Китайската икономика може да изпревари американската в реално изражение още през 2016 г.
Това съобщава изданието "Маркетуоч", позовавайки се на актуални данни на Международния валутен фонд.
Повечето участници на пазара не са готови за толкова скорошна смяна на лидера, коментира изданието.
Като цяло експертите предполагат, че това ще се случи след десетилетие.
Някои анализатори с по-консервативни настроения прогнозират, че САЩ ще отстъпят мястото на лидера не по-рано от средата на 20-те години на това столетие.
Според други обаче до тези изводи може да се стигне, основавайки се само на сравнението на равнищата на БВП на двете страни с използването на курсовете на националните валути.
Китайската национална валута обаче не може да бъде оценена реално, тъй като Китай изкуствено подценява юана за сметка на големите интервенции на пазара.
Анализът на МВФ се основава на сравнение на доходите и разходите на населението на всяка страна в реално изражение.
Китайската икономика ще нарасне от 11,2 трилиона през тази година до 19 трилиона долара през 2016 г.
В същото време БВП на САЩ към 2016 г. ще бъде 18,8 трилиона долара в сравнение с очакваните 15,2 трилиона долара през 2011 г., показва анализът.
Следователно делът на БВП на САЩ в световната икономика ще спадне до 17,7%, а на Китай – ще бъде 18%, сочат прогнозите.
Само до преди десет години американската икономика бе три пъти по-голяма от БВП на Китай.
Средните темпове на растеж на БВП на КНР през последните 10 години бяха по-високи от 10% годишно, за този период страната изпревари по-размер на икономиката Япония, Германия, Великобритания и Франция.
"Китайската икономика има потенциал за ръст по 8% годишно в течение на още 20 години", смята главният икономист на Световната банка Джъстин Лин. В надпреварата за лидерство китайската икономика вече излезе на второ място в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!