Президентът на САЩ Барак Обама обяви, че ще изтегли 10 000 войници от Афганистан до края на тази година и още 23 000 до лятото на 2012 г., предаде Ройтерс.
Той добави, че в момента "Ал Кайда" е поставена под безпрецедентен натиск след атентатите от 11 септември 2001 г.
В обръщение от Белия дом, което бележи промяна в американската политика в Афганистан, Обама заяви, че след първоначалното масирано изтегляне американски войски
ще продължат да напускат Афганистан в по-умерено темпо,
докато местните сили за сигурност постепенно поемат грижата за гарантирането на безопасността в страната.
Мащабът и темпото на изтегляне на американските войски след лятото на 2012 г. ще бъдат определени на среща на върха на страните от НАТО, която ще се състои в Чикаго през май догодина, уточни Обама, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според представители на правителството през същия месец в Чикаго ще се състои и среща на върха на Г-8.
Министърът на отбраната Робърт Гейтс, който напуска поста си в края на месеца, подкрепи решението на президента, тъй като според него то предоставя на американските сили в Афганистан "достатъчно ресурси, време и, може би най-важното, гъвкавост, за да доведат струпването на войски до успешен край".
Америка, време е
да се концентрираме върху изграждането на нация тук, у дома,
заяви Обама.
Президентът добави, че САЩ ще се включат в инициативи за национално помирение в Афганистан, които предвиждат и диалог с талибаните.
Това е началото, но не и краят на нашите усилия да приключим тази война, заяви Обама и подчерта, че в Афганистан има огромни проблеми за решаване.
САЩ поддържат най-многочисления военен контингент в Афганистан - около 100 000 души.
Това е почти тройно повече, в сравнение с януари 2009 г.,
когато Обама встъпи в длъжност като президент.
САЩ са понесли и най-много жертви от държавите от НАТО, изпратили войски в Афганистан. От началото на войната през 2001 г. в страната са загинали поне 1620 американски войници.
В САЩ и демократи, и републиканци разкритикуваха плана на Обама.
Според демократите графикът за връщане у дома на американските войници до следващото лято не е достатъчно бърз, предаде АП. "Мнозина в Конгреса и в цялата страна се надяваха пълното изтегляне на американски сили да стане по-скоро от начертаното от президента и ние ще продължим да настояваме за по-добър резултат", каза лидерът на демократичното малцинство в Камарата на представителите Нанси Пелоси.
Реакцията на републиканците бе сдържана. Председателят на Камарата, републиканецът Джон Бейнър предупреди Обама да не жертва постигнатото от САЩ в Афганистан, а републиканецът сенатор Джон Маккейн каза, че изтеглянето е твърде прибързано. "Това не е скромното изтегляне, на което аз и други се надявахме и препоръчвахме", каза Маккейн.
Решението на президента на САЩ е нормално и е резултат от напредъка,
който постигнахме; то е в резултат на консултации с НАТО и съюзниците в пакта и неговите партньори, коментира генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Според Расмусен талибаните са под натиск, а афганистанските сили стават по-укрепнали всеки ден, което води до очакването събитията да се развиват по план и местните структури за сигурност да бъдат достатъчно подготвени до 2014 г.
Нашата стратегия предвижда ролята на ИСАФ да се трансформира и от участия в сражения да се обособи като подкрепяща мисия, добави той.
Франция ще започне постепенно изтегляне на своите допълнителни подкрепления от Афганистан, което ще е "пропорционално на плана за изтегляне на американските подкрепления", съобщиха и от Елисейския дворец само няколко часа след изявлението на Обама.
Преди да произнесе речта си, Обама се е свързал по телефона с френския президент Никола Саркози и разговорът е бил на тема общия ангажимент на двете страни в Афганистан, уточнява Елисейският дворец.
За британския вестник "Дейли телеграф" обещаното поетапното изтегляне на 33 000 американски военни от Афганистан намирисва по-скоро на политическа пресметливост, отколкото на военна стратегия.
