Израелци и палестинци постигнаха поредица първоначални договорености по време на първите преки преговори за мир между двете страни от почти две години.
Преговорите се състояха в Държавния департамент във Вашингтон и бяха открити от Държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън.
Американският специален пратеник за Близкия изток Джордж Мичъл очерта първоначалните споразумения на пресконференция, след като преговорите между израелския премиер Бенямин Нетаняху и палестинския президент Махмуд Абас приключиха.
Но нито едно от тях не засяга основните проблеми, смятани за най-големите пречки за мирно споразумение.
Мичъл каза на репортерите, че някои от въпросите на окончателния статут са били засегнати бегло, но не навлезе в подробности, като се оправда с необходимостта преговорите да бъдат дискретни. Той подчерта обаче, че нито един от проблемите на окончателния статут не са били обсъждани в детайли или обширно.
По думите му
Абас и Нетаняху са се споразумели за следното:
- за едногодишна времева рамка за окончателно постигане на споразумение и решаване на всички въпроси на окончателния статут;
- за целта "решение чрез две държави", което създава Палестина редом със сигурен Израел;
- за втори кръг от преки преговори на 14 и 15 септември и срещи на всеки две седмици след това;
- за рамково споразумение, което да идентифицира фундаменталните компромиси, необходими за ускоряване на всеобхватно уреждане и траен мир;
- за осъждане на всички форми на насилие срещу невинни цивилни и обещание да работят заедно за поддържане на сигурността;
- за създаване на атмосфера на доверие.
При откриването Хилъри Клинтън заяви, че присъствието на двете страни на масата на преговори е само по себе си стъпка към мира.
"Идвайки тук днес, и двамата направихте важна стъпка, за да освободите вашите народи от оковите на историята, която не можем да променим, и да се приближите към едно бъдеще на мир и достойнство, което само вие може да сътворите," каза Клинтън на израелския премиер Бенямин Нетаняху и палестинския президент Махмуд Абас при започването на преговорите в Държавния департамент.
Нетаняху заяви, че е готов да измине "дълъг път за кратко време", за да постигне мир с палестинците, но предупреди, че траен мир може да бъде постигнат само с болезнени взаимни отстъпки от двете страни.
"Народът на Израел и аз като негов министър-председател сме готови да поемем по този път и да извървим дълго разстояние за кратко време, за да постигнем истински мир, който да донесе на нашия народ сигурност, благоденствие и добри съседи," заяви Нетяняху при започването на преговорите.
Абас пък призова Израел да спре заселническата дейност в окупираните територии и да вдигне блокадата на ивицата Газа.
Първата сесия на прекия диалог между израелци и палестинци започва след 20-месечна пауза.
Във връзка с началото на прекия диалогБарак Обама се срещна Нетаняху и Абас, както и с йорданския крал Абдула Втори и с египетския президент Хосни Мубарак.
Обама обеща да използва "цялата тежест" на САЩ в подкрепа на усилията да се постигне мир в Близкия изток и призова Израел и палестинците "да не изпускат благоприятния момент, който може да не се появи скоро отново".
Винаги сме казвали ясно, че единственият път към траен мир между израелци и палестинци минава през преките преговори между тях, изтъкна Обама пред журналисти след срещите си.
Той призова Нетаняху и Абас да вземат трудните решения, които са необходими, за да се стигне до споразумение.
"Такава възможност може да не се появи скоро. Те (палестинците и израелците-б.ред.) не могат да си позволят да я пропуснат. Сега е моментът лидерите, които имат кураж и визия за бъдещето, да дадат на хората мира, който те заслужават", подчерта президентът на САЩ.
Ние ще бъдем активен и последователен участник в тези преговори. Ние ще подкрепим онези, които направят трудния избор в пътя към мира, подчерта той.
Пред журналисти Солиман Ауад, говорител на египетския президент, заяви, че Хосни Мубарак настоява САЩ "да се намесят, целенасочено и ангажирано, и да окажат натиск върху двете страни, за да могат те да сближат позициите си", съобщи Франс прес.
Ауад припомни, че "в Кемп Дейвид президентът на Египет Ануар Садат и израелският премиер Менахем Бегин никога не биха успели да подпишат мирния договор без намесата на САЩ".
Мубарак, както и палестинският президент Махмуд Абас, призоваха Израел да замрази окончателно всяко ново строителство в израелски селища на Западния бряг.
Абас добавил, че е дошъл моментът да се сложи край на израелската окупация и да се пристъпи към създаването на независима палестинска държава.
Според него мирното споразумение може да стане реалност до една година.
Абас заявил на Нетаняху, че осъжда последните нападения срещу израелци.
В отговор израелският премиер подчертал, че няма да допусне "шепа терористи да провалят мирния процес". Той добавил, че е готов да направи "исторически компромис" с цел преките преговори да завършат с успех.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!