Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че очаква да внесе законопроект за мащабна имиграционна реформа малко след встъпването си в длъжност за втория президентски мандат.
В първата си пресконференция в Белия дом след преизбирането си на 6 ноември Обама отбеляза, че са проведени някои разговори по този въпрос между сенатори в Конгреса и неговия екип.
"Трябва да се възползваме от момента. Очаквам да внесем закона и да започнем процеса по приемането му в конгреса малко след встъпването ми в длъжност", посочи президентът на САЩ.
Обама подчерта, че реформата ще включва
узаконяване на статута на онези, които са дошли в САЩ незаконно,
за да търсят работа, предаде Асошиейтед прес. Президентът посочи, че тези имигранти ще трябва да внасят данъци, да научат английски и да плащат глоби.
Броят на испаноговорящите избиратели до 2030 г. ще се е удвоил и ще достигне 40 млн. души, което ще даде още повече тежест на техните гласове при бъдещи избори в САЩ, сочи проучване на Института за социологически изследвания "Пю".
Повече от половината от общо 24 млн. испаноговорящи избиратели в САЩ са гласували на последните избори на 6 ноември, което е рекорден брой. Техните бюлетини са 10% от пуснатите в урните, сочи изследването.
Към този момент
около 17% от населението на САЩ е с испаноезичен произход,
което представлява 52 млн. души. Тази част от електората се увеличава бързо по различни причини, главната от които е, че испаноезичните са най-младата етническа група в нацията, сочи докладът.
Около 17,6 млн. испаноезични са на възраст под 18 г., а 93% са родени в страната, което означава, че ще имат право да гласуват, когато достигнат съответната възраст.
Около 5,4 млн. испаноезични живеят легално в САЩ, но не могат да гласуват, защото нямат американско гражданство. Тази ситуация обаче може да се промени, ако бъде проведена имиграционна реформа, се добавя в текста. Институтът "Пю" счита, че до 2030 г. ще има 40 млн. испаноезични избиратели, което ще означава около 16% от всички имащи право на глас 256 млн. души.
На първата си пресконференция като преизбран президент Обама заяви още, че е отворен към идеята за компромис с републиканците в Конгреса, за да се намери решение, което ще помогне САЩ да излязат от задънената улица по въпроса за бюджета и бюджетния дефицит, предаде Франс прес.
Обама визираше
преговорите в Конгреса по въпроса за т.нар. "фискалната скала" -
автоматично увеличение на данъците и съкращаване на разходите, което ще влезе в сила от 1 януари, ако в парламента двата лагера на постигнат съгласие по въпроса за мерките за намаляване на бюджетния дефицит.
Обама призна по този въпрос, че американската икономика не може да си позволи увеличение на данъците за всички и призова конгресмените републиканци да подкрепят идеята за удължаване на действието на съществуващите данъчни ставки за домакинствата с приходи от 250 000 или по-малко долара, предаде Асошиейтед прес.
Президентът подчерта, че създаването на нови работни места и възстановяването на националната икономика е главен приоритет на неговата администрация.
Изправени сме пред крайни срокове, които изискват от нас да вземем важни решения по въпросите на заетостта, данъците и дефицита до края на годината, заключи президентът, цитиран от Франс прес.
На пресконференцията Обама защити представителя на САЩ в ООН Сюзан Райс от републиканските нападки и посочи, че до края на годината
ще има среща с опонента си на изборите Мит Ромни,
предадоха световните агенции. Обама подчерта, че Райс върши достойна за пример работа на посланик в ООН, предаде Франс прес.
Президентът визираше критиките на републиканските сенатори Джон Маккейн и Линдзи Греъм срещу Райс, че не е реагирала адекватно на атентата в Бенгази от 11 септември, отнел живота на американския посланик в Либия Кристофър Стивънс.
Двамата сенатори заплашиха, че ще блокират всеки опит за повишение на Райс. В последно време тя се споменава ту като подходящ кандидат за Министерството на външните работи, ту като евентуален кандидат за Министерството на отбраната.
Републиканските сенатори обаче обвиняват Райс, че е представила първоначално нападението в Бенгази като спонтанна проява на насилие, а не като планирана атака.
На пресконференцията Обама подчерта, че всеки сенатор, който иска да отправи критики срещу начина, по който администрацията е реагирала на атентата в Бенгази, ще трябва да отправи тези критики лично към него, предаде Ройтерс.
По повод на републиканския си противник Обама изрази надежда, че до края на годината двамата с Ромни ще имат шанса да седнат и да поговорят, предаде Ройтерс. Той обаче подчерта, че засега датата на тази среща не е планирана.
Същевременно Ромни обясни победата на настоящия президент на изборите на 6 ноември с
"подаръците", които е направил на избирателите
Това съобщиха медии, позоваващи се на телефонна конференция на неуспелия кандидат с основните донори на кампанията му.
Ромни визирал основно чернокожата и испаноезичната общност, както и младите, като получатели на подаръците на президента.
За всяка от тези групи има щедри подаръци, каза Ромни, който не е имал публични изявления от нощта на изборите.
За младите например премахването на лихвата върху студентските заеми е голям подарък, каза той и добави, че същото важи и за безплатните контрацептиви за младите жени и здравната реформа за хората с ниски доходи.
Представете си някой, който печели 20, 30 или 50 000 долара годишно и на когото казват, че ще получи безплатна здравна осигуровка на стойност 10 000 долара за цялото семейство - това е огромен подарък, особено за испаноговорящите, подчертава Ромни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!