"Цикълът на подозрение и раздори трябва да приключи", обяви Обама в очакваната с голям интерес реч в Египет, една от най-големите мюсюлмански страни.
Президентът на САЩ се надява с днешното си обръщение към милиард и половина мюсюлмани по света да поправи отношенията с тях, обтегнати след атентатите от 11 септември 2001 г. и войната в Ирак, посочва Асошиейтед прес.
Като жест на добра воля в началото на речта Обама призна, че напрежението "беше подхранено от колониализма, който отказа права и възможности на много мюсюлмани, и от Студената война, по време на която страните с преобладаващо мюсюлманско население често бяха третирани като оръдия, без да бъдат зачитани стремежите им".
"Смятам за свой дълг като президент на САЩ да се боря срещу негативните стереотипи за исляма", каза Обама и допълни, че същият принцип трябва да важи и за стереотипите на мюсюлманите спрямо САЩ.
В речта, която произнесе в Каирския университет след среща с египетския президент Хосни Мубарак, Обама който се надява да създаде коалиция с мюсюлмански правителства в подкрепа на дипломатическите си усилия,
не направи нови предложения за напредък в близкоизточния мирен процес.
Той само заяви, че палестинците трябва да се откажат от насилието и да признаят правото на Израел да съществува.
"САЩ не приемат за легитимно продължаващото изграждане на еврейски селища, подчерта също Обама. Това изграждане нарушава постигнати вече споразумения и подкопава усилията за постигане на мир."
Американският президент заяви, че
никоя страна не трябва да се опитва да налага каквато и да била система на управление на друга държава.
Тези думи са директна критика към опитите на неговия предшественик Джордж Буш да разпространява демокрацията по света. Това е своеобразен сигнал към мюсюлманите, че настоящата американска администрация няма да следва стъпките на старата.
Обама заяви, че Америка не си въобразява, че знае какво е най-добре за всички. По думите му САЩ не могат да си позволят да предрешават резултатите от мирни избори. Правителствата трябва да зачитат волята на народите си, подчерта Обама и изрази увереност, че всички хора желаят да изразяват мислите и мнението си относно начина на управление.
По думите на Обама всички народи искат да имат доверие в закона и правосъдието, да бъдат управлявани от прозрачни правителства и да имат свободата да живеят както намерят за добре.
Обама подплати своята реч с цитати от Корана:
"Почитайте бога и винаги говорете истината!" - убеждение, което, по неговите думи, е вградил в своя живот.
Президентът отбеляза, че въпреки че е християнин, в семейството на кенийския му баща има поколения мюсюлмани.
Обама говори за демократа Кийт Елисън от щата Минесота - първият мюсюлманин в американския Конгрес, който положил клетва с ръка върху същото копие на Корана, което Томас Джеферсън, един от основателите на Съединените щати, пазел в личната си библиотека.
В речта Обама цитира и откъси от Библията и Талмуда.
Президентът каза, че
конфронтацията за ядрената програма на Иран навлиза в решаващ обрат.
Склонни сме да работим за напредък без предварителни условия и въз основа на взаимно уважение, колкото и да е трудно да се преодолеят десетилетията на недоверие в отношенията с Иран, каза той.
"За всички заинтересовани страни е ясно, че когато става дума за ядрено оръжие, стигаме до решаващ обрат. Не става дума само за американските интереси. Става дума да предотвратим надпревара за ядрено въоръжаване в Близкия изток, която може да тласне района и целия свят по изключително опасен път", продължи Обама.
Според него това не изключва правото на всяка страна, включително Иран, да придобие ядрена енергия за мирни цели, ако спазва Договора за неразпространение на ядреното оръжие.
Обама подчерта, че правителството му подкрепя и ще продължи да подкрепя
човешките права и демокрацията.
Президентът на САЩ е убеден, че всички хора се стремят към няколко общи неща: свободата да изразяват мнението си, да могат да казват как искат да бъдат управлявани, да вярват във върховенството на закона и в еднаквото правосъдие за всички, да са свободни да живеят както желаят.
"Това не са само американски идеи, това са основни човешки права и по тази причина ние ще ги подкрепяме навсякъде", подчерта Обама.
Президентът се спря и на свободата на вероизповеданията, като изтъкна, че тя е от основно значение за това народите по света да могат да съжителстват. Обама заяви също, че ислямът е по традиция толерантен - нещо, което той е наблюдавал лично през детските си години в Индонезия.
Хората трябва да бъдат свободни да изповядват вярата си и западните страни не трябва да налагат ограничения върху начина, по който мюсюлманите практикуват религията си, допълни той. И не отмина факта, че за някои мюсюлмани мерило за собствената вяра е отричането на чуждата - схващане, което трябва да бъде отхвърлено.
Барак Обама обеща
по-тесни връзки с мюсюлманския свят в областта на икономиката, образованието и науката.
Според него промените са неизбежни и всички трябва да работят заедно, за да подобрят живота на хората по света. Обама оповести усилията си в сътрудничество с Организацията Ислямска конференция за борба с полиомиелита.
Американският президент обяви, че ще основе международен фонд за подкрепа на технологичното развитие на страните с преобладаващо мюсюлманско население и ще назначи научни пратеници, които да сътрудничат на мюсюлманските си колеги.
Освен това президентът възнамерява да свика среща на върха за предприемачеството, на която ще се търсят начини за задълбочаване на отношенията между бизнесмените от Запад и ислямския свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!