Сътрудниците на президента прецениха, че ликвидирането на терорист номер едно Осама бин Ладен в Пакистан преди близо два месеца предоставя на Обама политическо поле за маневри относно Афганистан и му дава повод да обяви намаляване на броя на военните, допълва вестникът.
Новината, съобщена от Обама, идва в момент, когато две трети от американците са против афганистанската мисия, припомня всекидневникът.
Изтеглянето на 10 000 американски военни от размирната страна още тази година обаче върви срещу препоръките на американските военни.
Като цяло редуцирането на военните в Афганистан може и да има положителен ефект в политически план, но излага на опасност онези 70 000 американски войници, които ще останат там, рискува да подкопае водените сега преговори на властите с част от афганистанските талибани и може да доведе до обрат в крехките постижения в Афганистан, предупреждава вестникът.
Не бива да се забравя, че в крайна сметка Обама ще бъде съден не за това колко военни изтегля от Афганистан, а какво оставя в тази страна зад гърба си, заключава изданието.
"Дейли телеграф" допълва, че
сега се очаква и британският премиер Дейвид Камерън да обяви изтегляне
на повече войски от Афганистан.
Камерън вече подчерта, че е напълно съгласен с решението на американския президент. Той вече нареди 450 от 9500-те британски военни да започнат да се изтеглят скоро от размирната страна.
Но сега се очаква до края на годината оттам да бъде изтеглена и втора, по-малка група военни.
Обама обяви, че САЩ са постигнали целите си в Афганистан и увери, че страната, послужила за база за терористичните актове от 11 септември 2001 г., вече не представлява терористична заплаха за САЩ.
Същевременно президентът призна, че в САЩ съществуват икономически проблеми и напрежение, върху които сега Вашингтон трябва да съсредоточи вниманието си, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
Анализатори обаче предупреждават, че изтеглянето на част от американските военни от Афганистан ще промени значително начина, по който САЩ водят войната там.
Изтеглянето на една трета от войниците притеснява и военните експерти и ще навреди на техните планове за 2012 г. Те смятаха да предадат контрола върху някои райони от афганистанския юг и югозапад на афганистанските власти.
Това щеше да освободи военни, които да бъдат пратени към уязвимата източна граница на Афганистан с Пакистан, но сега се оказва, че тези военни по-скоро ще бъдат върнати у дома, допълва "Ню Йорк таймс".
САЩ трябва да се уверят, че бързо разрастващият се ядрен арсенал на Пакистан няма да се озове в неподходящи ръце, предупреждава изданието.
Според британския в. "Гардиън" американският президент започва рискована игра. Американски и натовски военни командири вече предупредиха, че изтеглянето на повече от 5000 американски военни от Афганистан тази година ще изложи на риск значителните победи, извоювани там през зимата.
Изтеглянето на 10 000 военни това лято ще породи логистични проблеми в Афганистан и ще стане в момент на традиционната бунтовническа пролетно-лятна офанзива, смятат военните експерти.
Решението на Обама е и удар за американския командващ в Афганистан, генерал Дейвид Петреъс, привърженик на идеята за по-ограничено изтегляне, пише още "Гардиън".
Според вестника реакциите на обявеното от Обама съкращаване на американските военни в Афганистан може
да предреши съдбата му в битката за президентския пост догодина.
Британският в. "Индипендънт" определя обявеното от Обама изтегляне като индикация, че желанието на САЩ да участват в афганистанската мисия се е поизчерпало.
Американският в. "Вашингтон пост" посвещава серия от анализи на темата. В тях се отбелязва, че изтеглянето на военните ще означава промяна в това къде и как ще се води войната в Афганистан, че съкращаването на военните поставя началото на поствоенната ера и че решението може да подкопае афганистанската стратегия на Обама, обявена 18 месеца по-рано.
В анализите освен това се отбелязва, че Обама не е изтъкнал достатъчно убедителни аргументи за решението си за изтегляне на 10 000 военни още тази година.
Самата му реч от снощи е била лишена от патос, се посочва в един от анализите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!