Д али пък Доналд Тръмп не си е поставил тайната цел да постигне рекорд в американската история – рекорд по най-бърза подмяна на персонала в Белия дом и най-кратки мандати на високопоставените му служители? Ако това наистина е така, то с уволнението на Антъни Скарамучи, който само преди дни беше назначен за директор по комуникациите, е стъпка "в правилната посока", както обича да се изразява президентът.

За съвсем кратък период от време постовете си освободиха говорителят на Тръмп Шон Спайсър, шефът на неговия щаб Ринс Прибъс и току-що назначеният директор по комуникациите Антъни Скарамучи – и всичко това е прекалено сериозен проблем, за да го взимаме просто на подбив. Защото случващото се в Белия дом, довело до тези уволнения, е направо драматично.

Тръмп изглежда не е слушал Сешънс

Ключова оставка и назначение в Белия дом

Интриги, предателства и недееспособност

Откакто Тръмп е на поста, непрестанните интриги са част от всекидневието в Белия дом, а във времена на вътрешни и международни предизвикателства като днешните това превръща американския център на властта в някакво хаотично място без ръководство. При нормални обстоятелства администрацията на Белия дом подготвя смислен дневен ред за правителството и координира работните процеси между отделните министерства, служби и конгреса. Под президентството на Тръмп обаче Белият дом е прекалено зает с друго: с интриги и предателства.

Сигурно за това положение има принос и политическата и професионална неопитност на мнозина от най-близките съветници на Тръмп, но не това е главната причина за неумението на Белия дом да укрепи президентството.

Нека да си го кажем честно: в момента Белият дом  до голяма степен не може да работи, а главната причина е… самият президент. Защото Доналд Тръмп не само лично избра повечето си сътрудници (често пъти без да се съобразява със съветите на по-опитни консултанти), но и сякаш вярва, че ще получава по-добри резултати, ако настройва едни против други хората и фракциите в Белия дом. А това просто не е така.

"Няма хаос в Белия дом"

Климатът, наложен от президента в Белия дом, е проблематичен, но не е само това. Доналд Тръмп не умее да изгради такива йерархии, които могат да взимат самостоятелни решения, без да искат на всяка крачка неговото одобрение.

Скарамучи, който се фукаше като "второто аз" на Тръмп, не само прогнозира уволнението на своя съперник Прибъс, но се и похвали, че ще докладва директно на президента, а не както е обичайно – през шефа на кабинета му. Президентът очевидно притежава умението да се бърка във всичко и да не следва утвърдения протокол.

Като добавим и склонността на Тръмп да предизвиква сблъсъци чрез изявите си в Туитър и неговите – да ги наречем така – нестандартни възгледи за събитията, под черта поведението на президента води до това, че Белият дом, а и цялата американска администрация на практика са недееспособни.

Последният пример е съобщението на Тръмп в Туитър, завършващо с думите "Няма хаос в Белия дом", изпратено само часове след уволнението на Скарамучи. Тази новина повдига два въпроса. Първо: дали президентът сам си вярва на това, което пише? Защото ако си вярва – това е негов огромен проблем. И второ, което е още по-важно: дали Тръмп ще позволи на новия шеф на кабинета си Джон Кели не само да се разпорежда в Белия дом, но и да бъде коректив на самия президент?

След всичко, което видяхме през последната половин година, аз лично не бих се обзаложил в полза на такова предположение. Да, от ден на ден става все по-трудно да предсказваме какво точно ще се случи в правителството, но въпреки това: ако и този опит да се внесе ред в Белия дом отново се провали, това ще бъде ясен сигнал, че и цялото президентство на Тръмп е обречено на провал.

--- 

Заглавието е на Vesti.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК планира пълно спиране на вноса на руски горива

ЕК планира пълно спиране на вноса на руски горива

Свят Преди 5 часа

Все още има какво да бъде направено по този въпрос

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

ЕК иска промени в правилата за пътна безопасност

Свят Преди 6 часа

Комисията предлага да се въведат цифрови сертификати за регистрация

Израел заплаши с „по-голяма“ офанзива в Газа

Израел заплаши с „по-голяма“ офанзива в Газа

Свят Преди 8 часа

Еял Замир: Ще разширим действията си до по-голяма и значима операция

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

България Преди 9 часа

Панайотов става посланик в САЩ през 2022 г.

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 10 часа

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

„Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание

Любопитно Преди 11 часа

Инициативата цели да насърчи култура на по-осъзната, етична и безопасна ​онлайн комуникация

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

България Преди 11 часа

В градината, която посещава, са извършени над 200 проби

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Свят Преди 11 часа

Бока: ЕС вече ѝ е предоставил най-малко 148 млрд. евро

<p>Принц Хари и Меган с кортеж и охрана на събитие в Ню Йорк</p>

Принц Хари и Меган с кортеж и охрана за срещата Time100 в Ню Йорк

Любопитно Преди 12 часа

Двамата отново предизвикаха вълна от реакции с новата си поява

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Свят Преди 12 часа

По първоначална информация едно дете е загинало, а други три са тежко ранени

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 13 часа

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 13 часа

Научете повече по темата в следващите редове

Снимката е илюстративна

„Змии в самолета! Трябва да кацнем!“ - аварийно приземяване след паника на борда

Свят Преди 14 часа

Мъжът носел тениска със змийска щампа и изглежда халюцинирал, че влечугите пълзят из кабината

Снимката е илюстративна

Жена напръска друга с лютив спрей и запали лицето ѝ с електрошок

България Преди 14 часа

Нападението е извършено във филиала на Спешна помощ в Ботевград

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

Любопитно Преди 14 часа

Шоуто в Арена 8888 ще започне с невиждана битка на племената, а всеки гладиатор има шанс да стане шампион

Снимката е илюстративна

България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?

Светът в числа Преди 14 часа

Сравнения в ЕС показват, че България инвестира най-много средства в полицията, но престъпността остава спорен показател