П роблемът с разследването на специалния прокурор Робърт Мълър от самото начало се коренеше в неговия неясен обхват. Вместо заговор (conspiracy), Мълър получи от Конгреса мандат да разследва съглашателство (collusion) – и това е много важно уточнение, защото първото е престъпление, а второто не е.
Първи „жертви” на разследването: Тръмп-Русия
Тръмп упрекна главния прокурор, че не разслeдва кампанията на Клинтън
Така от момента на назначаването на Мълър, разследването на руската намеса в изборите през 2016 г. се превърна от криминално разследване в контраразузнавателно разследване. И под предлог, че разследва съглашателството на екипа на Тръмп с Русия, Робърт Мълър получи възможност за достъп до всякаква информация и всеки човек, свързан с Тръмп, независимо дали се отнася до престъпление или до клюка.
Публикуваният в петък обвинителен акт, с който Робърт Мълър изобличи 13 руски граждани и три руски фирми, замесени в политическата кампания от 2016 г., получи широко отразяване от медиите в чужбина и в България; ала заглавията оставиха публиката с погрешното впечатление, че разследването е отбелязало успех.
Ето четири причини, поради които обвинителният акт на Мълър е поражение за него:
Намесата на руските граждани е незначителна
Според документът обвинените руски граждани и фирми са похарчили за реклама на съдържание в социалните мрежи... 1,2 милиона долара. Това може да звучи много за някои хора, но всъщност е незначителна сума в американския изборен процес. Кампаниите на Тръмп и Клинтън струваха общо 2,7 милиарда долара, а в надпреварата за места в Конгреса и Сената, партиите са похарчили почти 4,3 милиарда.
Най-успешният туитър акаунт, който руснаците са създали, е събрал около 100 000 последователи, а всеки запознат отблизо с медийната среда в САЩ знае, че повечето средно известни журналисти в Щатите имат повече.
Няма нито заговор, нито дори съглашателство с кампанията на Тръмп
Според разкритията на Мълър руснаците са успели да се свържат с центъра на кампанията на Тръмп във Флорида и криейки истинската си самоличност, да предложат помощ за организиране на митинги. За да има съглашателство, от екипа на Тръмп е трябвало да са знаели кой всъщност им предлага помощ. Така не само, че не е налице никакво престъпление, но и опитът да се изобличи Тръмп в получаване на решаваща помощ от руснаците търпи пълен крах.
Тръмп не иска Путин в Белия дом, но чака "прекрасни сделки" с Русия
Тръмп и Путин ще се срещнат за пръв път в Германия
Уволненият директор на ФБР: Имаше руска намеса
Намесата не е само в полза на Тръмп, нито само в ущърб на Клинтън
Най-голямата полза от обвинителния акт е, че успя най-сетне да постави информацията за руската намеса в изборите в подробен контекст. До този момент смятахме, че руснаците са подкрепяли Тръмп и са атакували Клинтън, от което логично следва, че явно техният интерес е бил Доналд Тръмп да победи, което пък от своя страна даваше основание на съмненията за връзките му с Русия.
Картината, която се разкрива сега е много по-различна. Руските тролове са атакували и подкрепяли кандидати от ляво и дясно – тяхна жертва не е била само Хилари Клинтън, но също така републиканците Тед Круз и Марко Рубио и положително съдържание са споделяли не само за Тръмп, но също и за левите кандидати Бърни Сандърс и Джил Стайн.
Очевидно победата на Тръмп не е била целта на плана. Единствената смислена цел, която можем да доловим от тези разнопосочни действия е друга - да се очернят мейнстрийм кандидатите и да се подкрепят радикалните, т.е. да се разбърка пейзажът и да се разпали максимално противопоставяне в американското общество.
Повечето пари са изхарчени за реклама във Фейсбук и Туитър СЛЕД края на кампанията
В подкрепа на казаното по-горе, можем още да добавим, че 56% от всички средства са изразходвани след края на изборите. На 12 ноември руската група е участвала в организирането и промотирането на две събития в Ню Йорк – демонстрация в полза на Доналд Тръмп и... протест против избирането на Тръмп. Последното е особено шокиращо, защото на протеста отидоха най-гласовитите противници на новоизбрания президент, а и телевизиите, които най-много поддържат наратива за връзката на Тръмп с Русия дадоха страхотна публичност и отразяване на кръгъл час на събитието, с което без да искат са спомогнали именно целта на руската пропаганда.
Ако искаха да повлияят на изборния резултат и то тъкмо в полза на Тръмп, руснаците щяха да инвестират и без това малкото си пари преди края на кампанията. Фактът, че са насочили повечето си ресурси след изборите и дори са организирали две демонстрации – за и против Тръмп – ясно показва, че тяхната цел е била да създадат максимално разделение в американското общество и да подкопаят доверието на гражданите в демократичната система.
Ако целта е била такава, то тя е успешно постигната. И сме длъжни да кажем, че параноята и пристрастията на мейнстрийм медиите са проработили в тяхна полза не по-малко от пиперливия език на Тръмп.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!