Американският държавен секретар Хилари Клинтън бе днес в руския град Казан, където разгледа стара православна църква, джамия и наблюдава мюсюлманска сватба.
Още от летището Клинтън се отправи към казанския Кремъл. Тук тя първо бе въведена в джамията Кул Шариф от X век, където за кратко разговаря със зам.-председателя на духовната управа на Татарстан имам Рамил Хазрат Юнус.
През 20-минутния престой в джамията Клинтън можа да наблюдава обреда "никах" - бракосъчетание според мюсюлманските традиции. Американският държавен секретар и съпровождащият я президент на Татарстан Минтимер Шаймиев подариха цветя на младоженците.
Клинтън, облечена в черен костюм и с широк жълт шал, с който покри главата си, докато беше в джамията, с усмивка на уста изслуша разказа на Шаймиев за историята на казанския Кремъл и възстановителните работи в него.
Държавният секретар, всички дами от съпровождащата я делегация и американските журналисти покриха главите си при посещението в джамията и свалиха обувките си, каквато е традицията.
Следваща спирка бе най-старият от православните храмове в Средното Поволжие - Благовещенската катедрала.
Казанският и татарстански архиепископ Анастасий разведе Клинтън из перлата на архитeктурата на XVI век.
В православния храм тя постави запалена свещ пред иконата на казанската Св. Богородица.
След като се снима на фона на църквата, Хилари Клинтън се отправи към площада, където бяха спрени два КАМАЗ-а. При вида на двата гигантски автомобила, тя радостно плесна с ръце.
Машините привлякоха вниманието на държавния секретар на САЩ и заради това, че са пример на руско-американско сътрудничество: руската автомобилна компания използва за тях американски двигатели.
САЩ ценят ролята на Татарстан като свързващо звено между ислямския свят и християнството, каза Клинтън на срещата си с президента Шаймиев.
Двамата си разменяха и шеги. В отговор на репликата на Шаймиев, че Клинтън има роля за сближаването на позициите на Турция и Армения, тя каза: "Президентът Обама често ми възлага подобни мисии и затова се надявам да мога да ви звъня за съвет, вие има какво да дадете не само на Татарстан и Русия, но и на всички хора, които искат мирно и хубаво бъдеще".
"Харесва ми да работя с вас", отвърна Шаймиев. "Може и да съжалявате за тези думи", пошегува се в отговор Клинтън.
По-рано днес държавният секретар на САЩ
призова Русия да зачита човешките права,
като изрази тревога от нападенията срещу правозащитници и журналисти, които се противопоставят на Кремъл.
Клинтън каза пред студенти от Московския държавен университет, че Русия трябва да защитава свободата.
Хората трябва да имат свободата да заемат непопулярни позиции, да изразяват несъгласие и да знаят, че няма да пострадат, ако оспорват мирно политиката на властите, заяви тя.
Докато Клинтън говореше пред студентите, опозиционни депутати напуснаха парламента в знак на протест срещу регионалните избори в неделя, спечелени със съкрушителна победа от пропрезидентската партия "Единна Русия" при спорни обстоятелства, посочва Ройтерс.
Някои опозиционни политици казаха, че ще бойкотират парламента, докато президентът Дмитрий Медведев не се съгласи да ги приеме. Не последва реакция от г-жа Клинтън на опозиционния протест, нито от членове на делегацията й, изтъква Ройтерс.
В изказването си пред студентите Хилари Клинтън подчерта също, че и в руското, и в американското правителство има хора, които живеят в миналото.
"Те не вярват, че САЩ и Русия могат да си сътрудничат. Нямат доверие един към друг. Но ние трябва да им докажем, че грешат. Това е нашата задача. Задачата ни е да си сътрудничим максимално", подчерта тя.
След десетминутното си изявление Хилари Клинтън отговаря в продължение на половин час на руски студенти за ядреното разоръжаване, за любимите си книги, една от които е "Братя Карамазови" на Достоевски, за войната в Грузия, заради която охладняха американско-руските отношения.
Аз не бях съгласна с политиката на Джордж Буш, но след идването на Барак Обама мисля, че политиката започна да се променя и руско-американските отношения ще се подобрят, заяви студентката Валентина Михайлова, изразявайки преобладаващото мнение на студентката аудитория.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!