До ократът Обама и републиканецът Ромни са на "финалната права" на дълга и изтощителна кампания за предстоящите във вторник президентски избори, а проучванията на общественото мнение отреждат почти еднакви проценти на двамата претенденти в рамките на статистическата грешка.
САЩ имат 50 щата, но борбата се свежда само до девет от тях,
където изходът от гласуването не е ясен предварително - Охайо, Флорида, Вирджиния, Северна Каролина, Колорадо, Невада, Уисконсин, Айова и Ню Хемпшър.
Това дава известно предимство на Обама, който води в няколко от тези ключови щата. Президентът демократ има преднина от няколко процента в Охайо, а нито един републиканец не е влизал досега в Белия дом, без да спечели в този щат.
Около 27 милиона граждани на САЩ вече упражниха предсрочно правото си на вот в 34 щата и федералния окръг Колумбия (столицата Вашингтон). През днешния последен ден от предварителното гласуване във Флорида някои избиратели чакаха до четири часа, за да дойде техният ред.
Обама се отдаде на президентските си задължения, като участва в среща, посветена на преодоляването на последиците от супербурята "Санди", преди да отлети от Вашингтон и да продължи предизборната си кампания. Президентът призна, че предстои дълъг път до пълното възстановяване на пострадалите райони, но обеща,че всички участници във възстановителните операции ще "дадат 120 процента" от себе си.
След като повечето от предизборните митинги на Обама до момента бяха от малък и среден мащаб, неговият щаб планира поредица от по-големи прояви в ключови щати през уикенда. Той освен това ще има две прояви с бившия президент демократ Бил Клинтън - тази вечер във Вирджиния и утре в Ню Хемпшър.
Програмата на Обама за днес предвижда посещения в Охайо, Айова и Вирджиния, а за утре - в Ню Хемпшър, Флорида, Колорадо и отново Охайо.
Мит Ромни имаше снощи в Охайо голям и ефектен митинг в района на Синсинати с участието на рок звезди и спортни знаменитости, на който събра над 10 хиляди души въпреки студеното време. Днес републиканецът посети Ню Хемпшър, Айова и Колорадо. Отказа се от плановете си да посети утре Невада за сметка на предизборни прояви в Айова, Охайо, Пенсилвания и Вирджиния.
Сътрудници на Ромни подчертаха, че неговата програма търпи промени в зависимост от тяхната преценка. Републиканският претендент започна деня в Ню Хемпшър с критика към Обама заради това, че казал вчера на свои привърженици, че "най-доброто отмъщение" ще е да гласуват.
"Гласувайте от любов към страната си. Време е да поведем Америка към едно по-добро място", призова Ромни.
В това време предизборният щаб на Барак Обама заяви, че в Охайо, който е смятан за основно бойно поле в изборната надпревара, президентът демократ е спечелил според досегашните данни за предсрочното гласуване 62 процента, а Ромни - 35%. Говорителката на кампанията на Обама Джен Псаки обаче отбеляза, че демократите са доста по-активни на предсрочното гласуване от републиканците.
Според британското списание "Икономист" кампанията на Обама е била жалка.
"Човек, олицетворявал някога надеждата и центризма, падна ниско, отправяйки нападки срещу Мит Ромни още преди първичните избори на републиканците. И все пак смисълът на изборите е да бъде избран някои, който да ръководи страната. И този избор се свежда до два въпроса: доколко Обама беше добър президент, особено в основни сфери като икономиката и външната политика, и
може ли Америка наистина да вярва на изменчивия Мит Ромни да свърши по-добра работа?
На тази основа демократът, макар и с малко, заслужава да бъде преизбран", пише "Икономист".
Ако бъде преизбран, Обама може да се поучи от грешките си, да прочисти Белия дом, да започне да се вслушва в средностатистическия бизнесмен и да осигури по-добро наследство от онова, което би оставил след един-единствен мандат...
При всичките му недостатъци, Обама спаси американската икономика, която беше на ръба на катастрофата и се представи сносно във външната политика. Така че "Икономист" ще остане при злото, което познава и ще гласува за преизбирането му", завършва статията.
Обама или Ромни - това се пита
При всичките му недостатъци, Обама спаси американската икономика, която беше на ръба на катастрофата и се представи сносно във външната политика, пише сп. "Икономист"
3 ноември 2012, 21:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!