И ран може да рестартира ядрената си програма до часове, ако САЩ продължи политиката на санкции срещу ислямската република.
Това заяви нейният президент Хасан Рухани пред парламента в Техеран.
Тръмп подписа закона за новите санкции срещу Русия, Иран и Северна Корея
Тръмп излъга надеждите на Русия, идва ли нова Студена война
"Ако искат да се върнат към това изживяване ... в рамките на часове и дни ние ще се върнем към предишната ситуация, но много по-силни", заяви Рухани.
Именно Рухани беше основната фигура, която договори споразумението от 2015, с което Иран се отказа от ядрената си програма. Договорът със САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Китай и Русия предвижда постепенно отпадане на международните търговски санкции върху близкоизточната страна.
Ограниченията започнаха през 2010г. именно заради ядрената програма на Техеран.
Причината за нарастващата опасност за споразумението са нови санкции срещу Иран, наложени от администрацията на сегашния американски президент Доналд Тръмп.
Още в предизборната си кампания Тръмп определяше действащото споразумение като "лоша сделка".
Вече на власт администрацията му реши да накаже Иран за продължаващите тестове на балистични ракети в страната, които според САЩ могат да пренасят ядрени бойни глави.
Техеран твърди, че това е невъзможно и ядрената програма на страната е изцяло мирна.
Тръмп до момента е подписал ограничителни мерки срещу 31 ирански физически лица и компании, свързани с балистичната програма и Революционната гвардия - най-влиятелната агенция по сигурността в ислямската република.
През уикенда парламента в Техеран отговори на санкциите като увеличи бюджета на балистичната програма и гвардията. При гласуването някои от депутатите извикаха "Смърт за Америка!" (виж видеото горе).
Rouhani: #Iran could quit #NuclearDeal in "hours" if #US imposes any more new sanctions pic.twitter.com/MavnNDp0q4
— CGTN (@CGTNOfficial) August 15, 2017
"Тези, които се опитват да се върнат към езика на заплахите и санкциите, са затворници на предишни заблуди", заяви Рухани.
На светът стана ясно, че САЩ при Тръмп не са "добри партньори и преговарящи, на които да се разчита", смята още иранският президент.
Той изтъква като примери за новата американска политика решенията на Тръмп да извади страната си от Парижкото споразумение за климата и прекратяването на курса към сближаване с комунистическа Куба.
В същото време ескалира и размяната на заплахи за военни удари между САЩ и Северна Корея, а в отделни моменти администрацията на Тръмп води изключително труден диалог и с Русия.
Наред с Техеран, Москва и Пхенян също са обект на нови санкции, гласувани от американския Конгрес и подписани от президента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!