П редвиждайки финансов хаос и икономически трудности, президентът на САЩ Барак Обама предупреди американците, че ще пострадат, ако Конгресът позволи страната да изпадне в неплатежоспособност по дълга си и посъветва да не слушат онези, които твърдят, че последиците са преувеличени, предаде Ройтерс.
На пресконференция, свикана спешно вчера в Белия дом, Обама отправи най-твърдото си предупреждение досега за рисковете, ако Конгресът не повиши тавана на американския дълг до крайния срок 17 октомври.
"Решение да се позволи действително неплатежоспособност, според много бизнесмени и икономисти, би било, цитирам:
"безумно, катастрофално, хаос".
И това са някои от по-учтивите думи. Уорън Бъфет сравни дефолта с ядрена бомба, оръжие, прекалено ужасно, за да бъде използвано", добави президентът.
Обама заяви също, че освен непосредствената вреда, има и по-широки опасности за бъдещите президенти и за демокрацията.
"Не става въпрос само за мен. Това засяга и моите приемници на поста, от която и партия да са. На тях също не бива да им се налага да плащат откуп на Конгреса, за да си свърши работата. Трябва да сложим точка на това", заяви президентът.
Републиканците, стремящи се да използват силата си,
за да принудят Обама да ореже разходите
или да ограничи обсега на Закона за достъпната здравна грижа, намекват, че отрицателните последици от неплатежоспособност по дълга са преувеличени.
Обръщайки се към широката аудитория чрез медиите вчера, президентът се постара да обори идеята, че ефектът би бил мимолетен.
"Става дума за надеждността на САЩ, за тежестта на думата ни, за доброто ни име. Това е реално", каза той.
Обама призна, че е в неизгодна позиция в пиар битката, понеже моли законодателите за "повишаване на лимита на дълга" - "мръсна дума", която избирателите отъждествяват с разрешаването на по-голям дълг.
"Не става дума за повишаване на нашия дълг. Това не добавя нито цент към дълга ни", увери ги той.
По-нататък президентът ги предупреди, да не вярват на хората, които отричат, че неплатежоспособността е нещо реално, и обрисува смущаваща картина на последиците - пенсионните спестявания и стойността на домовете на американците ще се стопят, а лихвите по жилищните ипотеки и студентските заеми ще скочат.
Ще има и значителен риск от много дълбока рецесия в момент,
когато все още изкачваме пътя за излизане от най-лошата рецесия на нашето време, добави Обама.
Президентът явно целеше да накара американците да се почувстват в същото затруднено положение, в което републиканците са поставили него и страната, търсейки политически отстъпки и заплашвайки с дефолт, ако той не се подчини.
"Вие нямате шанс да се обадите в банката си и да кажете: "Няма да платя ипотеката си този месец, ако не прибавите нова кола и ексбокс", обясни той.
Проучванията на общественото мнение показват нарастваща обществена загриженост от безизходицата.
Анкета на Ройтерс/Ипсос вчера установи, че делът на американците, разтревожени от спирането на финансирането на правителството, е нараснал до 75% от 66% миналата седмица.
Делът на онези, които обвиняват републиканците, се е увеличил от 26 на 30%, а на обвиняващите Обама и демократите - от 18 на 19%.
Републиканците заявиха вчера намерението си да поискат "суперкомисия"
от членове на двете камари на Конгреса на САЩ, която да договори с демократите общо споразумение едновременно за тавана на дълга, за бюджета и за реформа на социалните програми, предаде Франс прес.
Белият дом обаче предупреди ,че президентът Обама ще наложи вето на тази мярка, ако бъде приета от двете камари на Конгреса.
Предстои в следващите часове Камарата на представителите, където доминират републиканците, да гласува законопроект за създаване на комисията, съставена от 10 конгресмени и 10 сенатори. Тази "суперкомисия" ще бъде натоварена да изработи основните насоки за бюджетен и фискален компромис за бюджетната 2014 г. по модела на суперкомисията, създадена при същите условия през 2011 г.
Публичните програми за социално осигуряване (Social Security) и за здравно осигуряване за хората над 65 години (Medicare) и за най-бедните (Medicade) ще бъдат този път на мушката на републиканците.
Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър разкритикува вчера отказа на демократите и на президента Барак Обама да започнат официални преговори за бюджета и дълга.
Позицията да се отказват преговори не може да бъде удържана вечно, заяви той след заседание на групата на републиканците и предупреди, че лидерът на демократите в Сената Хари Рийд и президентът насочват страната по опасен път.
Никога в историята ни не е имало президент, който да не преговаря за тавана на дълга,
каза Бейнър и настоя за преговори за изглаждане на различията.
През 2011 г. ние всички седнахме около една маса и след това две последователни години разходите намаляха, припомни вторият по ранг в групата на републиканците Ерик Кантор.
Барак Обама и републиканците настояват Камарата незабавно и без условия да гласува законопроект за финансиране на федералните служби, частично затворени от миналия вторник, и за вдигане на тавана на дълга преди 17 октомври, когато САЩ рискуват да се озоват в положение на неспособност да покриват плащанията си.
Демократите действително желаят да преговарят, и за бюджета, и а закона за здравното осигуряване, за всичко, което поискате, и са открити за преговори, но преди това републиканците трябва да деблокират работата на правителството и да престанат да размахват заплахата с катастрофичен дефолт на плащанията на страната, заяви Хари Рийд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!