При бомбените експлозии на Бостънския маратон има трима убити и над 150 ранени, предаде Асошиейтед прес. Единият от убитите е 8-годишно дете, сред ранените също има деца.
Осем болници съобщиха, че са приели общо най-малко 124 души. От тях най-малко 15 са в критично състояние.
Си Ен Ен съобщи за най-малко 132 ранени, от които 17 в критично състояние, а 25 - в тежко.
Много от пострадалите са получили наранявания на долните крайници и рани от осколки. Някои са с пукнати тъпанчета. Има пострадали, при които се е наложила ампутация.
В избухналите бомби са били поставени дребни метални предмети, за да се засили поразяващият ефект, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на близък до разследването служител от правоохранителните органи.
Официалните лица и следователите заявяват, че е рано да се говори за мотивите на престъпниците, нито за това дали те са американци, или чужденци.
Полицията потвърди, че във връзка с разследването е извършен обиск в дома на едно лице, но не даде никакви подробности.
(Вижте фотогалерия)
Президентът на САЩ
Барак Обама обеща, че извършителите ще бъдат открити
Все още не знаем кой е направил това и защо и хората не трябва да избързват с изводите, преди да разполагаме с всички факти, заяви Обама в телевизионно обръщение около три часа след двете бомбени експлозии при финалната линия на Бостънския маратон.
В тазгодишния Бостънски маратон са участвали 26 000 души.
Бостънският маратон е най-старият в света и се организира от 1897 г. В него традиционно участват над 20 000 души, а публиката достига до половин милион души.
Трета експлозия разтърси обществена библиотека в Бостън. Пострадали няма. Според полицията няма връзка между двете засегнати от експлозии места в Бостън.
Обама заяви, че е наредил на федералното правителство да увеличи мерките за сигурност в цялата страна.
Белият дом все още не знае кой е планирал и извършил експлозиите на Бостънския маратон, но третира случая като терористична проява, предаде Ройтерс.
Всяка проява с няколко взривни устройства очевидно е терористична проява и ще се третира като такава, каза официален представител на Белия дом.
Все още обаче не знаем кой е извършил това нападение и ще трябва да се определи с щателно разследване
дали то е било планирано и осъществено от терористична групировка,
местна или чуждестранна, добави източникът.
Началникът на полицията в Бостън Ед Дейвис заяви, че не е имало информация за конкретни заплахи преди експлозиите в града. Кметът на Вашингтон Винсънт Грей също заяви, че няма информация за конкретна заплаха срещу столицата на САЩ.
Двете камари на Конгреса на САЩ почетоха с минута мълчание жертвите на бомбените експлозии на Бостънския маратон.
В кратко изказване лидерът на демократическото мнозинство в Сената Хари Рийд изрази съчувствие към жертвите на експлозиите.
Военноморските сили на САЩ изпратиха в Бостън тричленен екип сапьори от базата си в Нюпорт, щата Роуд Айлънд.
Пентагонът съобщи, че засега на мястото на експлозиите не са изпратени други военнослужещи, въпреки че на място има части на Националната гвардия. Министерството на отбраната не е повишило равнището на заплаха във военните обекти в САЩ.
Интернет гигантът "Гугъл" се включи в помощта при издирването на участници и зрители от Бостънския маратон.
Сайтът Google Person Finder
на адрес http://google.org/personfinder/2013-boston-explosions позволява на потребители да въведат името на търсен човек или да съобщят информация за открити хора.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди смъртоносните бомбени нападения в Бостън.
ФБР оглави разследването на нападението.
Тази проява на насилие е толкова по-ужасяваща, защото се случва на събитие, известно с това, че събира хора от цял свят в дух на спортсменство и хармония, заяви Бан.
Искам да поднеса най-дълбоките си съболезнования на семействата на жертвите и да пожелая на ранените скорошно възстановяване, заяви Бан по време на заседание на ООН в памет на геноцида в Руанда.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че е шокиран от станалото.
Мислите ми са с всички пострадали и хората, които очакват новини, написа Хейг в туитър акаунта си (@WilliamJHague).
Франция увери САЩ в своята подкрепа и солидарност, предаде Франс прес.
"В тези тежки моменти мислите ни са със семействата на жертвите и с ранените. Държим също да уверим местните и федералните власти в нашата подкрепа и пълна солидарност", заяви говорителят на френското външно министерство Филип Лалио.
Британската полиция прави преглед на
плановете по сигурността на Лондонския маратон, който ще се състои в неделя
Лондонският маратон, подобно на Бостънския, е изключително популярно състезание. Миналата година в него участваха около 37 500 души. Лондон отдавна е смятан за една от главните мишени на международните терористи.
През 2005 г. при поредица самоубийствени нападения в обществения транспорт бяха убити 52 души.
Лондонският маратон обаче ще се състои по план в неделя, но се преценява дали да се повишат мерките за сигурност на събитието.Френският вътрешен министър Манюел Валс поиска от областните управители и силите за сигурност незабавно да усилят присъствието на патрули из Франция.
Министърът призова гражданите "да са бдителни към евентуалното наличие на подозрителни колети или изоставен багаж, без да се поддават на паника".
Силите на реда също така са били инструктирани да подсилят превантивната охрана на обществените сгради и околностите им.
В Япония също бяха засилени мерките за сигурност на места, където се събират голям брой хора, предаде ИТАР-ТАСС. Повишава се и охраната на важни обекти в страната. Засилена е и охраната на американските военни бази в Япония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!