Главни приоритети на правителството на САЩ са възстановяването на икономиката, борбата с "Ал Кайда" и ликвидирането на последствията от петролния разлив в Мексиканския залив, заяви в телевизионно обръщение към нацията президентът на САЩ Барак Обама, цитиран от световните агенции.
"Вътре в страната наш главен приоритет е възстановяването на икономиката след рецесията, която засегна живота на почти всички американци.
По света, въпросът е в това, че нашите военнослужещи водят борба против "Ал Кайда", каза Обама в първото си телевизионно обръщение към нацията, което направи от Овалния кабинет на Белия дом.
Речта на американския президент бе посветена основно на изтичането на петрол в Мексиканския залив вследствие на аварията на платформа на британската компания "Бритиш петролиъм" (BP.com), станала на 20 април.
Обама нарече петролния разлив "най-тежката екологическа катастрофа, с която са се сблъсквали някога САЩ".
Той увери американците, че правителството ще направи всичко необходимо, за да спре изтичането на петрол в Мексиканския залив.
Петролният разлив е
най-тежката екологична катастрофа в историята на САЩ
и борбата с него ще отнеме години, подчерта Обама.
Американският президент посочи, че "за разлика от едно земетресение или ураган, това не е единично събитие, което нанася своите вреди за минути или дни".
Милионите галони суров петрол, които се изляха във водите на Мексиканския залив "приличат повече на епидемия, такава, с която ще трябва да се борим месеци или дори години", подчерта той.
Обама отправи безпощадни критики по адрес на "Бритиш петролиъм".
Ще накараме БП да плати за своето безразсъдство, подчерта той.
Едновременно с това американския президент обеща неговото правителство да направи всичко необходимо, за да помогне на района на Мексиканския залив и местното население да се възстановят от екологичната катастрофа.
Ще се борим с този разлив с всичко, с което разполагаме, колкото време е нужно, лаконичен бе той.
Обама съобщи по-конкретно, че е разрешил близо 17 хил. национални гвардейци да бъдат изпратени в района, за да помогнат в борбата за сдържане на петролния разлив.
Той също така подписа закон, който осигурява на бреговата охрана повече пари за ликвидиране на последствията от екологичната катастрофа.
Паралелно с това американският президент поиска от регионалните власти да разработят
дългосрочен план за възстановяване на Мексиканския залив
от петролния разлив.
Той обяви, че натоварва с тази задача Рей Мейбъс - министър на военноморските сили и бивш губернатор на щата Мисисипи, "дете на Мексиканския залив".
Регионът още не се бе възстановил от опустошителните преминавания на ураганите Катрина и Рита през 2005 г., обърна внимание Обама.
Американският президент избра и нов директор на изпадналата в затруднение федерална служба за управление на полезните изкопаеми, съобщи Белият дом.
Това е Майкъл Бромуич - бивш помощник-главен прокурор и генерален инспектор на министерството на правосъдието.
Службата е обвинявана в небрежен контрол и конфликт на интереси. Правителството на Обама иска да я раздели на три отделни единици именно с цел елиминиране на конфликта на интереси.
Американският президент защити своя отговор на екологичната катастрофа, като отбеляза, че е събрал някои от най-добрите учени и инженери в САЩ.
В същото време той призна, че безпрецедентният мащаб на петролния разлив е
поставил на изпитание капацитета на създадените от човека технологии
Наложеният шестмесечен мораториум върху дълбоководното сондиране за петрол и газ е необходим, подчерта Обама.
Той каза, че разбира произтичащите от тази мярка трудности, но обясни, че иска да гарантира сигурността на хората, работещи на платформи в морето.
Трагедията от петролния разлив е болезнено напомняне, че е настъпило времето на чистите енергийни източници, изтъкна президентът на САЩ.
Междувременно "Бритиш петролиъм" започна опита си да инсталира втора система за сдържане на петролния разлив в Мексиканския залив от повредена нейна платформа.
Под ръководството на американското правителство БП ще монтира механизъм, наречен Q4000, който може да събира между 20 и 28 хил. барела петрол на ден.
Той се състои в това кораб на повърхността
да изгаря контролирано близо 10 хиляди барела петрол на ден
Този метод е бил избран поради рисковете от евентуалното транспортиране на събрания петрол до брега, предвид присъствието в района на голям брой плавателни съдове.
Американската Служба за управление на минните ресурси разреши на "Бритиш петролиъм" да изгаря до 12 хил. барела петрол на ден. Британската компания планира да прави това в продължение на 4 до 6 седмици.
Използваният в момента метод, който се състои в изпомпване на изтичащия петрол по 1,5-километрова тръба, свързваща кораб на повърхността с повредената платформа, позволява да бъдат "улавяни" около 18 хил. барела дневно.
БП инсталира тази система на 3 юни след няколко неуспешни метода за сдържане на теча, последвал експлозията на платформата на 20 април.
Според най-новите оценки на американското правителство на ден в Мексиканския залив изтичат между 35 хил. и 60 хил. барела петрол на ден - много повече, отколкото се смяташе досега.
Това означава, че от началото на екологичната катастрофа на 20 април в Мексиканския залив са се излели между 2 и 3,3 млн. барела петрол (между 300 млн. и 500 млн. литра).
Досега властите смятаха, че от повредената платформа на ден изтичат между 20 хиляди и 40 хил. барела петрол.
"Бритиш петролиъм" поръча от Кевин Костнър
32 центрофуги за отделяне от водата
на изтичащия от повредената нейна платформа в Мексиканския залив петрол, предаде ДПА.
Холивудската звезда разработва машините от началото на 90-те години на XX в. заедно със своя брат, който е учен.
Може да изглежда като малко вероятен сценарий, че аз съм човекът, който осигурява тази технология в този момент, но, от моята позиция, е също толкова немислимо, че тези машини вече не са на място, коментира Костнър.
Центрофугите, които 55-годишният Костнър представи миналата седмица пред Конгреса, отделят петрола от водата и след това го рециклират на кораби в морето.
"Това е ключът... Това несъмнено е начин за борба срещу петролните разливи през XXI в.", заяви актьорът пред телевизия Си Ен Ен.
В момента натоварените със събран петрол кораби трябва да отиват често до брега, за да изсипват своя товар, в който водата е в съотношение 9 към 1 спрямо петрола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!