Ко оната на Статуята на свободата в Ню Йорк, която бе затворена след атентатите от 11 септември 2001 г., стана отново достъпна за посещения по случай националния празник на САЩ 4 юли.
Гигантската женска фигура (NPS.gov/StLi) се намира на малкия остров Либърти в Атлантическия океан, близо до Манхатън, с лице към мястото, където се извисяваха кулите близнаци, срутени при терористичните атаки.
Към короната, която увенчава главата на статуята, води тясна спираловидна стълба със 168 стъпала и 12 площадки. По нея групите туристи могат да се изкачват и да обикалят подобното на гигантска тераса съоръжение.
Ще могат да го посещават не повече от 10 души наведнъж; общо 30 ще са посетителите за час, уточнява БТА.
Местните власти очакват през първата година след отварянето на короната за туристи догоре да се изкачат 50 хил. души - и това число да се удвои през втората година.
Посетителите през първия ден бяха избрани с теглене на жребий. Сред тях бе и млад мъж от Уолнът крийк, щата Калифорния, който изненада приятелката си горе с предложение за брак.
Основата, пиедестала и външната тераса бяха отворени за посетители през 2004 г., но короната тогава остана недостъпна.
"Тази статуя символизира надеждата
Тя е устояла на войните и на атентатите от 11 септември. Нека приемем вярата в по-добро бъдеще, която тя символизира", заяви губернаторът на щата Дейвид Патерсън пред присъстващите, сред които имаше 151 нови американски граждани.
Част от мемориала днес е и Музеят на имиграцията в Елис Айлънд, откъдето в Америка в края на XIX и началото на ХХ век са влезли 12 млн. имигранти.
"Тази статуя е най-големият подарък. Тя е емблемата на специалните отношения между САЩ и Франция и е първият поглед към новия живот за една страна, която е изградена от имигранти", припомни на свой ред нюйоркският кмет Майкъл Блумбърг.
Той изрази благодарности към присъстващия на церемонията френски посланик Пиер Вимон. Неговата страна подарява статуята на САЩ през 1886 г.
Гигантската женска фигура, наречена "Свободата осветява света", е изработена в Париж от френския скулптор Фредерик-Огюст Бартолди.
Вътрешната структура е дело на инженера Гюстав Айфел - създателят на Айфеловата кула в Париж, която тази година отпразнува своята 120-годишнина.
Междувременно бе съобщено, че Туркменистан планира построяването на монумент, равностоен на Айфеловата кула и Статуята на свободата.
Обявен е конкурс за проект на паметник
в центъра на столицата Ашхабад, който да стане неин символ, поясни главният архитект.
Богатата на изкопаеми горива бивша съветска република през последните месеци обяви цяла поредица амбициозни проекти за разкрасяване на града - например"Дворец на щастието", където ще се извършват бракосъчетания, и "Олимпийско село" за летни и зимни спортове.
Докато управляваше диктаторът Сапармурат Ниязов - Туркменбаши, починал през 2006 г., екстравагантни строежи никнеха в цялата страна, припомня БТА.
Огромното мнозинство от населението обаче продължава да живее в бедност.
Приемникът на Ниязов - Гурбангули Бердимухамедов, наистина премахна някои от най-оспорваните елементи от култа към личността на бившия лидер, но все по-често го обвиняват, че просто сменя един култ с друг, отбелязва АФП.
Короната отворена за туристи
Най-горната част от Статуята на свободата в Ню Йорк приема отново посетители, за първи път след атентатите от 11 септември 2001 г. насам
5 юли 2009, 09:59
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!