Х илари Клинтън заяви пред германското списание „Щерн“, че САЩ трябва да последват Германия и да имат жена начело, предаде Ройтерс.
Клинтън обаче не каза, че тази жена трябва да е непременно тя.
Има широки очаквания Клинтън, която е бивш сенатор и съпруга на бившия президент на САЩ Бил Клинтън, да се кандидатира за Белия дом през 2016 г., отбелязва Ройтерс.
Същевременно тя каза също, че разбира гнева на Германия от разкритията, че американската Агенция за национална сигурност е подслушвала мобилния телефон на канцлера Меркел като част от широкомащабното следене на електронните комуникации в Германия – близък съюзник на Америка. „Щях да поискам моят приятел и съюзник да спре подслушването веднага“, посочи Клинтън, добавяйки, че „споразумение за нулев шпионаж“, както искат някои германски политици, не е практическа опция. „Не би било достатъчно гъвкаво“, заяви тя за списание „Щерн“. „Не мисля, че писмен договор е правилният начин да се направи това – и не би трябвало да е необходим по начало“.
Според АФП
демократите нямат без план Б, ако Хилари Клинтън откаже да се кандидатира за президентските избори през 2016 г.,
докато в републиканския лагер за крайно оспорваните първични избори се готвят десетина претенденти на по 40-50-годишна възраст.
При демократите вицепрезидентът Джо Байдън открито каза, че смята отново да се кандидатира след загубата си през 2008 г. и успеха си на „второ класиране“ с Барак Обама. Той обаче е на 71 години – с пет повече от Хилари Клинтън – и въпреки поддържаният от него имидж на непринуден и сърдечен човек, така и не успя да спечели истински демократическия електорат. Намерение да гласуват за него са заявили едва 12% от участниците в публикувана в неделя анкета на Ей Би Си и „Вашингтон пост“ – далеч по-малко от 69-те процента за Хилари Клинтън.
Интерес към президентските избори изрази почти непознатият в национален мащаб губернатор на щата Мериленд и бивш кмет на град Балтимор Мартин О'Мали. През февруари той заяви, че се подготвя активно „да предложи по-добър път за страната“. Неговата неизвестност обаче прави задачата особено трудна: само 1% от участниците в спомената анкета казват, че биха гласували за него – по-малко, отколкото е процентът на грешката.
Същото е и с бившия губернатор на Монтана Брайън Шуицър, който обаче не се поколеба да каже, че „очевидно“ би бил по-добър президент от Хилари Клинтън.
Лявата фракция в партията възлага надежди на една сенаторка – Елизабет Уорън от Масачузетс, критичка на Уолстрийт, която се ползва с мъничко повече авторитет и популярност. Тя обаче многократно заяви, че няма да се кандидатира.
Клинтън обяви, че ще огласи решението си вероятно в началото на 2015 г.,
и някои я обвиняват, че „замразява“ надпреварата.
„Не. Хората могат да правят каквото искат, според собствения си график“, защити се тя по телевизия Ей Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!