Между САЩ и Русия се разгаря нов шпионски скандал.
В неделя са арестувани 10 души тайни агенти на руското разузнаване, съобщи американското министерството на правосъдието.
В Монтклеър, щата Ню Джърси, били задържани Ричард и Синтия Мърфи, в Йонкърс, щата Ню Йорк - Вики Пелаес и Хуан Лазаро, в Манхатън, Ню Йорк - Анна Чапман, Майкъл Зотоли, Патриша Милс и Михаил Семенко, в Арлингтън, щата Вирджиния - Доналд Хауард Хитфилд и Трейси Ли-Ан Фоли - в Бостън, щата Масачузетс.
Единайсети обвиняем е обявен за издирване - Кристофър Метсос.П о-късно днес той бе арестуван и впоследствие освободен под гаранция в Кипър.
55-годишният Робърт Кристофър Мецос е бил арестуван рано тази сутрин на летището в Ларнака при опита му да отпътува за Будапеща. Местен съдия е освободил Мецос под гаранция в размер от 20 000 евро. Заподозреният трябва да се яви отново в съда след 30 дни, когато ще се разгледа искането за неговото екстрадиране в САЩ.
Мецос се издирваше от Интерпол по обвинение в пране на пари и шпионаж, съобщи полицейският говорител.
Имената Мърфи, Лазаро, Зотоли, Милс, Хитфилд, Фоли и Метсос в прессъобщението са дадени в кавички, което означава, че американските власти се съмняват, че са истински.
"Русия се надява да получи
обяснения
във връзка с шпионския скандал в САЩ", заяви руският външен министър Сергей Лавров, който е на посещение в Израел. "Не са ни обяснили нищо", допълни Лавров. Моментът за скандала е избран "с особено изящество", каза той.
По-късно висш руски дипломат заяви: "Ние смятаме, че подобни действия са напълно необосновани и недобронамерени. Не разбираме причините, подбудили американското министерство на правосъдието да направи изявление в духа на шпионските страсти от времето на студената война".
Заместник-говорителят на външното министерство в Москва Игор Лякин-Фролов изрази съжаление, че шпионският скандал става на фона на обявеното от самия президент на САЩ Барак Обама "рестартиране" на отношенията с Русия.
Действията на министерството на правосъдието на САЩ преследват недобронамерени цели и са в разрез с обявеното от правителството на Барак Обама "рестартиране" на отношенията с Москва заяви зам.- говорителят.
Арестите били резултат от многогодишно разследване,
водено от ФБР, прокуратурата на Ню Йорк и контрараразузнавателния отдел на управлението за национална сигурност на министерството на правосъдието.
Членовете на разбитата шпионска група наречена с кодово име "нелегалните", са обвинени, че имали задача от Службата за външно разузнаване на Руската федерация да влязат в САЩ и под фалшива самоличност на американци да станат дълбоко законспирирани агенти, предаде Ройтерс.
Всички освен Чапман и Семенко са обвинени не само в сътрудничество с чуждо разузнаване, но и в пране на пари.
Осем от десетте задържани живеели като семейни двойки и имали американски документи, вероятно фалшиви.
Според обвинението те работели за Службата за външно разузнаване на Русия и били изпратени в САЩ, за да се вндерят във политическите кръгове.
Според материалите по делото им било наредено да си създават връзки сред влиятелни политици, за да получат достъп до информация, която впоследствие да предават в Москва.
Според някои информация арестуваните не се занимавали пряко със събиране на информация, а само вербували потенциално полезни за целта хора.
Обвинението в незаконна шпионска
дейност
предвижда до пет години затвор, но ако обвиняемите бъдат признати за виновни и в пране на пари, ги застрашава до 25 години затвор.
Петима от десетте лица вече се явиха вчера пред федерален съд в Ню Йорк, съобщи Франс прес.
Съдия Джеймс Кот нареди оставането под временен арест Ричард и Синтия Мърфи, Хуан Ласаро, Вики Пелаес и Анна Чапман, понеже има риск да избягат.
Заподозрените се правели на американци, канадци и перуанци, сочат внесените от обвинението документи, които обаче не уточняват истинската им националност.
Младата жена, изправена вчера пред съда в Ню Йорк - Анна Чапман, е руска гражданка на 28 години, неотдавна се установила в САЩ с редовна работна виза, която била отменена в събота, съобщи на репортерите нейният адвокат Робърт Баум след заседанието, на което той продължително пледира за освобождаването й под гаранция.
Съдията обаче прецени, че след прочитането на обвинителния акт на ФБР, тя едва ли може да бъде смятана за напълно невинна, и отхвърли молбата на защитата.
Представителят на обвинението уточни, че прокуратурата ще уведоми руското правителство за ситуацията.
Съдията насрочи следващо изслушване в четвъртък, 1 юли, за да изслуша молбите за пускане под гаранция на останалите изправени вчера пред съда задържани, а предварителното заседание е насрочено за 4 юли.
Русия е на мнение, чеинформацията за задържани в САЩ предполагаеми руски шпиони е много противоречива
и е трудно да се направят заключения, предаде Ройтерс, цитирайки Михаил Маргелов, председател на Комисията по външните работи на Съвета на федерацията (горната камара на парламента).
Говорителят на премиера Владимир Путин отказа да коментира информациите за шпионския скандал и добави, че той едва ли ще бъде обсъждан на днешната среща в Москва между Путин и бившия американски президент Бил Клинтън.
Американските медии отбелязват, че арестите са извършени пет дни, след като президентът Барак Обама прегръщаше Дмитрий Медведев във Вашингтон и го заведе да ядат хамбургери в предградие на столицата.
Приятелската среща в духа на "дипломацията на хамбургерите" бе в рязък контраст със срещите на високо равнище от миналото, от времето на Студената война, отбелязва телевизия Си Ен Ен. Може би прословутото рестартиране на руско-американските отношения може да се поразклати след ареста на десет души, заподозрени в шпионаж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!