Българка с американско гражданство вече седем години води борба с властите в САЩ, за да спре депортирането си.
Историята й разказва в. "Чикаго трибюн" под заглавие "Казват на жена: Повече не сте американка".
Бащата на Анджела Бонева е роден в щата Индиана и през 1981 г. 6-годишното тогава момиченце получило гражданство от консулството в България, а с него и възможността да посещава роднините си в Чикаго без никакви проблеми.
През 1997 г. тя се преместила отвъд Океана окончателно и създала семейство в тихия град Найлс.
Преди седем години обаче получила писмо от Държавния департамент, с което я уведомяват, че са й дали гражданство по грешка и
тя повече не е американка.
"Помислих си, че е някаква шега. Израснах със съзнанието, че съм американка, а сега искат да ми го отнемат. Това е като лош сън", казва 34-годишната жена пред всекидневника.
Когато през 2003 г. Анджела се опитала да поднови американския си паспорт, Държавният департамент я информирал, че решението на консула да й даде гражданство през 1981 г. е в нарушение на изискване, по силата на което баща й би трябвало да е живял в САЩ 10 години преди нейното раждане.
В действителност обаче той прекарал едва шест години, преди да се премести в България.
Писмото отбелязвало, че през 1986 г. това изискване за жителство било намалено на пет години, така че друг на нейно място би могъл да се възползва от улеснението.
Авторът на статията отбелязва, че този случай е илюстрация
колко неорганизирана и бързо променяща се е американската имиграционна система
След седем години перипетии и обикаляне по институциите Бонева получила същия отчайващ отговор.
Тогава адвокатът й дал следния съвет: Тъй като съпругът й Георги Петров бил натурализиран през 2008 г., след като в продължение на 10 години бил издържан от нея, той може да й върне жеста и да я издържа 10 години, за да бъде и тя натурализирана.
Говорителката на Държавния департамент Адриана Галегос отказва да коментира ситуацията на родената в Русе Бонева с обяснението, че информацията е поверителна. Ние не анулираме гражданство, анулираме документ, лаконична е тя.
В очакване на развръзката по случая Анджела Бонева казва, че животът й сякаш е спрял. Страхува се да пътува, да поднови шофьорската си книжка, да си потърси работа, защото може да бъде обвинена в документна измама.
Тревожи се и за здравословното състояние на майка си, която живее в Русе, но не смее да пътува до България, защото билетът може да се окаже еднопосочен.
80-годишният баща на Анджела Стив разказал пред изданието, че е роден в САЩ, но майка му не издържала на живота в чуждата страна и се върнала с него и брат му Борис в България. Баща му останал там с двете им сестри.
През 1949 г. той починал, но заради тогавашния режим пътуването за САЩ и уреждането на семейните дела се оказало невъзможно.
Стив все пак опитал да замине, уредил и документи за пътуването, но бил арестуван на улицата в Русе. Прекарал няколко месеца в поправителен лагер, след което го освободили.
После го арестували отново и останал в лагер още година и половина. Там бил принуден да подпише документ, че се отказва от американското си гражданство, за да го пуснат, което и направил.
Това обаче реално не променило статута му в САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!