Китай окачестви като "безпочвени и неприемливи" обвиненията на САЩ, че Пекин бил улеснил заминаването на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън от Хонконг, съобщи Ройтерс.
Смята се, че Сноудън, който е издирван от САЩ за това, че разгласи данни за тайни американските операции за електронно наблюдение, е пристигнал в неделя от Хонконг в Москва и е поискал политическо убежище от Еквадор.
На редовен брифинг говорителката на китайското външно министерство заяви, че всички страни трябва да се съгласят, че
правителството на Хонконг е действало по случая "Сноудън" съгласно закона
Белият дом обаче смята, че решението на Хонконг е "съзнателен избор на правителството да освободи беглец въпреки валидна заповед за арестуването му и че това решение безспорно се отразява негативно на американско-китайските отношения", припомня агенцията.
Официалният орган на китайската комунистическа партия в. "Женмин жибао" похвали Сноудън за това, че е "смъкнал лицемерната маска" на Вашингтон и също отхвърли обвиненията, че Пекин е улеснил заминаването му от Хонконг.
Китайското правителство заяви, че е сериозно разтревожено от твърденията на Сноудън, че САЩ са хакнали много компютърни мрежи в Китай и Хонконг, както и китайски мобилни оператори, припомня агенцията.
Москва смята за абсолютно необосновани и неприемливи опитите Русия да бъде обвинявана, че нарушава законите на САЩ във връзка със случая Едуард Сноудън, заяви днес руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Смятаме за абсолютно необосновани и неприемливи
опитите да бъде осъждана руската страна
за нарушение на законите на САЩ и едва ли не за заговор, каза Лавров.
"Той (Сноудън - б. ред.) си е избрал маршрута самостоятелно. Разбрахме го също като мнозина други от медиите, той не е минавал руската граница", добави външният министър.
Темата остава водеща тема за много американски и британски издания.
В. "Вашингтон пост" акцентира върху новите данни за престоя на Сноудън в Хонконг. От тях става ясно, че местните власти, вероятно напътствани от Пекин, не са искали той да се задържи дълго там, докато чака изхода от продължителни и объркани юридически процедури по въпроса дали трябва да бъде екстрадиран.
Вестникът подчертава и че случаят вече предизвика
критики към президента на САЩ Барак Обама
Американски консерватори смятат, че неговият подход към случая е подкопал репутацията му зад граница.
Никой вече не се страхува от това момче, казва Елиът Коен, бивш съветник на президента Джордж Буш-младши. Подкопаването на доверието идва в момент на международни кризи, припомня изданието.
Според консерватори като Коен Обама е трябвало лично да се заеме със случая и да постави въпроса директно пред китайски и руски представители. Случаят Сноудън показа и двойните стандарти на Еквадор, посочва "Вашингтон пост".
Изданието припомня, че еквадорският президент Рафаел Кореа е известен с това, че от години преследва журналисти в собствената си страна и че се е опитал да унищожи офис на службата за свобода на пресата на Организацията на американските държави.
Аферата "Сноудън" ще позволи на Кореа да реализира най-голямата си мечта - да замени покойния Уго Чавес в тази част на света, като се превърне в постоянен антиамерикански трибун, посочва в. "Вашингтон пост".
Вестникът се опитва да даде отговор на въпроса и защо защитник на свободата на словото като Сноудън
решава да се сприятелява с авторитарни страни като Русия или Еквадор
Всичко идва от там, че Сноудън, който се беше зарекъл, че ще остане в Хонконг въпреки заплахата за екстрадиране в САЩ, е осъзнал в крайна сметка, че той ще бъде екстрадиран по обвиненията в шпионаж.
И дори да получи политическо убежище, това ще отнеме години, през които той може да бъде пратен в затвора и вероятно да загуби достъпа до компютър, който е така важен за него.
Освен това Сноудън е разбрал, че предоставянето на убежище е не само етичен въпрос свързан с това дали едно правителство симпатизира или не на онзи, който иска убежището. Това най-вероятно е принудило Сноудън да потърси бързо помощ от страни, които ще дръзнат да се изправят срещу САЩ, като Еквадор или Русия, посочва вестникът.
Бягството на Сноудън от Хонконг създаде напрежение между САЩ и три страни - Русия, Китай и Еквадор, посочва в. "Ню Йорк таймс".
Неспособността поне засега на администрацията на Обама да повлияе на Китай, Русия и страни в Латинска Америка, които могат да приютят Сноудън, например Еквадор,
показва ограниченията на американската сила по света,
добавя вестникът.
Според изданието редица американски представители, в това число заместник-държавният секретар и директорът на ФБР вчера са се опитвали да убедят техни руски колеги да им сътрудничат по случая Сноудън, но без очевиден резултат.
Вестникът припомня и че между САЩ и Русия няма договор за екстрадиция.
"Ню Йорк таймс" цитира и Питър Уенър, бивш сътрудник на Джордж Буш-младши, според когото епизодът със Сноудън показва неспособността на президента Обама да се справя в областта на външната политика.
Според вестника предположенията на Белия дом, че Сноудън е все още в Москва, изглеждат логични, защото се предполага, че той носи 4 лаптопа и флашки с най-разнообразна записана информация. Така че една страна като Русия няма да пропусне повода да го остави просто ей така да отлети за Куба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!