А генцията за национална сигурност (АНС) на САЩ ще спре да събира и съхранява данни за телефонните разговори в страната, потвърди президентът Барак Обама, цитиран от АФП.
„След като проучих с внимание съществуващите варианти, реших, че най-добрият път е държавата да не събира повече, нито да съхранява тези данни без ясни правила“, съобщи Обама в комюнике, съдържащо подробности за законопроект, който държавният глава възнамерява да внесе в Конгреса.
Метаданните би трябвало да остават при телефонните оператори,
предлага президентът.
Той даде да се разбере, че иска да сложи край на програмата за следене на телефонните разговори, разкрита от бившия сътрудник на АНС Едуард Сноудън, като в същото време запази капацитета на разузнавателните агенции да засичат евентуални телефонни обаждания на заподозрени терористи.
Според предложението на Обама, което трябва да бъде одобрено от Конгреса, властите ще трябва да получават разрешение от съдия от таен съд, за да имат право да поискат от телефонните оператори детайли за обаждания от конкретен телефонен номер – продължителност на съответния разговор, точен час, номер, с който се е свързал, но не и запис на самия разговор.
Предвидено е
само едно изключение –
при спешна необходимост във връзка с националната сигурност. „Този подход ще ни позволи да получаваме полезна информация за нашите разузнавателни нужди, като едновременно с това бъде засилено доверието на хората в начина, по който информацията е събирана и съхранявана“, обобщава Обама.
В очакване Конгресът да гласува законопроекта правителството на САЩ ще поиска от съдебната система да удължи с 90 дни действието на сегашната програма за следене на телефонните разговори.
Междувременно Съветът на ООН по правата на човека обяви днес, че САЩ не са изпълнили задълженията си по международната конвенция за човешки права, тъй като не са осигурили адекватен надзор и прозрачност на програмите си за електронно проследяване, целенасочени убийства с безпилотни самолети и тайни арести, предаде АП.
В доклада си международната правозащитна агенция констатира, че в някои сфери има подобрение в сравнение с предишния ѝ доклад от 2006 г. Но в документа се посочва, че главната загриженост е относно продължителните присъди за строг тъмничен затвор, доживотни присъди без право на замяна за непълнолетни престъпници, расови несъразмерности при прилагането на смъртното наказание и законодателството, лишаващо от избирателно право затворниците.
В доклада си Съветът на ООН по правата на човека приканва американските власти да се съобразяват с Международния пакт за граждански и политически права, като осигури "пълни избирателни права" за жителите на федералната столица Вашингтон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!