Д оналд Тръмп избра за ръководител на ЦРУ Майк Помпейо - депутат, републиканец, "ястреб" и яростен противник на Иран, който според него носи вината за повечето злини в Близкия изток.
Директорът на американското национално разузнаване Джеймс Клапър подаде оставка на 17 ноември - 8 дни след избирането на Тръмп за нов президент на Америка. Той заемаше поста в продължение на шест години. Като причина за решението си Клапър посочи, че не би могъл да продължава да заема позицията след избирането на Доналд Тръмп за президент. Ден по-късно дойде новината за Помпейо.
Вижте в галерията кампанията на Доналд Тръмп
"Можем да проследим откъде идва голяма част от днешната нестабилност на Близкия изток и поредицата безбройни проблеми в региона - чак до иранската революция от 1979 г.", заяви Помпейо на конференция през декември 2015 г.
52-годишният политик представлява Канзас в Конгреса от 2010 г. насам, а от 2013 г. работи в комисията по разузнаване към Камарата на представителите.
Той не е сред хората, подкрепили Доналд Тръмп от самото начало -
първо застана зад кандидатурата на Марко Рубио, сенатор от Флорида. Затова пък се прояви като решителен и хаплив критик, нападайки администрацията на Обама.
"Служил е с чест на страната, цял живот се е борил за сигурността на гражданите ни.
Той ще бъде блестящ и решителен ръководител на разузнавателната общност, за да се гарантира сигурността на американците и на нашите съюзници", коментира Тръмп, цитиран в комюникето по повод номинацията за поста.
Помпейо бе сред яростните противници на споразумението за иранската ядрена програма, подписано от великите сили през юли 2015 г. с цел да препречат на Иран пътя към атомната бомба.
"С нетърпение чакам да бъде отхвърлено това злощастно споразумение с
най-голямата държава спонсор на тероризма",
писа той в "Туитър" в четвъртък, докато Вашингтон гъмжеше от слухове за бъдещия екип по националната сигурност на Доналд Тръмп.
Помпейо членуваше и в анкетната комисия на Конгреса, разследвала нападението срещу американското консулство в либийския град Бенгази през 2012 г., при което загинаха четирима американци, включително посланикът Кристофър Стивънс.
Демократите разкритикуваха тази комисия като един вид военна машина, насочена срещу Хилари Клинтън, държавен секретар по време на събитията, а неотдавна изгубила битката за президентския пост срещу Тръмп.
След хиляди часове, прекарани в работа, изразходвала 7 милиона долара, комисията стигна до доста скромния извод, че г-жа Клинтън е подценила джихадистката заплаха в Либия.
Дясната ръка на Тръмп - стратег и довереник на диктатори
По-късно Помпейо пое парламентарното разследване на твърденията за фалшифициране на разузнавателни данни в Центком - командването на американските сили в Близкия изток. Военни аналитици се бяха оплакали, че командирите им манипулирали техни доклади с цел да представят в по-изгодна светлина борбата с групировката Ислямска държава.
FLASHBACK: Mike Pompeo Says Hillary Cared More About Her ‘Legacy’ Than Americans In Benghazi https://t.co/6ZWyqwAc86 #Benghazi pic.twitter.com/p64vJVvyv7
— The Daily Caller (@DailyCaller) 20 ноември 2016 г.
Освен това Помпейо настоява да бъдат ускорени отново програмите за електронно наблюдение на АНС - друга голяма американска разузнавателна агенция.
"Конгресът трябва да гласува закон, с който да се поднови събирането на всички метаданни, които да бъдат съпоставени с всички публично достъпни финансови и потребителски данни (за отделни лица), за да се формира изчерпателна база данни", заяви той в статия за "Уолстрийт джърнъл" през януари 2016 г.
"Законовите и бюрократичните спънки за наблюдението трябва да бъдат премахнати", добави Помпейо.
Възгледите му са непоклатими, но той самият, учтив и внимателен, е спечелил уважение в средите си.
"Твърде блестящ и усърден човек" го нарече в петък конгресменът демократ Адам Шиф, негов колега от комисията по разузнаването.
"Имали сме несъгласия естествено (...), но със сигурност е човек, който умее да слуша и да разисква нещата - две ключови качества за директор на ЦРУ", заяви той.
Майк Помпейо започва кариерата си в американските сухопътни войски. Първенец на випуск 1986 от престижната военна академия Уест Пойнт, той напуска армията през 1991 г., за да следва право в Харвард. После се впуска в бизнеса и основава Теър Аероспейс - въздухоплавателна компания, която по-късно продава. И през 2010 г. влиза в политиката като представител на Канзас в Конгреса. За избирането му спомага финансовата подкрепа на братя Кох - влиятелни милиардери консерватори, и тази подкрепа не секва. Братя Кох не подкрепиха обаче кампанията на Доналд Тръмп.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!