П резидентът на САЩ Барак Обама направи последното си годишно обръщение „За състоянието на съюза”, в което призова американците да прегърнат промените и да не се поддават на страха пред бъдещето, предадоха световните агенции. Обама, който говори на общо заседание на двете камари на Конгреса, представи и дневния си ред за последната си година като президент.
„Америка премина през големи промени в миналото – войни и рецесии, приток на имигранти, борби за подобряване на условията за труд и граждански права. Всеки път се намираха хора, които ни казваха да се страхуваме за бъдещето /.../ Но всеки път ние преодолявахме тези страхове”, изтъкна той.
Президентът призова законодателите да се издигнат над теснопартийните политики,
които често го поставяха в конфликт с контролирания от републиканците Конгрес. Едно по-добро бъдеще е възможно, но то „ще се случи само ако си оправим политикитe”, каза Обама, който ще напусне Белия дом през януари 2017 година.
„Бъдещето, което искаме – възможности и сигурност за нашите семейства, по-висок жизнен стандарт и една мирна планета за нашите деца – всичко това е достижимо”, отбеляза президентът.
При все това, САЩ ще успеят до достигнат такива цели само в случай, че „работим заедно”, призна той. По думите му, подобни задачи могат да бъдат решени само тогава, когато „ние успеем да водим рационални, конструктивни дебати” в обществото и само ако „оправим” политическата си система, предупреди стопанинът на Белия дом.
За „Даеш” и войната с тероризма
„Даеш” не е екзистенциална заплаха за САЩ, заяви Барак Обама. Той изтъкна, че твърденията, според които борбата срещу „Даеш” е „Трета световна война” са преувеличени и наливат вода в мелницата на джихадистите.
„Ние просто трябва да ги наричаме такива, каквито са – убийци и фанатици, които трябва да бъдат изкоренени, преследвани и унищожени”, добави той, цитиран от Ройтерс.
Президентът
призова Конгреса да одобри законопроект за използване на американските въоръжени сили в борбата срещу „Даеш”.
„Ако Конгресът сериозно смята да спечели тази война (с тероризма) и иска да изпрати сигнал на нашите войници по цял свят, вие най-накрая трябва да разрешите използването на въоръжени сили против групировката „Даеш”, заяви Обама. „Гласувайте за това”, призова той американските законодатели.
Обама посочи, че и „Ал Кайда”, и „Даеш” представляват „пряка заплаха” за американците. В същото време, по думите му, САЩ не могат да се опитват да превземат или възстановят всяка страна.
Дори при неутрализирането на „Даеш” в различни региони на света в продължение на десетилетия ще се запази нестабилността - в Близкия изток, в Афганистан и Пакистан, в Централна Америка, Африка и Азия, изтъкна Обама. По думите му, някои от тези райони могат да станат убежища за нови терористични групировки, други - да станат жертви на етнически конфликти или глад, да се превърнат в източници на нови бежански вълни.
Съединените щати смятат и занапред да решават важните международни проблеми не сами, а в състава на коалиции, посочи президентът.
По думите му, такъв подход се е оправдал при сключването на споразумението с Иран за ядрената му програма и трябва да бъде използван за решаването на сирийския конфликт. Обама подчерта, че ако се наложи, Америка е готова самостоятелно да защитава своята сигурност от външни заплахи, но „когато стане дума за глобални проблеми, ние ще се стараем да мобилизираме целия свят за съвместна работа”.
„Когато помагаме на Украйна да защити своята демокрация или на Колумбия - да сложи край на войната, продължаваща десетилетия, това укрепва световния ред, от който ние зависим”, каза още Обама.
Президентът приключи словото си с категорично изявление за доверие в бъдещето на САЩ, отбелязва Ройтерс. „Аз вярвам в промяната, защото вярвам във вас”, каза Обама под гръмки овации.
За Куба и затвора Гуантанамо
Обама отново призова Конгреса да отмени търговското ембарго срещу Куба, година след началото на историческото нормализиране на дипломатическите отношения между бившите врагове от студената война, предаде Франс прес.
„Изминалите 50 години в изолиране на Куба не успяха да насърчат демокрацията” в страната и доведоха до отстъпление на САЩ в Латинска Америка, каза Обама в годишната си реч.
„Искате ли да засилите наше лидерство и доверието към нас в Западното полукълбо? Тогава признайте, че студената война е приключила. Вдигнете ембаргото”, призова Обама в обръщението си към Конгреса, доминиран от републиканците.
Той отправи призиви за закриване на спорния военен затвор в Гуантанамо. „Ще продължа усилията си за закриване на затвора в Гуантанамо. Той е скъпоструващ, ненужен и служи само като вербовъчна брошура за нашите врагове”, заяви президентът на САЩ.
За икономиката на САЩ
Твърденията за икономически упадък на САЩ са несъстоятелни. „Всички приказки за икономически упадък на Америка са политическо празнословие /.../ както и риториката, че нашите врагове стават по-силни, а Америка – по-слаба. САЩ са най-могъщата държава в света”, каза Обама под бурните овации на аудиторията, предадоха световните агенции.
Той добави, че законодателите трябва да решават големите въпроси независимо кой ще бъде следващият президент, включително: как да се предоставят икономически възможности, как да се направи технологията полезна за хората, как да се поддържа сигурността на САЩ и как да се подобри политическия климат.
Обама призова Конгреса да одобри споразумението за Транстихоокеанското партньорство,
за което миналата година се договориха 12 страни. Това търговско споразумение „ще отвори пазари, ще защити работниците и околната среда, и ще укрепи американското лидерство в Азия”, каза президентът. „Ако искате да покажете нашата сила през този век, одобрете това споразумение”, обърна се Обама към законодателите.
В словото си президентът постави пред здравеопазването на страната задачата да победи рака. По думите му, в това направление ще бъдат положени нови общонационални усилия, които ще бъдат координирани от вицепрезидента на САЩ Джо Байдън, уточни Обама. „Нека превърнем Америка в страна, която веднъж и завинаги е излекувала рака”, призова президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!