Американският президент Барак Обама обяви официално края на американската бойна мисия в Ирак, но без да провъзгласи победа след седем години на кръвопролития.
Вместо това Обама заяви: Най-спешната ни задача е да възстановим икономиката.
Фактът, че той постави такова ударение на тежкото състояние на американската икономика в обръщението си, посветено на войната, е показателно е за вътрешните проблеми, които тежат на нацията и на собственото му президентство, отбелязва Асошиейтед прес.
Време е да обърнем страницата,
каза Обама, седнал зад същото бюро в Овалния кабинет в Белия дом, откъдето президентът Джордж У. Буш през 2003 г. обяви началото на войната, станала определяща за неговото президентство.
Обама, който наследи от Бущ и още една война в Афганистан, напомни, че е изпълнил предизборното си обещание от 2008 г. да сложи край на военните операции в Ирак, и подчерта, че иракският народ сега носи отговорността за сигурността на страната си.
Днес приканвам иракските лидери да побързат със съставянето на широкообхватно правителство, което да е честно, представително и отговорно пред иракския народ, заяви президентът.
Обама съобщи, че е говорил с предшественика си по телефона по-рано през деня вчера, предаде Ройтерс.
Той обаче не похвали Буш,
както настояваха републиканците, за масираното изпращане на подкрепления през 2007 г., което обърна хода на войната.
"Добре известно е, че не бях съгласен за войната от самото й начало. И въпреки всичко никой не може да се съмнява в подкрепата на президента Буш за нашите войници, нито в неговата любов към родината и ангажираност към нашата сигурност", подчерта Обама.
"От това бюро преди седем години и половина президентът Буш обяви началото на военните операции в Ирак. Много неща се промениха от онази вечер.
Войната за разоръжаване на една държава се превърна във война срещу бунтовници. Тероризъм и религиозни вражди застрашиха целостта на Ирак. Хиляди американци жертваха живота си, десетки хиляди бяха ранени. Отношенията ни в чужбина бяха обтегнати. Нашето вътрешно единство беше поставено на изпитание", заяви Обама.
"Благодарение на нашите военни и цивилни и благодарение на устойчивостта на иракския народ Ирак има възможността да промени съдбата си, макар че остават много предизвикателства.
Нека да няма съмнение - иракският народ ще има силен партньор в лицето на САЩ. Нашата бойна мисия приключва,
но не и нашият ангажимент към бъдещето на Ирак
Само иракчаните могат да построят демокрация в своите граници. Това, което Америка може и ще направи, е да осигури подкрепа за иракския народ като приятел и партньор", подчерта той.
В страната ще остане преходен контингент от американски войници.
Той ще има разнообразни мисии - да съветва и подпомага иракските сили за сигурност, да оказва поддръжка на иракските военни при контратерористични операции и да защитава цивилните американци.
Съгласно споразумението с иракското правителство американските войски ще напуснат Ирак до края на следващата година.
С изтеглянето на военните, цивилните експерти - дипломати, хуманитарни работници и съветници - ще поемат водещата роля в подкрепа на Ирак, докато укрепва правителството си, урежда политическите спорове, настанява бежанците от войната и изгражда връзки с региона и света, посочи Обама.
Американският министър на отбраната Робърт Гейтс пристигна на изненадващо посещение в Багдад, веднага след официалното приключване на бойните операции на САЩ в Ирак, предаде Ройтерс.
Гейтс ще присъства в Багдад на церемония, на която досегашният командващ на войските на САЩ в Ирак генерал Реймънд Одиерно ще бъде сменен от генерал Лойд Остин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!