Правителството на САЩ е разполагало с достатъчно информации, за да осуети плана за атентат срещу американския самолет на Коледа, но не е успяло да навърже тези информации в едно цяло, заяви президентът на САЩ Барак Обама след среща с висши съветници по сигурността и министри, предаде Ройтерс.
В изявление, направено след срещата, която насрочи още на 31 декември миналата година, президентът на САЩ подчерта, че американската система за сигурност се е провалила в осуетяването на опита за атентат "по един катастрофален начин".
Обама изиска незабавни реформи, за
да се коригират допуснатите от американските разузнавателни служби грешки
"Както заявих и през уикенда, някои хора от нашите разузнавателни служби са знаели, че заподозреният Умар Фарук Абдулмуталаб е бил в Йемен и че там се е присъединил към редиците на екстремистите.
Но сега излиза наяве и това, че нашите разузнавателни служби са били в течение и за други индикации, че "Ал Кайда на арабския полуостров" иска да атакува не само американски цели в Йемен, но и в самите Съединени щати", каза Обама, цитиран от Франс прес.
"Ние също така имаме и информации, че тази терористична група е работела с някой в тази насока. Сега ние знаем, че този някой е човекът, замесен в опита за атентат на Коледа", каза президентът на САЩ, цитиран от Франс прес.
"Казано накратко, американското правителство имаше достатъчно информации, за да осуети този заговор и може би, за да предотврати опита за атентат от Коледа, но нашите разузнавателни служби
не успяха да навържат в едно цяло тези информации,
които щяха да поставят заподозрения Умар Фарук в списъка на хората, на които е забранено да летят до САЩ", отбеляза президентът.
Когато един предполагаем терорист е способен да се качи на самолет с експлозиви навръх Коледа, това означава, че системата се е провалила по един направо катастрофален начин, акцентира той.
Обама обеща също така, че затворническият център за предполагаеми терористи в американската база в Гуантанамо, Куба, ще бъде затворен, въпреки закъсненията в тази насока.
Това твърдение обаче идва в момент, когато неговата администрация обяви, че замразява плановете за трансфера на задържани от затвора към Йемен.
Почти половината от 198-те задържани, които са в Гуантанамо сега, са от Йемен, припомня Асошиейтед прес.
След срещата с министрите и съветниците си самият Обама припомни, че САЩ винаги са имали намерението да трансферират задържани в Гуантанамо в трети страни, но при условие че това не застрашава сигурността на САЩ, предаде Франс прес.
"Сега в Йемен има проблеми със сигурността, пред които от известно време ние сме изправени, както и йеменското правителство. Предвид тази смутна ситуация, говорих с министъра на правосъдието и решихме, че засега не трябва да трансферираме повече задържани от Гуантанамо към Йемен", каза Обама.
Компетентността на ЦРУ отново бе поставена под въпрос
вчера, след като стана ясно, че атентаторът камикадзе, който уби 7 служители на управлението в афганистанската провинция Хост на 30 декември е бил двоен агент на "Ал Кайда", пише в."Индипендънт".
Нападателят, за когото първоначално се смяташе, че е недоволен афганистански войник, бе идентифициран като Хумам Халил Абу Мулал Ал Балауи - 32-годишен лекар от Йордания.
Убиецът е работил в палестински бежански лагер близо до йорданския град Зарка - родното място на Абу Мусаб ал Заркауи, лидер на "Ал Кайда", убит в Ирак през 2006 г.
Близки на Балауи заявиха, че преди няколко месеца той им казал, че заминава за Турция да учи, но всъщност заминал за Афганистан.
Балауи обаче успява да заблуди не само семейството си, но и йорданското разузнаване, посочва изданието.
Когато е арестуван преди година в Йордания по подозрения за връзки с "Ал Кайда", Балауи убеждава йорданските агенти, че е готов да премине в другия лагер и да се внедри в терористичната групировка.
Американското разузнаване явно също е повярвало, че Балауи е успешно вербуван. Фактът, че той продължава да публикува джихадистки изявления в уебсайтове, свързани с "Ал Кайда", очевидно не събудил подозренията на западните агенти, които тълкували това като прикритие на двойния агент, посочва изданието.
Истинската мистерия обаче е не наличието на двойни агенти в разузнавателните служби на САЩ в Близкия изток, а как една йорданска "къртица" може да бъде използвана в Афганистан при положение, че малко араби говорят пущу, дари или урду, отбелязва "Индипендънт" в друга статия.
В интервю за "Гардиън" бившият агент от ЦРУ Лари Джонсън посочи редица слабости в мерките за сигурност в базата в Хост, където бе извършено най-кървавото нападение срещу агенти от 25 години.
По думите на Джонсън тези пропуски са симптоматични за цялото управление и до голяма степен се дължат на липсата на компетентни кадри в ЦРУ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!