Мексиканският президент Фелипе Калдерон призова президента на САЩ Барак Обама при пристигането му в Мексико да постави началото на нова ера в отношенията между двете страни, основана на споделена отговорност в борбата с наркокартелите.
Посрещайки госта в президентската резиденция "Лос Пиньос", Калдерон призова за нова ера, в която борбата срещу престъпността ще бъде поета изцяло като обща отговорност.
Вашингтон и Мексико трябва да работят заедно за създаването на Северна Америка, освободена от тероризма и организираната престъпност, заяви Калдерон, цитиран от Франс прес.
Той призова и за развитие на двустранното икономическо сътрудничество. За да се развиваме и просперираме, трябва да признаем - Мексико има нужда от американските инвестиции, а САЩ - от мексиканската работна ръка, напомни той, цитирайки визита отпреди половин век на президента Джон Ф. Кенеди.
Новата ера между двете страни е възможна, настоя Калдерон, който приключи завърши приветствената си реч на английски, с предизборния лозунг на Обама "Да, ние можем!"
Обама също се застъпи за сътрудничество с Мексико, като предложи на мексиканския си колега партньорство в усилията срещу наркобандите.
Президентът на САЩ обеща помощ за своя съсед в борбата с наркотрафика и насилието, включително действия за спиране на опасния приток на оръжие от САЩ.
"Тази война не може да се води с една ръка. В момент, когато мексиканското правителство толкова смело се бори с наркокартелите, безчинстващи и от двете страни на границата, от абсолютно критично значение е силите да се обединят за решаването на проблемите, непосилни само за една страна.
САЩ ще се присъединят като пълноценен партньор в борбата с изтичането на оръжия и пари на юг", заяви Обама на церемонията по посрещането.
Калдерон се надяваше да убеди Обама да изпълни предизборното си обещание си да се опита да възстанови забраната в САЩ върху автоматичните огнестрелни оръжия, която изтече през 1994 г.
Макар да призна, че мексиканската нарковойна "сее хаос в нашите общности", президентът на САЩ даде да се разбере, че предпочита да засили прилагането на съществуващите закони, за да ограничи възможностите за контрабандата на такива оръжия през границата в Мексико.
Въпреки предизборното си обещание да поднови забраната, той отстъпи пред реалността, че това би било непопулярна мярка в ключови щати и не само сред републиканците, но и сред консервативните демократи. При това той предупреди, че укрепването на граничния контрол ще отнеме време.
Обама компенсира разочарованието, като след срещата с Калдерон обяви, че ще накара Конгреса най-сетне да одобри междуамериканския договор за оръжията, приет от Организацията на американските държави през 1997 г. като средство за ограничаване на незаконната оръжейна търговия в Латинска Америка.
Подписан е от 33 страни, а 24 са го ратифицирали. Бившият президент Бил Клинтън го подписа на 14 ноември 1997 г., ден след приемането му от ОАД.
Администрацията на Клинтън внесе 13-страничния текст в Сената за ратифициране на следващата година, но оттогава той отлежава в комисията по външни отношения.
Страните по договора се съгласяват да криминализират производството или трафика на незаконни оръжия, да следят износа, вноса и транзита на всички огнестрелни оръжия и да обменят информация с органите на реда в други страни, разследващи оръжеен трафик.
Двамата президенти заеха различни позиции по санкциите срещу Куба. Според Калдерон стратегията е доказала провала си - за 50 години ембаргото не успяло да принуди Куба да приеме демократични реформи.
Ние не вярваме, че ембаргото или изолацията на Куба е добър стимул да се променят нещата, каза мексиканският президент.
Обама припомни обявеното тази седмица смекчаване на санкциите, позволяващо на граждани на САЩ за правят неограничени преводи на пари и визити при роднини в Куба, но подчерта, че очаква от Хавана реципрочни действия на базата на зачитането на човешките права.
Отношения, замразени от 50 години, не могат да се разтопят за една нощ. Куба трябва да покаже, че също иска да продължи напред, като премахне собствените си ограничения върху възможността кубинците да пътуват и да изразяват мнението си, каза Обама.
След срещата бе обявено също, че двете страни са се споразумели за ново партньорство в борбата с климатичните промени и стимулирането на екологични форми на производство на енергия, предаде Ройтерс.
В обща декларация, разпространена от Белия дом, Обама и Калдерон се договориха за разширяване на политическото и техническото сътрудничество по тези въпроси, учредявайки двустранна рамка за чиста енергия.
Същевременно кубинският президент Раул Кастро заяви, че страната му е готова за диалог със САЩ, при условие че той се води на равни начала и не поставя под въпрос суверенитета на Куба, съобщи Франс прес.
Казвали сме на северноамериканското правителство, и неофициално и публично, че сме отворени за диалог по всичко, включително човешките права, свободата на пресата, политическите затворници - всичко, за което пожелаят да говорят.
Но това трябва да стане в условия на равноправие, без ни най-малка сянка върху нашия суверенитет и без никакво нарушаване на правото на самоопределение на кубинския народ, каза Кастро в Кунама, на 275 км източно от Каракас, на среща на върха на Боливарската алтернатива за двете Америки.
Блокът е създаден през 2004 г. от Венецуела и Куба като противовес на зоната за свободна търговия на Северна и Южна Америка, обещана от САЩ. Към тях се присъединяват Боливия, Никарагуа, Хондурас и Доминика.
На срещата в Кумана като наблюдатели са поканени президентът на Парагвай и външният министър на Еквадор. Участниците трябва да подготвят единна позиция за откриващата се днес в Тринидад и Тобаго междуамериканска среща на върха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!