405

А мерика трябва да пише правила. Америка трябва да диктува условия. Другите страни трябва да играят по правилата, които установяват Америка и нашите партньори, а не обратното. Това пише в статия във „Вашингтон пост“ (The Washington Post) президентът на САЩ, Барак Обама.

През последните 6 години американските компании са създали над 14 милиона работни места. За да продължи този процес и занапред, ние трябва да използваме всички възможности за осигуряване на икономически растеж. Днес някои от най-големите икономически възможности за нас са свързани с Азиатско-Тихоокеанския регион, който се превръща в най-гъсто населения и най-печеливш пазар на планетата. Разширяването на търговията в този регион на света би станало огромно благо и стимул за американските компании и американските работници и би ни помогнало да изпреварим нашите конкуренти в икономическата област, включително и този от тях, за когото все по-често слушаме в предизборните изказвания – Китай.

Както е известно, най-големите икономически възможности на Китай също са свързани с региона, който се намира в съседство с него. По тази причина Китай не губи време. Докато ние водим разговори, Китай води преговори за търговско споразумение, което ще доведе до преразпределение на един от най-бързорастящите пазари в света в наш ущърб. Това ще заплаши работните места на американците, американските компании и стоки.

Миналата седмица Китай и още 15 държави се срещнаха в Австралия, за да сключат споразумение за създаването на Многостранно регионално икономическо партньорство (Regional Comprehensive Economic Partnership) до края на тази година. Това търговско споразумение няма да се превърне в преграда за недобросъвестната конкуренция от страна на държавните компании. То няма да защити свободния и открит интернет. Няма да осигури и спазването на правата на интелектуалната собственост, така че американските изобретатели, творци, кинопродуценти и бизнесмени да получават това, което им се полага. И от само себе си се разбира, че то няма да съдейства за задължителното спазване на високите стандарти в областта на нашето производство и опазване на нашата околна среда.

За щастие, Америка има собствена план, позволяващ ѝ да постигне всички тези цели. Като тихоокеанска държава, САЩ се стремят да създадат основано на високи стандарти Транстихоокеанско партньорство – търговско-икономическа организация, която ще постави американските работници на първо място и ще ни осигури възможност да налагаме правилата на световната търговия през XXI век.

Това споразумение укрепва американската икономика. То обединява 12 страни, представляващи около 40% от световната икономика и гарантира на частните компании възможността при равни условия да се конкурират с държавните фирми. То ще запази интернет открит и свободен. То укрепва защитата на интелектуалната собственост, която е необходима на американските изобретатели, за да могат да поемат рискове и да творят. То също така ще създаде равни условия за компаниите, установявайки задължителни високи стандарти и отстранявайки бариерите при продажбите на стоки в други страни – по-конкретно, отменяйки над 18 000 данъчни режима, с които стоките, произведени в Америка, се облагат в други страни. Или казано по-просто, след като бъде създадено ТТП, американските компании ще изнасят голяма част от произвежданата продукция. А това означава, че ще се появят възможности да се подкрепят по-голям брой високоплатени работни места.

„Вашингтон таймс“: Саудитска Арабия изнудва САЩ с активи за милиарди долари

Давутоглу: Разговорите на Путин и Обама нямат стойност за нас

САЩ притиснаха Китай с най-голямата търговска сделка в историята

Това споразумение също така укрепва националната сигурност на САЩ. Когато от бедност страдат по-малко хора, когато нашите търговски партньори процъфтяват и когато ние още повече свързваме нашата икономика с икономиката на останалите страни в стратегически важен регион, Америка става по-силна и нейната сигурност нараства.

Но това няма да се случи, ако не бъде създадено ТТП. Защото Азиатско-Тихоокеанският регион ще продължи своята икономическа интеграция със или без САЩ. Ние можем да оглавим този процес или да останем настрана и да наблюдаваме, как успехът и процъфтяването ни заобикалят. Ако ние не ратифицираме споразумението за ТТП, американските стоки и в бъдеще ще се облагат с високи мита и ще се сблъскват с други бариери в този регион. Американските компании ще се лишат от възможността за конкурентен достъп до азиатските пазари, а това означава, че по-малко автомобили американско производство ще отиват на тези растящи пазари, повече продукти на нашите фермери ще се сблъскат с пречки в чужбина, а малките предприемачи, разчитащи да продадат своите стоки в чужбина, както и преди ще се сблъскат с бюрократични пречки и ще затънат в бумащина. Ако не подпишем споразумението за ТТП, работодателите в цяла Америка ще се лишат от възможността на равна нога да се конкурират с компаниите и предприятията от останалите страни. А когато американските работници и компании се конкурират при равни условия, никой не може да се мери с нас.

Разбирам скептицизма на хората по отношение на търговското споразумение, особено в тези общности, където последиците от автоматизацията и глобализацията най-болезнено удариха по работниците и техните семейства. Но ако ние строим стени, за да се изолираме от глобалната икономика, то самите ние ще се изолираме от невероятните възможности, които тя ни дава. Вместо това Америка трябва да пише правила. Америка трябва да диктува условия. Другите страни трябва да играят по правилата, които установява Америка и нашите партньори, а не обратното.

Именно такова право ни дава ТТП. Именно по тази причина моята администрация тясно си сътрудничи с Конгреса, за да постигнем одобрение на нашето търговско споразумение с представителите на двете партии, като вземем под внимание това, че колкото повече се бавим, толкова по-трудно ще бъде да ратифицираме ТПП. Светът се промени. А с него се промениха и правилата. И те трябва да се наложат от САЩ, а не от страни, подобни на Китай. Да се възползваме от тази възможност, да ратифицираме Транстихоокеанското партньори и да направим така, че Америка да не загуби своя дял, а да диктува правилата.

Коментари 405
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

405 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

България Преди 2 часа

Има паднали дървени конструкции и ламарини

Развръзка в детска градина "Теменужка"

Развръзка в детска градина "Теменужка"

България Преди 2 часа

Учителка е отстранена, директорът напуска

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 6 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 7 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 7 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 7 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 8 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 8 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 9 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 9 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 9 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 9 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 9 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 10 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 10 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той