85

К ритиките към администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп рязко се засилиха, след като бяха разпространени видеа от местата за настаняване на децата на незаконните имигранти от Мексико.

Върховният комисар на ООН по човешките права Зейд Раад ал-Хюсеин призова Вашингтон да спре с новата политика. Той подчерта, че САЩ все още не са ратифицирали Конвенцията за правата на детето.

Изглежда критиките му няма да останат без отговор. САЩ се очаква да обявят по-късно днес, че се изтеглят от Съвета за човешките права към ООН, базиран в Женева

Тръмп: Националната гвардия на границата с Мексико

Мексико: Щом Тръмп иска стена, да си я строи сам

Тръмп подписа указа за стена с Мексико, бил голям ден за САЩ

Над 2300 деца бяха разделени от семействата им и държани в общи клетки през последните 6 седмици.

Според Американската педиатрична асоциация ставащо е грубо насилие над деца, което може да има отражения върху тяхното развитие.

Центърът за задържане в Браунсвил Тексас, където са държани децата, е управляван от митническите служби на САЩ.

Вътрешният министър на Тръмп – Джеф Сешънс, коментира, че властите просто изпълняват закона, който до сега не е прилаган. Той посочи, че заповедта за политиката на „нулева толерантност” спрямо бежанците е дошла от „най-високо ниво”. Сешънс подчерта, че законът трябва да се прилага, „както е написано в Библията”.

Той отхвърли сравненията на затварянето на хора в клетки с фашизъм с думите: „В Нацистка Германия са пречели на евреите да напуснат страната”.

Самият Тръмп донякъде се разграничи от ставащото, като посочи, че не е разпореждал нищо. Той обясни, че властите само спазват законите. Президентът обвини Демократите, че не са прилагали правилата, когато са били на власт и това е довело до проблема с имиграцията.

„Не искам децата да бъдат отделяни от родителите им”, заяви Тръмп, но добави: „Когато обвинявате родителите, че са влезли незаконно в страната, какво следва да направите - трябва да отделите децата”.

Посочвайки необходимостта от борба срещу трафикантите на хора, които „се подиграват със системата”, той заяви, че „фалшивите медии” са техни съучастници.

„САЩ няма да бъдат лагер за имигранти и няма да бъдат място за настаняване на бежанци. Няма! Ако погледнете какво се случва в Европа, ако погледнете какво се случва на други места, не можем да позволим това се случи в САЩ”, категоричен е Тръмп.

Днес говорителят на Белия дом Кирстен Нилсен каза, че нелегалните имигранти „де факто са престъпници” и „влизайки в САЩ, често при опасни обстоятелства, поставят в риск собствените си деца”.

„Митническата администрация вече не игнорира закона. Ние прилагаме регулациите така, както са написани”, посочи Нилсен.

Мексиканският външен министър Луис Видегарай осъди днес жестокото и нехуманно разделяне на семействата на имигрантите.

„Искам от името на правителството и на мексиканския народ да кажа, че ние най-категорично и енергично осъждаме тази жестока и нехуманна политика”, каза министърът. „Призоваваме американското правителство, на най-високо ниво, да преосмисли тази политика и да даде приоритет на правата и на най-доброто за малките момчета и момичета, независимо от тяхната националност и тяхното миграционно положение”.

Канада е объркана от разделянето на семействата на имигранти, които влизат нелегално в САЩ, заяви пък канадският министър на имиграцията Ахмед Хусен.

„Всички канадци са объркани и смутени от кадрите, които идват от САЩ. Животът на децата е много, много ценен и тяхната сигурност и благосъстояние трябва да бъдат наша основна грижа”, посочи министърът.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 85
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

85 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 6 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 8 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Свят Преди 9 часа

Предполагаемият извършител е 37-годишен мъж, който фигурира в регистрите като потенциален терорист

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 9 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Любопитно Преди 10 часа

През май срещу рапъра бе заведено дело по обвинения в сексуален трафик и рекет

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Свят Преди 10 часа

Експертите отбелязват, че от 15 февруари насам не е наблюдаван нов микросеизмичен пик

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

България Преди 11 часа

Тя беше задържана в петък в момент на получаване на подкуп

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 12 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 13 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 13 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 14 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 15 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 15 часа

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 15 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 15 часа

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация