Б разилското правителство позволи на минната индустрия да започне добив в огромен национален резерват по поречието на река Амазонка.
Районът с площ 46 000 кв. км. обхваща северните щати Амапа и Пара и се смята, че е богат на злато и други минерали.
Мистериозна кипяща река се крие в сърцето на Амазония
Да покориш Амазонка – мисия възможна (видео)
Последните амазонски племена са застрашени от цивилизацията
Според властите минната дейност няма да навреди на природата, като по-голямата част от резервата ще остане защитена и за целта ще бъдат определени 9 района, където добиването на полезни изкопаеми ще продължи да е забранено.
За момента обаче декретът на президента Мишел Темер премахва защитената зона, известна като Национален резерват на мед и подобни.
Абсурдната позиция на властите е, че документът позволява само минната дейност, но запазва защитата на биосферата и земята.
Според бразилското министерство на минното дело и енергетиката, гората и местните племена няма да бъдат засегнати.
„Целта е да се привлекат нови инвестиции, генериращи богатство за страната, заетост и доходи за обществото, но основани на принципите на устойчивото развитие”, гласи официалната позиция на властите.
Според опозиционния сенатор Рандолфе Родригес обаче този ход е „най-голямата атака срещу Амазония в последните 50 години”.
От Световния фонд за дивата природа (WWF) критикуваха решението и предупредиха, че то ще предизвика глобален отговор и ще доведе до „демографска експлозия, обезлесяване, унищожаване на водните ресурси, загуба на биологично разнообразие и създаване на конфликт за земята”.
В момента резерватът е дом на различни етнически общности, живеещи в относителна изолация, чиито култури могат да бъдат унищожени от задаващата се златна треска.
Амазонската екваториална гора или просто Амазония е най-голямата на планетата. Тя е определяна като „белите дробове” на Земята, тъй като поглъща огромно количество въглероден двуокис, компенсирайки поне частично изхвърлянето на парниковия газ в атмосферата от хората. Това е и районът с най-голямо биоразнообразие – около 10% от всички познати животински и растителни видове на света живеят в Амазония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!