Президентът на САЩ Барак Обама призова днес от Берлин да се намалят ядрените арсенали на САЩ и Русия и да се обърне внимание на проблема с климатичните промени, които той нарече "глобалната опасност на нашето време".
В реч, произнесена пред Бранденбургската врата в центъра на Берлин пред около 4000 специално поканени гости, Обама заяви, че иска да възроди духа на Берлин, проявил се в битката за обединяване на града по време на Студената война.
"Днешните заплахи не са толкова мрачни, колкото са били преди половин век, но битката за свобода, сигурност и човешко достойнство, тази битка продължава", каза американският президент.
И аз дойдох тук, в този град на надеждата, защото изпитанията на нашето време изискват същия борбен дух, който бе присъщ на Берлин преди половин век, продължи той.
Президентът на САЩ призова за съкращаване с една трета на ядрените арсенали на САЩ и Русия, като заяви, че американската сигурност може да се гарантира и може да се води политика на възпиране, ограничавайки в същото време ядрените оръжия.
Обама говори пред около 6000 души 50 години, след като на същото място Джон Кенеди произнесе в разделения тогава Берлин прочутата реч от времето на Студената война против комунизма.
Обама призова Русия да помогне за изготвяне на "нов договор СТАРТ", който изисква от двете страни до 2018 г. да съкратят разположените си стратегически ядрени оръжия до 1550 единици всяка.
Президентът заяви, че САЩ са готови да съкратят оперативно разположения си ядрен арсенал с още една трета от равнищата, предвидени в новия договор СТАРТ, влязъл в сила през февруари 2011 г. Вашингтон планира да предложи на Москва да направи аналогични съкращения, за да може да продължи отдалечаването от доктрината на Студената война.
На обща пресконференция след срещата си с германския канцлер Ангела Меркел Обама заяви, че мащабната програма за следене на комуникации на американската Агенция за национална сигурност (АНС) е спасила живота на много хора.
Най-малко 50 заплахи са били избегнати благодарение на данни за телефонни разговори и интернет информация, до които агенцията е имала достъп, каза президентът на САЩ. Тези заплахи не са засягали само САЩ, но и други страни, включително Германия, посочи Обама.
И двете програми на агенцията се осъществяват със строг съдебен контрол и са с ограничен обхват, добави американският президент и каза, че вярва, че САЩ спазват необходимия баланс между национална сигурност и права на човека.
Меркел заяви, че темата за следенето на комуникациите е била разисквана на срещата им и коментира, че "когато става дума за следене, важен е въпросът за пропорционалността и баланса".
ДПА тълкува това изявление на канцлера като израз на безпокойство от програмата "Призма" на АНС. Диалогът по този проблем ще продължи, заяви Меркел.
Президентът на САЩ Барак Обама отказа да каже каква точно военна подкрепа ще окажат САЩ на сирийските бунтовници, а в същото време похвали решението на световните лидери да се търси решение на конфликта чрез мирни преговори, предаде Асошиейтед прес.
Обама каза, че макар световните лидери да не се могли да постигнат съгласие по въпроса дали Башар ал Асад трябва да се махне, той е на мнение, че Асад вече не може да си възвърне легитимността.
На завършилата вчера в Северна Ирландия среща на Г-8 Обама, руският президент Владимир Путин и другите ръководителите на страните от групата на най-развитите промишлени държави се опитаха да намалят сериозните различията между Русия, основния поддръжник на Асад, и западните лидери.
"Имаме намерение да не допуснем използване на химическо оръжие, да не допуснем то да се озове в ръцете на тези, който би могъл да го използва", каза Обама, цитиран от ИТАР-ТАСС. Меркел, че Германия няма да доставя оръжие на сирийската опозиция, защото се ръководи от ясни правни предписания - да не се доставя оръжие в райони, в които се води гражданска война, предаде ИТАР-ТАСС.
Това обаче не означава, че Германия няма да играе конструктивна роля в политическия процес или в оказването на хуманитарна помощ на Сирия. Американският президент приветства изявлението на президента на Афганистан Хамид Карзай, че афганистанските сили поемат отговорността за сигурността от ръководените от САЩ натовски мироопазващи сили.
Обама изрази убеждението си, че в крайна сметка афганистанците ще решат помежду си чрез преговори как да продължат напред и как да сложат край на насилието, така че да могат да започнат да "изграждат страната си", предаде Ройтерс.
Обама каза, че не е чудно, че първите опити за афганистански мирни преговори са съпроводени с търкания, но посочи, че макар войната да продължава, трябва успоредно да върви процес на политическо помирение, предаде Асошиейтед прес.
Талибаните и афганистанското правителство изпитват недоверие един към друг, но единствено афганистанците трябва да решат дали процесът на помирение може да започне, докато продължава войната, заяви президентът на САЩ.
На пресконференцията в Берлин американският лидер заяви, че не се е отказал от плановете си да закрие затвора в Гуантанамо, но добави, че това се е оказало по-сложно, отколкото е предполагал.
Имаше съществена съпротива от страна на Конгреса, а в някои случаи неговото одобрение е необходимо, каза Барак Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!