Президентът на САЩ Барак Обама е един от гражданите, които са подали навреме данъчната си декларация. По информация на Белия дом Барак Обама и съпругата му Мишел са декларирали брутен доход от почти 2,7 млн. долара за миналата година, предадоха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
Това е далеч повече от средния годишен доход на домакинство в САЩ, който е около 50 хил. долара, но е и доста по-малко от дохода на семейство Обама през 2007 г., който е бил 4,2 млн. долара, отбелязват агенциите.
Почти всички приходи на семейство Обама за миналата година са дошли от написаните от президента два бестселъра - "Мечти от баща ми" и "Дързостта на надеждата". И двете книги са се продали в милионни тиражи. Авторските права върху тях са донесли на семейство Обама близо 2,5 млн. долара.
Първата книга се задържа 142 седмици в списъка на бестселърите на в. "Ню Йорк таймс", а втората - 67 седмици.
15 април беше крайната дата за подаване на данъчна декларация в САЩ.
Обявеният общ брутен доход на Барак и Мишел Обама е 2 656 902 долара. През 2008 г. те са платили 855 323 долара федерални данъци и 77 883 долара на щата Илинойс.
Барак Обама е изкарал 139 204 долара като сенатор демократ от Илинойс миналата година, преди да оваканти мястото след победата си на президентските избори на 4 ноември.
Мишел Обама е получила заплата от 62 709 долара от Университетската болница в Чикаго, където е била ръководен кадър.
Белият дом съобщи още, че през 2008 г. семейство Обама са дарили 172 050 долара на 37 благотворителни организации, което е 6,5% от брутния им доход.
Семейството на вицепрезидента Джо Байдън и съпругата му Джил декларира 269 256 долара брутен доход за миналата година. Основните им източници на доход са били заплати от Сената, университета Уайдънър, Техническия колеж на Делауер и авторски права от аудиоизданието на мемоарите на вицепрезидента "Обещания за спазване".
Семейство Байдън са платили 46 952 долара федерални данъци и 11 164 данъци на щата Делауер. Те са дарили 1885 долара на благотворителни организации.
Барак Обама обеща, че администрацията му ще пренапише "чудовищния" данъчен кодекс, съобщи Ройтерс. Президентът използва смущението на американците при вида на огромното количество документация, която трябва да представят, и подчерта усилията си за намаляване на данъците за мнозина от своите съграждани в разгара на най-тежката икономическа криза от десетилетия насам.
Знаем, че данъчните облекчения трябва да се комбинират с финансова дисциплина, каза Обама пред журналисти по време на срещата си с няколко семейства в Белия дом.
Той подчерта нуждата от опростяване на "чудовищния" данъчен кодекс, който е неразбираем за по-голямата част от американците, но едновременно с това по думите му дава възможност на просветените да въртят системата около пръста си.
В тази връзка той съобщи, че вече е наредил на оглавявания от Пол Волкър Съвет за възстановяване на икономиката при Белия дом да извърши детайлен преглед на данъчния кодекс и да представи предложения за неговото опростяване до края на годината.
По думите на Обама кодексът ще бъде преработен така, че да поставя интересите на американците над специалните интереси. Процедурата по връщането на данъците ще стане по-бърза, по-лесна и по-евтина за американците каза Обама и допълни, че денят 15 април вече няма да бъде посрещан с ужас.
Президентът обеща да сложи край на данъчните отстъпки за компании, които укриват данъци или наемат работна ръка от чужбина, с което ще се създадат работни места в страната. Правителството ще премахне данъчните облекчения за 2 процента от най-богатите американци, въведени от предишната администрация.
Обама заяви, че в резултат на извънредните мерки за справяне с кризата правителството вече е върнало част от данъците за изминалата година на 120 млн. американски домакинства, които съставляват 95% от работещите граждани.
Те получиха общо 120 млрд. долара, подчерта държавният глава. По думите му това ще стане допълнителен фактор за стимулиране на потреблението в условията на криза, който ще позволи създаването или съхраняването на половин милион работни места.
Междувременно днес в цялата страна се провеждат протести, организирани от опозиционната Републиканска партия против икономическата политика на демократа Обама, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Опозицията е несъгласна с отпускането на многомилионна държавна помощ на компании, които се намират на ръба на фалита. Така наречените "чаени партита" са препратка към знаменитото "бостънско чаено парти" от декември 1773 година.
Тогава американските заселници от организацията "Синове на свободата" изхвърлили товара от кораб на метрополията, които пренасял чай, в бостънското пристанище в знак на протест срещу данъците, въведени от британците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!