хейгъл като независим политик и човек, готов да заема неконвенционални позиции.
През 2003 г. Хейгъл одобри американската интервенция в Ирак, но по-късно се обяви против стратегията на Обама да увеличи рязко числеността на американския контингент. През 2004 г. Обама спечели сенатските избори с програма против войната в Ирак.
Хейгъл е известен и с призивите си проблемът с ядрената програма на Иран да се решава чрез преговори, за което настоя и Обама по време на президентската си кампания през 2008 г.
Хейгъл до голяма степен мисли по проблемите на външната политика по начина, по който мисли и Обама, заявил Питър Фийвър, бивш помощник по въпросите на националната сигурност на президента Джордж Буш-младши, посочва ДПА.Райън Крокър, бивш посланик на САЩ в Ирак, подчертал, че "Хейгъл ще води Пентагона, а не обратното". Ако бъде утвърден от Сената за министър на отбраната, Хейгъл ще стане
първият шеф на Пентагона, който е тръгнал от обикновен войник,
за да стигне до най-високия пост в сферата на отбраната, посочва ДПА.
В момента той е съпредседател на консултативния съвет по въпросите на разузнаването на президента и член на политическия съвет при сегашния шеф на Пентагона Лион Панета.
Освен това Хейгъл е преподавател в университета Джорджтаун във Вашингтон.
Като сенатор в продължение на два мандата Хейгъл се е занимавал в международни отношения, разузнаване и политиката на САЩ спрямо Китай, посочва ДПА.
Някои конгресмени остро разкритикуваха минали изказвания на Чък Хейгъл за "еврейското лоби". Хейгъл също е заявявал, че не е "израелски сенатор".
Сега в интервю за "Линкълн джърнъл стар", което дава идея и за аргументацията му пред Сената, Хейгъл посочва, че не е гласувал в Сената за някои подкрепяни от произраелски организации резолюции, защото са били контрапродуктивни.
Това, което е в интерес на Израел е да се помогне на Израел и палестинците да намерят мирен начин да живеят заедно, заяви Хейгъл.
Други конгресмени упрекнаха Хейгъл, че в миналото се е противопоставял на налагането на икономически санкции срещу Иран, който е заподозрян в стремеж да разработи ядрено оръжие.
Хейгъл обясни в интервюто, че се е противопоставил на едностранно налагане на санкции от САЩ. "Санкциите на ООН работят. Когато само ние налагаме нещо, то не работи", каза той.
Междувременно израелските медии изглежда не смятат, че номинацията на Хейгъл ще влоши двустранните отношения.Барак Обама не е избрал Чък Хейгъл
заради позициите му за Израел
и президентът няма да води политиката си към Израел в зависимост от позициите на Чък Хейгъл, смята коментаторът на частния Втори канал на израелската телевизия.
Президентът ще остане главнокомандващ във външната политика, добавя коментаторът, според когото номинацията на Хейгъл няма да се отрази на американската военна помощ за Израел в размер 3 млрд. долара годишно.
Частният Десети канал на израелската телевизия подчертава, че Чък Хейгъл е номиниран преди всичко, за да извърши съкращения в бюджета на отбраната на САЩ.
Коментаторът обаче припомня много лошите отношения между Хейгъл и израелския премиер Бенямин Нетаняху. По думите му Хейгъл "не е враг на Израел, а враг на Нетаняху".
В отговор на критиките Чък Хейгъл снощи увери Израел в "пълната си подкрепа". Преди обявяването на номинацията му един от колумнистите на безплатния проправителствен ежедневник "Израел хайом" беше написал, че назначаването му на поста министър на отбраната би било "проблемно"."Хейгъл вярва, че израелско-палестинският конфликт дестабилизира Близкия изток. Дано да се намерят хора в Пентагона, които от време на време да му напомнят за съществуването на Иран", отбеляза журналистът.
Затова пък левият опозиционен в. "Аарец" припомня, че в негова книга от 2008 г. Чък Хейгъл е заявил, че "еврейската идентичност на Израел не подлежи на договаряне" и че "връзката с Израел е в сърцето на американския подход към Близкия изток".
Вестникът също така подчертава, че позициите на бившия сенатор по израелско-палестинския мирен процес "се споделят от значителен брой израелци с центристки и леви политически ориентации".
Номинацията на Хейгъл ще трябва да бъде утвърдена от Сената, където демократите на Обама разполагат с 55 от 100 места. Всяка номинация се одобрява с обикновено мнозинство от 51 гласа, обаче ако даден сенатор повдигне възражение вече е нужно квалифицирано мнозинство от 60 гласа. В такъв случай
демократите ще трябва да привлекат поне петима сенатори републиканци
на своя страна, отбелязва АФП.
Джон Бренън, на 57 години, който по-рано днес бе номиниран за поста директор на ЦРУ, е сред най-близките съветници на президента Барак Обама, коментира ДПА.
Бренън е съветник на Обама по въпросите на борбата с тероризма и заместник-председател на Съвета за национална сигурност. Той бе сред хората, убедили Обама да даде заповед за начало на операцията, при която бе ликвидиран лидерът на "Ал Кайда" Осама бин Ладен.
Това бе най-голямото постижение на Бренън, който е ветеран с 25-годишна кариера в ЦРУ. Той изигра основна роля и в разработването и прилагането на програмата на ЦРУ за използване на въоръжени безпилотни самолети за нападения срещу предполагаеми терористи в Пакистан, Йемен и Сомалия.Миналата година Бренън окачестви ударите с безпилотни самолети като "етични и справедливи". Той е смятан за типичен и изключително интелигентен хардлайнер.
Бренън е специалист по Близкия изток, говори свободно арабски
Бил е резидент на ЦРУ в Саудитска Арабия. Затова мнозина във Вашингтон го смятат за идеалния кандидат да заеме поста, освободен от Дейвид Петреъс.
През 2004 г. той бе назначен за изпълнителен директор на новосъздадения Национален център за борба с тероризма. Макар да зае този пост по времето на президента Джордж Уокър Буш, през 2008 г. Бренън подкрепи Барак Обама.
Той имаше шанс да бъде назначен за шеф на ЦРУ още през първия мандат на Обама, но се отказа, след като срещу него бяха отправени обвинения, че не е направил необходимото, за да се сложи край на някои неприемливи за политическия елит методи за разпит на заподозрени терористи.
Бренън отхвърли тези обвинения. Барак Обама обяви номинирането на Бренън за шеф на ЦРУ с думите, че това е "един от най-компетентните и уважавани професионалисти" в сферата на разузнаването и антитероризма, предаде Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!