К итай обвини САЩ в намеса във вътрешните му работи заради участието на тибетския духовен водач далай лама в молитвената закуска във Вашингтон по покана на президента Барак Обама, предаде АФП.
„Ние сме против приемането на далай лама от чужди страни и сме против намесата на чужди страни във вътрешните работи на Китай“, заяви говорителят на китайското външно министерство Хун Лей.
На националната молитвена закуска президентът Обама изтъкна важността на свободата на религията и нарече далай лама „добър приятел“.
Тибетският духовен водач е „ярък пример за това какво значи да проявяваш състрадание и е вдъхновение за нас да се застъпваме за свободата и достойнството на всяко човешко същество“, каза Обама в приветствените си думи.
Преди това двамата лидери се поздравиха – живеещият в изгнание тибетски духовен водач беше седнал на маса на първия ред точно срещу президента Обама, който му кимна и му се усмихна, помахвайки му, след като сключи ръцете си в жест на почит към будисткия монах.
Това беше първото публично събитие, в което Обама и далай лама участват заедно от 2007 г. насам, когато тибетският духовен водач беше удостоен със Златния медал на Конгреса – едното от двете най-високи американски отличия, връчвани на цивилни. Миналата година двамата се срещнаха неофициално в Белия дом въпреки възраженията на Пекин.
Китайските висши представители редовно протестират, когато чуждестранни лидери приемат далай лама, когото Пекин смята за сепаратист. Будисткият водач желае по-голяма автономия за Тибет, който от 1950 г. е под управлението на Китай.
Приветственото слово на президента Барак Обама беше посветено на толерантността между религиите по света. Президентът подчерта, че те са призвани да са извор на добрина, да обединяват хората, да ги учат на мир и любов към ближния. Той изрази съжаление, че има отделни индивиди, които „похищават религията, за да изпълняват свои лични, користни и убийствени намерения“. Конкретно за „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) Обама заяви, че тази организация няма нищо общо с ислямската религия, че тя е „смъртоносен култ, който в името на псевдорелигиозни разбирания извършва неописуеми варварски актове“.
Като контрапункт на бруталните действия на ИД, президентът Обама посочи далай лама, когото нарече „силен пример за религиозно благочестие, вдъхновител за свобода и достойнство за хората по света“.
Традицията американските президенти да участват в националната молитвена закуска започва през 1953 г., когато в закуската за първи път участва президентът Дуайт Айзенхауер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!