Председателят на комисията за търговията в Сената на САЩ демократът Джей Рокфелер заяви, че евентуално разследване на дейността на медийната компания на Рупърт Мърдок в САЩ би извадило на показ "криминални деяния", предадоха Франс прес и Ройтерс.
Във вторник Джей Рокфелер беше поискал да бъде извършено разследване, за да се установи дали породилата скандала с подслушваните телефони във Великобритания медийна компания на Мърдок е прибягвала до подобни практики и в САЩ.
По думите на сенатора, интуицията му подсказвала, че "ще бъдат разкрити криминални деяния".
На въпрос дали според него става дума за незаконно подслушване на телефони той отговори утвърдително.
Във вторник Рокфелер призова в изявление администрацията на САЩ да разследва евентуални подслушвания на телефони на американски граждани и предупреди, че
може да има тежки последствия
"Безпокоя се от мисълта, че скандалът с подслушванията, практикувани в Лондон от пресгрупата на Мърдок "Нюз корпорейшън" може да е засегнал и жертви от атентатите от 11 септември или други американци. Ако случаят е такъв, последствията ще бъдат тежки", заяви сенаторът демократ.
Скандалът с телефонните подслушвания, който разтърсва медийната империя "Нюз корпорейшън" във Великобритания и доведе до внезапното закриване на неделния таблоид "Нюз ъв дъ уърлд", се следи отблизо в САЩ, отбелязва АФП.
Говорителят на Белия дом Джей Карни заяви, че този въпрос не е на дневен ред в президентството.
"Всички четат вестниците. Естествено, че сме в течение, но имаме други въпроси за решаване", отбеляза той.
Рокфелер и съпартийката му сенатор Барбара Боксър писаха на министъра на правосъдието Ерик Холдър и на шефката на Федералната комисия за ценните книжа и фондовите борси Мери Шапиро с искане да разследват евентуални нарушения на американските закони.
Отделно от тях други двама сенатори демократи - Робърт Менендес и Франк Лаутенбърг писаха на Холдър с искане за разследване.
Говорителка на правосъдното министерство заяви, че писмата ще бъдат прегледани като част от стандартната практика,
но това не означава, че ще бъде даден ход на разследване
Макар че медиите на Мърдок често се възприемат като клонящи надясно в политическия спектър, най-малко един конгресмен републиканец поиска от ФБР да се намеси, отбелязва Ройтерс.
Конгресменът от Ню Йорк Питър Кинг, който е председател на комисията за вътрешна сигурност в Камарата на представителите призова Федералното бюро за разследване да провери твърденията, че вестник "Нюз ъв дъ уърлд" е опитал и да получи незаконен достъп до телефонни разговори на жертви от отвлечените самолети на 11 септември 2001 г. чрез подкупи на американски служители на реда и незаконно използване на електронни средства.
В САЩ компанията на Мърдок "Нюз корпорейшън" притежава телевизия "Фокс", вестниците "Уолстрийт джърнъл" и "Ню Йорк пост" и други медии.
Междувременно британският парламент отпразнува "победата над Мърдок"
след като бе премахната магията на австралийския медиен магнат, благодарение на която той властваше в британската политика три десетилетия, предаде Ройтерс.
По-рано вчера "Нюз корпорейшън" оттегли предложението си да придобие контрола върху сателитния канал "Би скай би" срещу 12 млрд. долара.
Това бе съобщено броени часове преди парламентът да гласува предложението на лейбъристката партия да бъде отнета възможността на Мърдок да придобие телевизионния канал заради скандала с незаконно подслушване на телефони по поръчка на някои от неговите вестници в страната.
Прогнозите бяха, че парламентът ще гласува на практика единодушно това решение.
Отказът на Мърдок е победа за парламента, заяви пред колегите си лидерът на лейбъристите Ед Милибанд.
Много от нас бяха прекалено дълго време омагьосани от някои медии, подчерта той.
Към оценката на Милибанд за развитието на аферата се присъедини и лидерът на консерваторите в парламента Джордж Янг.
Сега вече никой не може да каже, че парламентът не играе никаква роля, заяви той, индиректно припомняйки избухналия преди две години скандал след вестникарски разкрития за неправомерно изплащане на суми за лични разходи на членовете на Камарата на представителите. Британското правителство също изрази одобрение за решението на Мърдок да оттегли офертата си.
Премиерът Дейвид Камерън заяви, че Рупърт Мърдок трябва да престане да мисли за намеренията да придобие Би Скай Би и
да се съсредоточи върху скандала в своята медийна империя "Нюз корпорейшън"
Според източници, запознати с разследването, служители и външни лица, наети от компанията "Нюз интернешънъл", са подслушвали 5000 фиксирани и 4000 мобилни телефонни линии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!