В няколко американски се възобновиха протестите срещу съдебното решение да не се дава ход на дело срещу бял полицай, отговорен за смъртта на чернокож в Ню Йорк, съобщиха Франс прес.
Демонстрации с искания за защита на демокрацията, за равноправие и справедливост
имаше във Вашингтон, Ню Йорк, Денвър, Детройт, Минеаполис, Чикаго и В Ню Йорк несъгласните с решението на съда, както и в сряда вечерта, се събраха на „Таймс скуеър“, откъдето преминаха по една от улиците в Манхатън и блокираха Бруклинския мост.
Няколко хиляди демонстранти размахваха плакати с надписи „Расизмът убива“ и „Нашата демокрация не може да диша“, и скандираха „Няма правосъдие, няма мир“.
Инцидентът, предизвикал вълна от протести в Ню Йорк и други градове, стана на 17 юли в Стетън айлънд.
Полицаите се опитали да задържат 43-годишния Ерик Гарнър, баща на шест деца, заподозрян в незаконна продажба на цигари. Мъжът не се подчинил и оказал съпротива. Той бил повален на земята от няколко бели полицаи, един от които
го натиснал за врата, въпреки че това е забранено в нюйоркската полиция.
Гарнър, който е с наднормено тегло и страда от астма, няколко пъти се оплакал, че не може да диша, след което изгубил съзнание. Малко след това той е бил обявен за мъртъв. Съдебният лекар на Ню Йорк обяви, че става дума за убийство.
В сряда беше оповестено решението на съдебните заседатели, според което полицаят Дениъл Панталео не бил извършил наказуемо от закона нарушение и няма основание да бъде даван на съд.
Министърът на правосъдието и главен прокурор на САЩ Ерик Холдър вчера обеща пълно разследване на смъртта на Гарнър, съобщи Ройтерс.
Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио, който пое поста през януари с обещанието да подобри отношенията между малцинствата и полицията, заяви на пресконференция, че
хилядите патрулиращи полицаи в града ще преминат засилено повторно обучение.
Демократката Хилари Клинтън, вероятна кандидатка за президентските избори през 2016 г., призова вчера за реформа на наказателната система и на полицейските методи, предаде Франс прес.
Клинтън изрази съжаление, че чернокожите са по-често задържани и претърсвани от полицията, обвинявани и
осъждани на по-дълги присъди отколкото белите.
Това е поредният случай, попаднал във фокуса на медиите, след събитията във Фюргюсън. Там бял полицай застреля чернокож младеж, който се оказа невъоръжен. Съдът реши, че на полицая няма да бъде повдигано обвинение.
Информационните агенции съобщават и за подобен случай от последните дни. Във Финикс бял полицай застреля 34-годишен невъоръжен чернокож мъж, вземайки го за търговец на наркотици.
Полицията във Финикс посочи в комюнике, че инцидентът станал на 2 декември, когато полицаят задържал Ръмейн Брисбън, баща на четири деца и поискал да види съдържанието на джобовете му. Брисбън се опитал да избяга, отказал да се подчини на заповедите на 30-годишния полицай, чието име не се съобщава, но се уточнява, че има 7-годишен стаж.
Когато двамата се сборичкали, полицаят напипал в джоба на Брисбън предмет, приличащ на пистолет и открил стрелба.
Чернокожият бил улучен от куршума в гърдите и починал на място. В показанията си полицаят заявил, че бил сигурен, че е напипал оръжие и че животът му бил в опасност. След обиск на автомобила на убития, полицията открила марихуана и автоматичен пистолет.
Вчера стотици афроамериканци излязоха по улиците на Финикс на протест срещу полицейския произвол. Те настояват да бъде съобщено името на офицера, разстрелял Брисбън и да бъде изправен пред съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!