П резидентът на САЩ Барак Обама потвърди, че Чък Хейгъл се оттегля от поста министър на отбраната след близо две години на поста, съобщиха световните агенции.
„Чък беше необикновен министър“,
заяви президентът в присъствието на самия Хейгъл и на вицепрезидента Джоузеф Байдън. Обама припомни, че досегашният министър на отбрана е служил във Виетнам и разбира войниците по-добре от всеки друг.
Президентът сподели, че миналия месец Хейгъл му е казал за намерението си да се оттегли. На топло изпращане в Белия дом Обама отбеляза, че Хейгъл ще остане на поста, докато Сенатът утвърди неговия заместник, посочва Ройтерс.
„Хейгъл винаги е бил откровен в съветите си към мен и винаги е бил директен“,
добави Обама.
Хейгъл подава оставка заради различията си с американския президент по стратегията срещу групировката „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“), съобщи по-рано в. „Ню Йорк таймс“, като се позова на високопоставени служители.
Високопоставен представител на министерството на отбраната поясни, че Хейгъл връчил оставката си в писмо до Обама тази сутрин и Обама я е приел.
Хейгъл, бивш сенатор републиканец, е начело на Пентагона от началото на 2013 г. Той се е съгласил да остане стане на поста си, докато неговият номиниран от Обама приемник бъде одобрен от Сената, посочва АП.
Хейгъл е първият министър, който напуска екипа на Обама след загубата на демократите на парламентарните избори в началото на ноември, отбелязва АП.
Решението на Обама да приеме оставката на 68-годишния Хейгъл е признание, че заплахата на групировката ИД ще изисква различен подход и умения от тези, които Хейгъл вложи в работата си като министър на отбраната, отбелязва в. „Ню Йорк таймс“.
Представител на администрацията на Обама, пожелал да остане анонимен, подчертава, че
Хейгъл не е уволнен от президента.
Оставката на министъра обаче показва, че Белият дом се вслушва в критиките, отправени срещу правителството заради реакциите му по някои въпроси, засягащи националната сигурност, в това число и реакцията на кризата се ебола и заплахата от страна на ИД, отбелязва в. „Ню Йорк таймс“.
Хейгъл е приятел на Обама отдавна, още от времето, когато двамата бяха сенатори и критици на войната в Ирак. Твърди се обаче, че Хейгъл имал трудности да се интегрира в екипа от бивши сътрудници от кандидат президентския щаб на Обама и президентски съветници, които сега са най-близки до президента. По време на заседанията на правителството Хейгъл стоял, без да казва нищо, и изчаквал да остане на насаме с Обама, за да сподели възгледите си, допълва изданието, като се позовава на представители на администрацията.
В самия Пентагон две години след като замени министър Робърт Гейтс, Хейгъл така и не успял да спечели доверието на персонала.
Сътрудници на Обама пък твърдят, че самият президент не е искал да има правещ впечатление министър на отбраната, какъвто беше Гейтс.
Критици на Хейгъл го обвиняват, че имал трудности с формулирането на възгледите си и понякога оставял репортерите да се чудят какво е искал да каже на пресконференциите. Често пъти Хейгъл оставяше председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси да обявява важни новини в областта на отбраната, посочва в. „Ню Йорк таймс“.
За евентуални приемници се посочват няколко имена.
На първо място е Мишел Флорной, бивш заместник-министър на отбраната, сенаторът Джак Рийд, който е демократ от Роуд Айлънд и бивш военен от десантна бригада, както и Аштън Картър, бивш заместник-министър на отбраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!