Американският държавен секретар Хилари Клинтън изрази опасение, че Иран започва да се превръща във военна диктатура, предадоха световните агенции.
В реч, която произнесе пред студентите от университета "Карнеги Мелън" в Доха, Катар, Клинтън предупреди, че както изглежда, иранският Корпус на гвардейците на ислямската революция има все повече власт и влияние и е изтласкал на втори план иранското правителство.
"Виждаме как правителството на Иран вече е изместено на заден план и как Иран върви напред към военна диктатура", заяви Клинтън.
Корпусът на гвардейците на ислямската революция отдавна е един от основните стълбове на иранския режим като сила, отделна от обикновената армия. Той е намесен във всички критични сфери, включително разработването на ракети, петролните залежи, строежа на язовири и пътища, телекомуникациите и ядрената технология.
Американският държавен секретар е на обиколка в Персийския залив в момент, когато САЩ и техните съюзници обмислят приемането на нови санкции срещу Иран заради отказа му да спре да обогатява сам уран.
Преди седмица
министерството на финансите на САЩ
замрази авоарите в САЩ
на генерал от Корпуса на гвардейците на ислямската революция и на четири дъщерни фирми на строителна компания, която беше обект на предходни санкции.
Санкцията беше мотивирана с това, че физическите и юридическите лица, обект на тази мярка, са заподозрени, че играят роля в производството и разпространението на оръжия за масово поразяване.
Попитана
дали
САЩ планират военна атака срещу Иран,
Клинтън отговори отрицателно.
Фокусираме се върху набирането на международна подкрепа за санкции срещу тези компании, контролирани от Корпуса, които мислим, че изместват правителството, каза тя, цитирана от АП.
Администрацията на президента Барак Обама се опитва да "изпрати съобщение на Иран - много ясно съобщение, че САЩ няма да стоят спокойно и да гледат как Иран продължава ядрената си програма, която може да застраши съседите му и не само.
След визитата си в Доха Клинтън ще отпътува за Рияд, в Саудитска Арабия, където ще се срещне със саудитския крал Абдула.
Междувременно големите държави отправиха
ново предложение към Иран за доставяне на ядрено гориво
срещу изнасянето на по-голямата част от запасите на страната от ниско обогатен уран, съобщи агенция ИРНА, цитирайки директорът на Иранската организация за ядрена енергия Али Акбар Салехи.
"След решението на Иран да произвежда собствен обогатен до 20% уран, Франция, Русия и САЩ направиха ново предложение, което в момента обсъждаме", заяви Салехи.
"Предложението на тези страни ще доведе до прекратяване на обогатяването (до 20%), само ако всички условия, които Иран постави за размяна на (ниско обогатен) уран за гориво, бъдат приети", каза още той.
Западните правителства призоваха Иран да изнася повечето от запасите си от ниско обогатен уран преди да получи гориво за реактора в Техеран от Франция и Русия.
Не съществува никакво ново предложение,
пък заяви говорителят на френското външно министерство Бернар Валеро в отговор на иранските съобщения.
"Г-н Салехи трябва да знае, че единственото предложение, е представеното от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) през октомври м. г. и което до момента не е получило задоволителен отговор", заяви Валеро в отговор на въпрос за иранската декларация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!