С лед срещата на Доналд Тръмп и Сергей Лавров в Белия дом тази седмица, се създаде скандал, свързан с потенциален теч на секретна информация. Според "Ню Йорк Таймс" и "Вашингтон Пост", Тръмп е издал конфиденциална разузнавателна информация, споделена от израелското разузнаване в Сирия. Ето няколко неща, които трябва да знаете за това.
Какви са източниците?
Източниците на двата вестника, по техните собствени думи, са били анонимни. Това разбира се не трябва да ги дискредитира на напълно. Има много хора в администрацията, които се страхуват, че може да си загубят работата, но искат да разкрият важна за обществото информация. Това обаче е в идеалния случай.
Тръмп издал свръхсекретна информация на Русия
Тръмп в нов скандал със службите, Европа реагира
Путин: Имаме запис на срещата Тръмп-Лавров
Ние никога не можем да знаем дали анонимният източник е реален, дали е надежден и дали медията не е изкривила думите му. Когато зад информацията не седи име, неяснотите са на много нива. Затова не забравяме за историята, но чакаме да излезе допълнителна информация, която да потвърди или отхвърли скандала.
Тръмп престъпил ли е закона?
Не. Член 2 от Конституцията на САЩ урежда компетенциите на президента да управлява класифицирана информация. Президентът може да разсекретява такава информация по свое усмотрение и без да уведомява предварително службите и администрацията. Де факто, президентът може да преценява кое е и кое не е класифицирана информация. Призивите за импийчмънт са необосновани.
Има ли все пак някакъв гаф?
Разбира се, само защото нещо, което президентът е направил е законно, не означава че е добро или разумно. Може да е споделил някаква информация, за да установи ниво на доверие и сътрудничество с Лавров.
Ако е споделил критично важна тайна и изложил американски войници и съюзници на опасност без никаква адекватна причина, има винаги вариант държавният секретар и вицепрезидентът да стартират процедура по импийчмънт на основание, че президентът не е в състояние да изпълнява дълга си. Тоест, ако Тръмп е неадекватен или полудял, кабинетът му може да го свали във всеки един момент.
Пенс и Тилерсън обаче стоят здраво зад него. Истинският гаф тук дойде на другия ден, след като съветникът по национална сигурност, ген. Макмастър беше заявил пред медиите, че историята е напълно измислена, а Тръмп пусна туийт в който обясни, че е сподели и е имал право да споделя информация, с което злепостави собствения си съветник, часове след като го беше накарал да излезе и да отрече историята.
Безпрецедентен ли е случаят?
Не разбира се, администрацията на Обама многократно е издавала секретна информация поради нелепи грешки или лоша преценка, включително на свои съюзници и конкретно на Израел.
През 2010 ген. Картрайт от администрацията на Обама разкри пред журналисти секретни документи, свързани с кибер атака срещу ядрената инфраструктура на Иран. Наложи се да лъжесвидетелства пред ФБР, че няма общо с изтичането на тези документи и да бъде помилван от Обама в края на миналата година.
Пак през 2010 администрацията на Обама беше издала пред лондонския "Таймс", че Израел е договорила да ползва саудитското въздушно пространство за потенциален удар срещу Иран, като така злоупотреби с информацията споделена от Тел-Авив.
През 2013 Обама отново заби нож в гърба на Израел, когато Пентагонът издаде секретна споделена информация за израелски въздушен удар по летището в Дамаск и по-късно се наложи да се извинява, тъй като с това бяха застрашени и американски животи включително.
През 2014 без да иска, Белият дом издаде самоличността на шефа на ЦРУ в Афганистан, като така застраши живота му.
През миналата 2016 г., Обама предложи да сподели с руснаците информация, която да улесни таргетирането на терористи при въздушните удари. Според разузнавателния аналитик Хуан Сарате, руснаците после са използвали тази информация, за да поразят съюзници на САЩ.
Тончо Краевски е завършил Националната гимназия за древни езици и култури с профил История. В момента следва право в Софийския университет. Работил е в посолството на Великобритания и се интересува от международна политика с фокус върху англоамериканския свят
Игра на покер или световна война
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!