П равото на глас на САЩ и Израел в Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) беше замразено, заради пропуснат краен срок да подновят финансирането, предаде Ройтерс.
Това става две години след като двете страни спряха вноските си в организацията като протест срещу приемането на палестинците за неин член.
Решението на САЩ да спрат финансирането през октомври 2011 г. се дължеше на американски закони, забраняващи паричното подпомагане на всякакви организации към ООН, които признаят исканията на палестинците за тяхна държава. Израел също спря вноските си, възразявайки срещу едностранчивите според еврейската държава опити на палестинците да получат признание на своя собствена държава.
И двете страни пропуснаха крайния срок днес в 11 ч. по Гринуич (13 ч. наше време) да представят официално оправдание за неплащането на вноските и план за погасяване на неплатените вноски, каза за Ройтерс източник от ЮНЕСКО. Това е довело автоматично до замразяване правото им на глас.
Загубата на правото на глас означава, че САЩ не могат да участват в решенията за финансирането на организацията, отбелязва АП.
Замразяването на вноските на САЩ, които съставляват 22% от цялостния бюджет на ЮНЕСКО,
доведе организацията до ръба на финансова криза
и я принуди да ограничи американски инициативи.
Постоянният представител на САЩ в ЮНЕСКО - Дейвид Килиън, заяви, че Вашингтон смята организацията за "изключително важен партньор в създаването на по-добро бъдеще". По думите му Америка възнамерява да продължи ангажимента си към ЮНЕСКО по всички възможни начини.
Палестинският постоянен представител в организацията Елиас Санбар заяви, че други страни вече започвали да компенсират загубата на средства от САЩ.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова изрази съжаление от положението, което не само отнема правото на глас на Америка, но и
финансово поставя организацията на колене.
"За съжаление трябва да кажа, че през тези последни две години виждам намаляващо американско влияние и американска ангажираност", каза тя за АП. "Не мога да си представя как бихме могли да се разединим от САЩ в ЮНЕСКО. Толкова сме обвързани в нашата мисия. Това, за което съжалявам, е, че решението бе толкова разединяващо и предизвика замразяване на финансирането", добави тя.
По думите на Бокова тя приема политическата реалност и ще потърси начин ЮНЕСКО да продължи работа въпреки бюджета за 2014 г., който вероятно ще е по-малък със 150 млн. долара.
Някои обаче се опасяват, че сегашната ситуация е само върхът на айсберга и се тревожат от по-сериозни последици, ако палестинците се присъединят към други агенции като Световната здравна организация, отбелязва АП.
Списъкът със страните, чието право на глас ще бъде замразено, ще бъде обявен утре на заседание на организацията. След това Бокова се очаква да излезе с изявление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!