Американският президент Барак Обама призова за нова ера на многостранно сътрудничество в света за посрещане на глобалните предизвикателства.
САЩ не могат да останат на досегашната си позиция и да преследват своите цели сами, призна Обама в речта си на годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
Асошиейтед прес отбелязва, че Обама говори с необикновено откровен тон.
В първото си изказване от трибуната на световната организация, американският президент направи още уговорката, че разбира "почти рефлекторния антиамериканизъм" през последните години, но подчерта, че той не може да бъде шаблон за отношенията на САЩ със света.
Настъпи време светът да поеме в нова посока... към нова ера на ангажиране, основано на взаимен интерес и взаимно уважение, призова Обама.
Той заяви, че не възнамерява да се извинява, че защитава интересите на своята страна, но едновременно с това изрази дълбоко съжаление, че през "2009 г. - повече, откогато и да било преди в човешката история, интересите на държавите и народите са общи".
Ние повече не можем да си позволим да използват нашите разногласия като оправдание за това, че не сме в състояние да работим заедно, каза Обама.
Всички нации имат право на "мирен атом", отбеляза той, като същевременно посочи, че със своите дейности в ядрената сфера Иран и Северна Корея вървят по опасен за света път.
Страните, притежаващи ядрено оръжие, са задължени да се стремят към разоръжаване, каза Обама и подчерта, че ще бъде решителен в своя стремеж към мир.
"Америка възнамерява да изпълнява своите ангажименти по Договора за неразпространение на ядреното оръжие. Ние ще се стремим към нов договор с Русия, за да съкратим съществено нашите бойни глави и ракетоносители", заяви президентът на САЩ.
САЩ са си поставили "ясната и целенасочена задача" да си сътрудничат с всички страни-членки на ООН, за да победят международната терористична организация Ал Кайда и екстремистките групи, контактуващи с нея, заяви Барак Обама. Той припомни, че именно Ал Кайда носи отговорност за "убийствата на хиляди хора от различни религии и националности".
Обама заяви още, че срещата на върха на Г-20 в Питсбърг трябва да засили регламентирането на всички финансови центрове.
При откриването на сесията генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова
светът да се обедини пред глобалните предизвикателства
Ако някога е имало подходящ момент за действие във възобновен многостранен дух, той е точно сега, подчерта той.
Бан заяви, че е настъпил часът да бъде върната в името на Обединените нации думата "обединени", и призова 192-те страни членки да проявят единство в целите и действията.
В речта си генералният секретар на ООН назова главните проблеми пред човечеството - продоволствената, финансовата и енергийната криза, пандемията от свински грип, промените в климата и необходимостта от избавяне на света от ядрените оръжия.
При изброяването на приоритетите в дневния ред на 64-ата годишна сесия на Общото събрание на ООН, Бан Ки-мун започна с глобалното затопляне.
Заплахата от промените в климата е катастрофална, предупреди той, като в същото време отбеляза, че проведената в Ню Йорк световна среща на върха по въпроса дава надежда за решаването на този проблем. Главното средство за това е приемането на конференцията в Копенхаген през декември на споразумение за ограничаване на емисиите на парникови емисии в атмосферата, отбеляза той.
Бан Ки-мун посочи като свой приоритет номер две избавянето на света от ядрените оръжия. Той наблегна на важното значение на усилията на САЩ и Русия да съкратят ядрените си арсенали и призова световните лидери да се договорят тази година за премахване на атомната бомба.
Като трета задача пред международната общност генералният секретар на ООН постави борбата с бедността. Той повтори призива си за оказване на помощ на най-бедните държави в условията на финансова, енергийна и продоволствена криза в света.
Бан Ки-мун се спря и на най-острите политически кризи на планетата - в Близкия изток, Афганистан, Сомалия, Судан, Шри Ланка и Мианма. Той видя напредък в опитите за решаване на проблемите в Ирак, Източен Тимор, Сиера Леоне, Непал и Кипър.
На 64-ата годишна сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк присъстват над 120 държавни и правителствени ръководители от цял свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!