Вътрешнополитическите и предимно икономическите проблеми на САЩ бяха в центъра на речта "За състоянието на Съюза", с която за пръв път се обърна към Конгреса президентът Барак Обама.
В сряда вечерта той говори на Капитолийския хълм пред двете камари на главния законодателен орган в страната по теми от икономиката, за създаването на нови работни места, реформите във финансите и здравеопазването, климатичните промени, положението в Ирак, Афганистан, Иран и Северна Корея, както и за необходимостта от пълно ядрено разоръжаване.
Най-лошото от кризата отмина,
но щетите още са тук, подчерта Обама.
"Заетостта трябва да е в центъра на нашите приоритети за 2010 г. Предлагам да вземем 30 млрд. от върнатите от Уолстрийт и да ги използваме, за да подпомогнем близките банки да предоставят на малките предприятия кредитите, от които те се нуждаят, за да оцелеят", каза още Обама, наричайки малките и средни предприятия "двигател на създаването на работни места".
Президентът подчерта, че целта е да бъдат създадени 1,5 млн. работни места само до края на 2010 г.
"Хората са без работа, те страдат. Те се нуждаят от нашата помощ", каза Обама, който се обяви и за допълнително намаляване на данъците на средната класа.
Той смята да създаде специална комисия, която да си бори за намаляване на бюджетния дефицит.
Президентът се обяви за нови финансови правила на Уолстрийт,
за затягане на финансовата дисциплина, за да може да бъде "запушена фискалната дупка", отворила се в бюджета.
В това отношение той отбеляза предложението за замразяване на вътрешните разходи за 3 г., за да може да бъде овладян дефицитът, който трябва да бъде редуциран до разумни нива в рамките на 10 г.
"Ще връщам на законодателите всеки закон, който ми бъде представен, неиздържал теста на истинската финансова реформа. И демократи, и републиканци трябва да загърбят партийните си интереси, тъй като страната не може да си го позволи, те трябва заедно да работят за излизане на страната от кризата", заяви Обама.
Президентът засегна и болната тема за рискуващите да останат без дом заради лошите ипотеки негови сънародници.
Ще направи всичко възможно да ускоря рефинансирането на ипотеките, така че собствениците на жилища да могат да ги запазят, обеща той.
Държавният глава увери, че
няма да отстъпи от намеренията си за здравна реформа,
като призова Конгреса също да не отстъпва.
Бъдещето на тази реформа обаче засега е под въпрос, тъй като тя среща решителна съпротива от страна на републиканската опозиция, подкрепяна от най-големите застрахователни компании, отбелязват наблюдатели.
В посланието си Обама се спря и на политическата реформа. Той предложи по-специално сериозно да бъде ограничена дейността на лобистите и степента на влиянието им в голямата политика.
Време е да наложим строги ограничения на финансовата подкрепа, предоставяна от лобистите на кандидати за федерални постове, заяви лидерът на САЩ.
По думите му американските избори не бива да бъдат финансирани от групите, най-влиятелни в страната, "и още по-зле, от чуждестранни организации".
Съдбата на изборите трябва да се решшава от американския народ, затова призовавам демократите и републиканците да приемат законопроект, който ще позволи да поправим тази грешка, добави президентът.
По отношение на Ирак Обама заяви, че войната там свършва и че американските части се връщат у дома.
"Започвайки война срещу "Ал Кайда", ние оставяме Ирак на неговия народ по един отговорен начин", каза Обама, отбелязвайки, че като кандидат-президент е обещал да сложи край на тази война - и го изпълнява сега като президент.
Всички наши бойни части
ще бъдат изтеглени от страната до края на август,
увери той, потвърждавайки срока, анонсиран от неговата администрация - края на 2011 г.
"Ще подкрепим иракското правителство, мира и просперитета в региона. Но не се заблуждавайте: тази война свърши и нашите войници се връщат у дома!"
По отношение на Афганистан Обама заяви, че въпреки трудностите "вярва в крайния успех" там.
Същевременно той заплаши Иран и Северна Корея с "по-сериозни последици", ако властите в Техеран и Пхенян продължават да не се съобразяват с поетите задължения, опитвайки се да се сдобият с ядрено оръжие.
"Международната общност е все по-единна и Ислямска република Иран - все по-изолирана. Същото се отнася и до Северна Корея", каза още той.
В тази връзка Обама изтъкна необходимостта от всеобщо ядрено разоръжаване - въпрос, който ще бъде дискутиран от 44 държави на среща във Вашингтон през април.
Американският лидер спомена, че САЩ и Русия приключват преговорите за нов договор, който предвижда най-дълбоки съкращения на ядрените въоръжения от двайсет години насам.
Президентът на САЩ говори и за климатичните промени,
отбелязвайки, че страната му се нуждае от законопроект в това отношение, какъвто той "няма търпение" да види вкаран за обсъждане в Конгреса.
Като цяло, американският държавен глава призна, че първата година от управлението му е била съпътствана от множество трудности.
"Всяка сутрин обаче се събуждам с ясното съзнание, че тези трудности не са нищо с трудностите, изпитвани от американските семейства по цялата страна.
Но аз няма да се откажа! Ще продължа да работя за осъществяването на мечтата, за това страната да възстанови своята мощ", заяви той.
Неведнъж прекъсвана с ръкопляскания, речта на президента трая 1 час и 9 минути. Това бе най-продължителното послание от 10 години насам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!