В одещи технологични компании оповестиха нови данни, показващи колко често правителството на САЩ им нарежда да му предоставят информация за потребители във връзка с тайни разследвания, отнасящи се до националната сигурност, съобщи Асошиейтед прес.
Данните, представени от "Гугъл", "Майкрософт", "Яху", "Фейсбук", "Линкдин" и "Тъмблър", се отнасят до тайни съдебни заповеди, изискващи информация за електронната комуникация и други онлайн дейности на хора, използващи услугите на тези компании.
Оповестените данни за 2012 и 2013 г. показват, че "Фейсбук" е предоставил информация за около 5000 потребители за период от шест месеца, "Гугъл" - за около 10 хил., "Майкрософт" - за около 15 хил., а Яху - за над 40 хил.
Постигнато миналата седмица споразумение с правителството позволи на фирмите да разгласят по-подробни данни пред обществеността.
В стремежа си да успокоят своите клиенти и бизнес партньори, обезпокоени от разкритията за масово събиране на компютърни данни от властите, компаниите представиха данните с цел да да подчертаят, че само малък брой от техните потребители са станали мишена на следенето.
Но колкото и да е малък броят на засегнатите потребители, от оповестените данни става ясно, че хиляди американци са били обект на шпионаж от страна на правителството, отбелязва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!