На прощална среща с журналистите, акредитирани към Държавния департамент, държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън остави на приемника си на поста Джон Кери редица спешни задачи.
Ето някои от проблемите, с които Кери ще трябва да се захване още в понеделник.
Според Клинтън се сбъдват най-песимистичните прогнози за конфликта в Сирия и той се влошава не само във вътрешен план, но и прелива извън границите на страната.
Тя констатира, че
Иран и Русия продължават да подпомагат режима на президента Башар Асад,
като Техеран увеличава своята подкрепа за Дамаск.
"От известно време насам иранците демонстрират, че запазването на Асад на власт е един от техните най-важни приоритети. Убедени сме, че те работят в тази посока, като изпращат повече персонал не само в помощ на Асад, но и за подкрепа и съвети на армията и силите за сигурност (...) Иранците са замесени активно още от самото начало на конфликта. По всичко личи, че намесата им ще се разширява, което силно ни тревожи", каза Клинтън.
"Имаме основание да вярваме, че Русия продължава да осигурява финансова и военна помощ на Асад под формата на оборудване", продължи тя. "Руснаците не са пасивни наблюдатели в подкрепата си
за Асад. Те играят много по-активна роля на няколко фронта. Защитата на
Асад в Съвета за сигурност на ООН е най-видимата част от тази роля, но
те подпомагат режима и с други средства", каза тя.
Въпреки че САЩ никога не са преставали да се опитват по всякакъв начин
да се ангажират с Иран по неговата ядрена програма,
времето вече изтича, подчерта още Клинтън.
Що се отнася до заплахите на Северна Корея за извършване на трети ядрен опит, тя го определя като "неподлежащ отлагане проблем, който съм оставила да чака на бюрото министър Кери, когато той отиде на работа".
Клинтън разкри, че ще остане съпредседател на Американо-афганистанския съвет на жените към Джорджтаунския университет във Вашингтон.
Тя защити необходимостта Вашингтон да подкрепя "тези сили в Афганистан, които приемат на жените да бъдат дадени полагащите им се права и място в обществото" и след изтеглянето на американските войски в края на 2014 г.
Като отбелязва, че
кибератаките срещу Щатите
се засилват, Клинтън подчерта, че Вашингтон трябва да защити не само правителствения, но и частния сектор от тези посегателства. Тя изрази надеждата си да бъде създаден международен съюз за борба с този проблем.
Хилъри Клинтън вижда възможност проблемите на Северна Африка и на населението на Сахел, които рефлектират върху Европа и страните от Персийския залив, да бъдат решавани чрез координирано планиране, а не "на парче" при възникването им.
Първи февруари е последният ден на Клинтън на поста държавен секретар на САЩ. В интервю за телевизия Ей Би Си тя заяви, че очаква събота, за да може да се наспи за пръв път от много години. След това възнамерява да се посвети на благотворителната си дейност и писане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!