Е два ли е преувеличено да се каже, че армията на САЩ цялостно се е подготвила за апокалипсиса – деня, в който Америка влезе във война с изстрелване на ядрени оръжия. Изглежда, че не е пропусната нито една подробност. В щаба за ядрени бойни действия близо до Омаха, Небраска, даже има обозначена врата за „безопасно бягство“, през която командирът с четири звезди да се втурне към самолет, с който да се измъкне мигове преди удара на първата бомба.

Разработени са процедури, които да гарантират, че ядрените оръжия на САЩ са готови да бъдат задействани по заповед на президента в отговор или в очакване на ядрено нападение от Северна Корея или някой друг. Има резервни процедури и допълнителни подсигурявания, пише Робърт Бърнс от Асошиейтед прес (The AP).

Мъжът, който спаси живота ни

Какво има в ядреното куфарче на САЩ

Как да оцелеете при ядрена атака

И все пак основни аспекти на тази кошмарна последователност от действия остават загадка. Например

какво би станало, ако някой американски президент заповяда ядрен удар по каквато и да е причина, а генералът с четири звезди в Стратегическото командване се възпротиви или откаже, смятайки, че това е незаконно?

Този въпрос беше зададен на пенсионирания генерал Робърт Келър, оглавявал някога това командване, на изслушване в Конгреса. Неговият отговор беше: „Бихте попаднали в много интересна ситуация от конституционна гледна точка“. Под „интересна“ той, изглежда, имаше предвид заплетена.

Брайън Маккиън, който беше висш политически съветник в Пентагона при управлението на Обама, каза, че първото средство, към което президентът би прибягнал, е да каже на министъра на отбраната да нареди на съпротивляващия се командир да изпълни заповедта за изстрелване. „А тогава, ако командирът продължава да се противи,

или се назначава нов министър на отбраната, или се назначава нов командир“,

каза Маккиън, потривайки брадичката си. Смисълът е така или иначе да не бъде попречено на върховния главнокомандващ.

Генерал Джон Хайтън, който в момента оглавява Стратегическото командване, каза в събота на Международния форум за сигурността в Халифакс, Канада, че би отказал да изпълни президентска заповед за изстрелване, ако смята, че заповедта е незаконна. Хайтън също така предсказа, че тогава президентът би го попитал за варианти, които Хайтън смята за законни.

Брус Блеър, който е служил като офицер, отговарящ за изстрелване на ядрени ракети, и е съосновател на организацията „Глобал зиро“, застъпваща се за премахване на ядрените оръжия, каза, че сценарият на Келър пропуска по-важен момент: президентът на практика може да заобиколи ръководителя на Стратегическото командване. Блеър каза, че президентът може да предаде заповедта си за ядрено нападение направо на военния команден център в Пентагона. Оттам тя би стигнала до мъжете и жените, които задействат изстрелването.

Доналд Тръмп
​Доналд Тръмп Източник: Getty Images/Guliver

Подновяването на вниманието към тези въпроси отразява

тревогата, оправдана или не, от темперамента на президента Доналд Тръмп и това дали той би действал импулсивно при криза.

Изслушването в Сената миналата седмица беше първото в Конгреса по въпроса за властта на президента да използва ядрени оръжия от 1976 г., когато конгресменът демократ от Ню Йорк Ричард Л. Отинджър настоя САЩ да обявят, че никога няма да започнат ядрена война. Отинджър каза, че иска да „премахне възможността човешко невежество и евентуална човешка грешка при използването на ядрени материали, особено ядрени оръжия, да доведе до унищожаване на цивилизацията“.

41 години по-късно САЩ не са изключили ядрените варианти за първи удар и едва ли ще направят това при управлението на Тръмп. Това тревожи експертите, които се безпокоят, че президентът има изключителната – според някои неподлежаща на контрол – власт да започне ядрена война.

КНДР скоро ще има балистична ракета с ядрена глава

Китай се стресна - изпита ли Северна Корея нова бомба

КНДР заплаши да „потопи“ Япония, обеща „пепел и мрак“ на САЩ

„Ние се тревожим, че

президентът на Съединените щати е толкова нестабилен, толкова непостоянен, процесът му за вземане на решения е толкова донкихотовски,

че той може да нареди удар с ядрени оръжия, който въобще да не съответства на интересите за национална сигурност на САЩ“, каза сенаторът демократ от Кънектикът Крис Мърфи в началото на изслушването миналата седмица.

Председателят на комисията – сенаторът републиканец от Тенеси Боб Коркър, каза, че действията му не са насочени срещу Тръмп. Но и той открито повдигна въпроса дали агресивната реторика на Тръмп към Северна Корея и други страни може да въвлече САЩ в световна война. В крайна сметка воденото от Коркър изслушване не даде особен тласък за законодателство за промяна на президентските правомощия.

