Щ атската полиция издирва крадец, който успял за по-малко от 18 месеца да открадне трофеи и сувенири на стойност 1 млн. долара от три музея и в кънтри клуб в Ню Йорк и Ню Джърси. Необичайното в случая е, че той бил пременен от глава до пети като... нинджа, пише "Ню Йорк таймс" .
Освен това методът му не бил нито високотехнологичен, нито елегантен – разбивал вратите и след това чупел витрините. Неговият вкус обаче бил безупречен. Сред откраднатите предмети са сребърен супник „Фаберже“ и черпак, подарък от руския цар Николай II на местен импресарио, трофей от конните състезания „Белмонт Стейкс“ от 1903 г., както и трофеят от шампионата на САЩ за аматьори, с който голф играчът Боби Джоунс попълва големия си шлем през 1930 г.
Кражбите бързо привлекли вниманието на ФБР и търговците на антики и породили най-различни теории, вариращи от обикновена улична престъпност до
сценарии, достойни за „Семейство Сопрано“.
Дори е обявено парично възнаграждение на стойност 35 000 долара за този, който даде информация за нинждата. Въпреки това случаите остават неразкрити и това все повече отчайва служителите на засегнатите от обирите музеи.
„Това са единствени по рода си трофеи, което ги прави безценни“, казва говорителят на Националния музей по конни надбягвания и Залата на славата в Саратога Спрингс, Ню Йорк, от където са били откраднати пет трофея на стойност половин милион долара.“Те са уникати и няма как да бъдат продадени в „иБей“.
Как крадецът се изплъзвал на полицията и федералните власти е по-скоро въпрос на интелект, отколкото на късмет, коментира вестникът.
При своите удари, той се е съсредоточавал върху скъпи и ценни принадлежности от спортния свят, а
причината за този негов избор е неясна.
„Който и да е, има опит в това, което прави“, заяви Джон Катоун, помощник-началник на полицейското управление в Саратога Спрингс.“Въпросът е, дали целта на крадеца е събирането на вещи с историческа стойност или просто цели да претопи златото“.
Записите от охранителните камери, направени по време на кражбите, показват, че крадецът работи бързо и уверено, казва Катоун. Той разбил две витрини с по половин дузина трофеи във всяка, но в крайна сметка взел само пет от тях. Три от тях били изработени от значително количество 18-каратово злато, а другите две – от сребро.
От видеото става ясно, че той познавал мястото, както и бил наясно какво точно трябва да вземе от витрините. Кражбите осъществил за по-малко от три минути.
Предвид непрекъснато увеличаващите се цени на златото, има голяма вероятност трофеите да са били претопени заради ценния метал, коментира „Ню Йорк таймс“.
Няма значителен пазар за трофеи, казва Робърт Уитман, бивш старши следовател и основател на екипа на ФБР, разследващ кражби на произведения на изкуството. „В същото време трофеите не са толкова ценни за претопяване – в ценните метали има доста примеси“.
Претопяването на трофеите е сложно и заради факта, че те са включени в националните и международните регистри на предмети на изкуствата, казва Кантоун, а полицията и ФБР вече са разпространили информацията за кражбата им сред търговците на такива предмети.
„Има ограничен брой специалисти, които могат да ги претопят,
извличайки целия ценен метал.“
Изглежда крадецът започнал по-скромно и постепенно действията му станали по-смели, а целите - по-високи и нестандартни.
За първи път той привлякъл вниманието на власите през май 2012 г., когато кънтри клубът „Съмърсет хилс“ в Ню Джърси съобщил за кражба на трофеи. Седмица по-късно крадецът ударил намиращия се наблизо музей на Националната голф асоциация на САЩ в Бернардс Тауншип. Оттам той взел трофеят за аматьори на САЩ, както и реплика на колана „Хикок“ (наградата за най-добър атлет на САЩ), изработен от алигаторска кожа, солидна златна катарама и инкрустиран с четирикаратов диамант, даден на голфъра Бен Хоган през 1953 г.
Музеите може би са били лесни мишени за крадеца нинджа, тъй като в тях той можел да обикаля с часове, сливайки се с посетителите, да изучи охранителната система и да си набележи цели. Всички те са в тихи квартали, охранявани само с аларма и няколко камери за наблюдение. Нинджата правел своите удари изключително бързо през нощта.
Въпреки всеобщото мнение, че трофеите били откраднати заради златото, според Уитман може те да са цел на колекционер със специфичен вкус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!