САЩ държат на идеята за палестинска държава, която да е държава на палестинския народ и да съществува успоредно с еврейската държава Израел.
Това заяви днес президентът на САЩ Барак Обама при посещението си в Рамала, предаде ДПА.
На обща пресконференция с палестинския президент Махмуд Абас
Обама призова палестинците
да не се отказват от постигането на
мир, "колкото и трудно да е това".
Единственият път напред
минава през воденето на преки израелско-палестински преговори,
заяви американският президент. Той отбеляза, че не е изгубил
надежда, че е възможно Израел и палестинците да се договорят за
така нареченото "решение за две държави". Обама обаче не
предложи как да се постигне това, отбелязва Ройтерс.
Той каза, че новият държавен секретар Джон Кери ще отдели много време и ще положи много усилия, за да се опита да намали различията между двете страни в конфликта, за да се върнат те отново към отдавна замрелите преки преговори.
Обама заяви, че разговаряйки с израелския премиер Бенямин
Нетаняху, му е казал, че
не е конструктивно да се продължава с
изграждането на израелски селища
и че това "не е напредък към каузата на мира".
Палестинският президент Махмуд Абас от своя страна подчерта
пред американския президент, че мирът с Израел не бива да бъде
постиган чрез насилие, окупация, строеж на селища, арести или
чрез отричане на правата на палестинските бежанци, предаде АП.
Абас отново изтъкна желанието на палестинците да имат своя държава, която да обхваща Западния бряг, ивицата Газа и Източен Йерусалим - територии, които Израел завзе във войната от 1967 г. Оттогава Израел е построил десетки селища на Западния бряг и в Източен Йерусалим, в които сега живеят 560 хил. израелци. Откакто Обама стана президент, броят им се е увеличил с 60 хил.
На пресконференцията Барак Обама осъди изстрелването на две ракети по Израел от въоръжени групировка от Западния бряг, предаде АФП. "Днес видяхме заплахата, която идва от Газа с изстрелването на ракети. Осъждаме това нарушение на важното примирие, което предпазва както израелците, така и палестинците", заяви американският президент.
В Рамала американският президент бе посрещнат и с протести.
Около 150 палестинци скандираха антиамерикански лозунги и
викаха, че
искат оръжия, а не президентски посещения.
Те
посрещнаха президентския хеликоптер, размахвайки ръце във
въздуха, сякаш искат да го прогонят, и обвиняваха Обама, че е на
страната на Израел.
Вчера американският президент посети Израел, където обеща неизменна подкрепа за страната и декларира готовност на САЩ да гарантира сигурността й.
Американският президент освен това се ангажира твърдо да действа срещу иранската ядрена програма.
Израел е удовлетворен от тези уверенията, заяви днес израелският министър по международните отношения Ювал Щайниц, цитиран от АФП.
Президентът обяви началото на дискусии по удължаването на американската военна помощ за Израел след 2017 г., добави министърът.
Обама засегна вчера темата за нов десетгодишен рамков договор за американска военна помощ за еврейската държава, който да замени настоящия, изтичащ през 2017 г. и надхвърлящ днес 3 млрд. долара годишно.
Важното е тази помощ за Израел да не бъде обвързана с условието Израел да се откаже от правото си на самоотбрана, от способността да взема независими решения пред всички заплахи, включително иранската, отбеляза Щайниц.
На обща пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Йерусалим вчера Обама заяви, че
не очаква Израел да се осланя на Вашингтон, ако нанесе удар срещу Иран.
Не очаквам премиерът да вземе решение за сигурността на своята страна, поверявайки съдбата си на която и да било друга държава. Не знам обаче дали израелците ще вземат такова решение, каза американският президент, отбелязвайки, че относителната географска близост до Иран обяснява различната гледна точка към иранската заплаха от страна на Израел и на американския му съюзник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!