Джеймс Актън, един от директорите на програмата за ядрена политика във Фонда „Карнеги“ за международен мир, смята, че тук е замесена политика.
„Но аз мисля, че това е наистина важен въпрос и че би трябвало да го обсъждаме независимо кой е президент“, каза той. Актън заяви, че президентът с право има неподлежаща на контрол власт за използване на ядрени оръжия в отговор на настоящо или предстоящо ядрено нападение. Според него в противен случай президентът би трябвало да се консултира предварително с държавния секретар, министъра на отбраната и главния прокурор (и министър на правосъдието) и да получи одобрението на двама от тримата, преди да действа.

Преподавателят от Колумбийския юридически факултет Матю Уаксман казва, че подобни промени биха довели до

полезен контрол върху президента

и биха защитили ядрените му правомощия от евентуално военно неподчинение. Уаксман и директорът на Института „Салцман“ за изследване на войната и мира към Колумбийския университет Ричард Бетс имат предложение: за да нареди ядрен първи удар, президентът би трябвало най-напред да получи „удостоверение“ от министъра на отбраната, че заповедта е валидна и автентична, и от главния прокурор (и министър на правосъдието), че е законна.

Бетс каза, че тези допълнителни гаранции не биха създали опасност от забавяне на реакцията на започнало вражеско нападение. Те биха се прилагали „само в ситуации, при които Съединените щати обмислят да започнат ядрена война“.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лавров: Русия ще продължи да атакува обекти, използвани от украинската армия

Лавров: Русия ще продължи да атакува обекти, използвани от украинската армия

Свят Преди 5 часа

Руският външен министър оправда ракетния удар в Киев, при който загинаха най-малко 12 души

21-годишен младеж издъхна пред дискотека в Хаджидимово

21-годишен младеж издъхна пред дискотека в Хаджидимово

България Преди 6 часа

Лекарите от МБАЛ „Иван Скендеров“ потвърдиха смъртта, причините остават неясни

16-годишен пострада с електрическа тротинетка в Гоце Делчев

16-годишен пострада с електрическа тротинетка в Гоце Делчев

България Преди 8 часа

Тийнейджърът е транспортиран с медицински хеликоптер в София

Антонио Коща: Всички са впечатлени от съществения напредък на България

Антонио Коща: Всички са впечатлени от съществения напредък на България

България Преди 9 часа

Това каза председателят на Европейския съвет на брифинг в Министерския съвет след среща с премиера Росен Желязков

Бойко Борисов се срещна с Доналд Тръмп-младши

Бойко Борисов се срещна с Доналд Тръмп-младши

България Преди 9 часа

Доналд Тръмп-младши не идва с политическа цел, а по-скоро за бизнес разговори

„Ще ми липсваш. Ще боли“: Почина дядото на Джъстин Бийбър

„Ще ми липсваш. Ще боли“: Почина дядото на Джъстин Бийбър

Свят Преди 9 часа

Джъстин Бийбър загуби любимия си дядо Брус Дейл

Рупърт Гринт от „Хари Потър“ стана татко за втори път

Рупърт Гринт от „Хари Потър“ стана татко за втори път

Любопитно Преди 10 часа

36-годишният актьор се появи с дългогодишната си приятелка Джорджия Груум и бебето им

Откриха мъртва известна немска писателка

Откриха мъртва известна немска писателка

Свят Преди 10 часа

Александра Фрьолих е намерена убита по-рано тази седмица

Промяна в част от градския транспорт заради пропадането в локалното на бул.„Цариградско шосе“

Промяна в част от градския транспорт заради пропадането в локалното на бул.„Цариградско шосе“

България Преди 11 часа

Превозните средства на градският транспорт ще се движат с променени маршрути

Инцидент в парка в Стара Загора, пострада дете

Инцидент в парка в Стара Загора, пострада дете

България Преди 11 часа

По време на “Панаир на доброто” една от конструкциите на сцената се срутва и наранява малкия участник

Пострадалите от наводненията в Монтанско ще получат социална помощ

Пострадалите от наводненията в Монтанско ще получат социална помощ

България Преди 11 часа

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика

„Стига мълчание и несправедливост": Родители на жертви от Кочани изразиха гнева си срещу властите

„Стига мълчание и несправедливост": Родители на жертви от Кочани изразиха гнева си срещу властите

Свят Преди 12 часа

Опечалените семейства проведоха голям протест в Кочани на 26 април с искане за справедливост за смъртта на своите деца

Опит за кражба от Батановския манастир

Опит за кражба от Батановския манастир

България Преди 12 часа

Крадците са разбили входната врата и касата за дарения, но в нея не е имало пари

ДАНС

ДАНС: Русия и нестабилността на Западните Балкани са основни заплахи за сигурността на България

България Преди 12 часа

Това сочи Годишният доклад на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за 2024 г.

Доналд Тръмп-младши разговаря с Вучич и със сръбски бизнесмени в Белград

Доналд Тръмп-младши разговаря с Вучич и със сръбски бизнесмени в Белград

Свят Преди 13 часа

Това е второ посещение на сина на американския президент в Сърбия в рамките на месец и половина

<p>Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата &bdquo;Три морета&ldquo; във Варшава</p>

Президентът Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Свят Преди 13 часа

Събитието на високо равнище ще бъде съпътствано от бизнес форум