Кл лиция на световноизвестни музиканти отправи официално искане към американските власти да разкрият дали техни песни са били използвани при разпита на заподозрени терористи в центрове за задържане като Гуантанамо.
Сред тях са групите "Найн инч нейлс", "Рейдж ъгейнст дъ машин", "Пърл джем", "Ар И Ем" и много други.
Коалицията Close Gitmo Now, в която участват също правозащитници и бивши военни, има за цел да засили натиска върху администрацията на Барак Обама да закрие затвора Гуантанамо в Куба.
Музикантите се присъединиха ден след въодушевена реч на бившия вицепрезидент Дик Чейни, с която той се опита да защити американските методи за разпит.
След атентатите от 11 септември пускането на силна музика с изключително високи децибели се
превърна в често използван метод за притискане на отказващите да сътрудничат при разпит заподозрени терористи - първоначално в печално известния затвор "Абу Граиб" в Багдад, където иракски затворници бяха измъчвани от
американски военни.
Бивши затворници от Гуантанамо също свидетелстват, че в продължение на месеци са били подлагани на тормоз, като им е била пускана непоносимо силна музика.
Подобна практика (мъчение) е забранена от Конвенцията на ООН против изтезанията, но не и от правилника на американската армия.
Музикантите отправиха своите искания за яснота около "плейлистите" в затворите по силата на закона за свободен достъп до информацията.
Творците и широката общественост имат право да знаят как продукти на поп културата се превръщат в осъдим метод за разпит, казва Томас Блантън, директор на Националния архив по сигурността - независим изследователски институт, който подкрепя кампанията.
Поне 20 декласифицирани документа, открити от архива, споменават за употребата на силна музика с цел да се отслаби съпротивата на разпитвани, които не желаят да сътрудничат.
Според доклад на Пентагона от 2004 г. сред използваната музика са били композиции на "Металика", Бритни Спиърс, рап музиканти.
В Гуантанамо често била пускана песента Enter Sandman на "Металика", We Are the Champions на "Куин" била любима на американските надзиратели
в затвора Кемп Крупър в Ирак.
Един от задържаните в Куба например трябвало с часове да слуша песента Let the Bodies Hit the Floor (Нека телата да паднат на земята) на хеви метъл групата "Драунинг пуул".
Други били "подлагани" на музиката на Еминем, Брус Спрингстийн и "Би Джийс", за да не заспят.
Изненадващо най-често пусканата на обитателите в затвора песен била I Love You на лилавия динозавър Барни от детското телевизионно шоу.
Хадж Али, човекът с качулката от изтеклите в медиите снимки на
издевателствата в "Абу Граиб", разказва, че е бил подлаган на музикален тормоз при
толкова високи децибели, че имал чувството, че главата му ще
експлодира.
"Фактът, че музиката, в чието създаване съм участвал, е била използвана за престъпления срещу човечеството, ме отвращава", заяви Том Морело, китаристът на "Рейдж ъгейнст дъ машийн", чиято песен Killing in the Name of също била използвана за мъчения.
Музиканти: Покажете плейлистите за мъчения
Коалиция на творци, сред които "Пърл джем" и "Ар И Ем", поискаха властите в САЩ да разкрият дали техни песни са били използвани при разпити в Гуантанамо
23 октомври 2009, 15:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!